Proiectul, implementat de Episcopia Romano-Catolică Oradea, a vizat reabilitarea completă a bisericii romano-catolice, a fostei clădiri a abației și a ruinelor cetății medievale din Sâniob, precum și integrarea acestora într-un circuit turistic și de pelerinaj.
În cadrul intervențiilor începute în anul 2022, cu o valoare de aproximativ 13 milioane de lei, au fost finalizate lucrări de restaurare atât la exterior, cât și la interior pentru fosta abație și biserica parohială. Totodată, au fost puse în valoare și restaurate porțiuni ale zidurilor fortificate târzii renascentiste, readuse la nivel de vizibilitate în cadrul ansamblului istoric. Clădirea fostei abații a fost refuncționalizată ca spațiu modern, destinat activităților culturale și de pelerinaj, fiind amenajate zone expoziționale de tip „celule”, în care este prezentată viața comunităților monahale care au activat în regiune. Spațiul include de asemenea o recepție, o capelă și o sală multifuncțională, toate integrate într-un concept muzeal și comunitar.
Prin proiect au fost amenajate spații multifuncționale pentru expoziții, conferințe și evenimente religioase, alături de lucrări ample de peisagistică, inclusiv transformarea unor zone în arheoparc și punerea în valoare a vechilor structuri defensive și a fostei albii a Barcăului. La inițiativa Episcopiei Romano-Catolice Oradea, ansamblul reabilitat va fi inclus în traseul cultural „Drumul Sfântului Ladislau”, parte din rețeaua de rute turistice promovate la nivel național. Centrul va fi inaugurat și dat în folosință în luna septembrie a acestui an, la sărbătoarea Nașterea Sfintei Fecioare Maria (Sfânta Maria Mică).
„Bogatul nostru trecut istoric, a cărui amintire este și astăzi vie, nu doar că îl conservăm, ci încercăm să îl apropiem de omul contemporan și să îl umplem din nou de viață, prin programe și activități comunitare”, a transmis episcopul romano-catolic Böcskei László în cadrul unei întâlniri consacrate închiderii proiectului.
Citiți principiile noastre de moderare aici!