BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cinci ani de negocieri cu băncile, beneficii de 3,5 milioane de euro

Cinci ani de negocieri cu băncile, beneficii de 3,5 milioane de euro

De Dan Birta
la 11 September 2020 15:15
1 Comentarii

Cinci ani de negocieri cu băncile, beneficii de 3,5 milioane de euro

11 September 2020 15:15
Unul dintre recordurile negocierilor CSALB este al unui orădean iertat de un credit de 52.000 CHF.
Scris de Dan Birta - Unul dintre recordurile negocierilor CSALB este al unui orădean iertat de un credit de 52.000 CHF.

Trimite articolul

X

La începutul lunii septembrie, în urmă cu cinci ani, se înființa Centrul de Soluționare Alternativă a Litigiilor în domeniul Bancar (CSALB). Transpunerea unor directive europene făcea posibilă funcționarea și în România a centrelor de soluționare alternativă a disputelor dintre consumatori și comercianți, pe modelul practicat în majoritatea domeniilor de activitate în țările vest-europene. Deși directiva recomandă costuri modice pe care consumatorul să le suporte pentru negocierea cu banca sau IFN-ul, ordonanța a promovat gratuitatea pentru acest serviciu în România.

[eadvert]

Tot pe model european, această formă de „justiție privată” este susținută financiar de comercianții care au provocat nemulțumirea consumatorilor. În timp ce costul plătit de comercianți pentru soluționarea unui dosar este de aproximativ 200 de euro, beneficiul mediu obținut de consumatorii care negociază cu băncile este de 2.700 de euro (în creștere de la 2.150 de euro în 2019).

Ce au adus primii cinci ani

Sunt mai mult de 1.500 de negocieri între consumatori și bănci/IFN-uri începând cu 1 martie 2016, dintre care 1.300 s-au încheiat cu acordul părților. În total, consumatorii au obținut beneficii de 3,5 milioane de euro din aceste negocieri.

Acest lucru arată și calitatea soluțiilor propuse de cei 19 conciliatori ai CSALB, specialiști cu o solidă experiență ca avocați, profesori universitari sau foști judecători. Prin înființarea CSALB s-a creat cadrul legal pentru negocierea, pentru prima dată în România, pe marginea unui contract existent. Astfel, raporturile dintre bănci și consumatori au putut fi reechilibrate prin scăderea sau eliminarea unor comisioane, diminuarea dobânzilor, ștergerea parțială sau totală a datorie.
Recordurile valorice ajung până la 298.000 de lei, 52.000 de CHF sau 44.600 de Euro, iar unele cazuri și-au găsit rezolvarea într-o singură zi. 54% dintre creditele conciliate sunt în lei, 23% în euro și 20% în CHF.

Cererile de negociere au crescut și ele de la un an la altul, iar anul acesta se vor înregistra de zece ori mai multe cereri decât în 2016. De exemplu, dintre cererile primite, 16% se referă la reducerea sau eliminarea comisioanelor. La începutul lunii septembrie sunt înregistrate deja 1.900 de cereri pe anul 2020 și peste 5.800 în toți anii de activitate.

Propuneri de viitor

„În primul rând ne așteptăm ca cererile respinse de bănci să nu depășească 10% din totalul cererilor trimise de consumatori. Apoi, ne dorim ca CSALB să devină prima opțiune a oricărui consumator care are o nemulțumire în raport cu băncile sau cu IFN-urile. În acest fel, instanțele se vor degreva tot mai mult de litigii, reclamațiile către ANPC vor continua să scadă, iar educația financiară a consumatorilor se va îmbunătăți”, spune Alexandru Păunescu, președintele Colegiului de Coordonare al CSALB.

Acesta speră ca IFN-urile să devină cel puțin la fel de receptive precum băncile în acceptarea cererilor de negociere trimise de consumatori.
„Credem că opțiunea concilierii va fi tot mai cunoscută și utilizată în rândul persoanelor juridice. CSALB poate soluționa începând cu acest an și problemele legate de plăți și emiterea de monedă electronică.

Nu în ultimul rând, așteptăm să se concretizeze demersul Ministerului Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri de a înregistra CSALB în rețeaua FIN-NET a Comisiei Europene ca entitate SAL. Acest lucru ne va da acces la experiența entităților FIN-NET similare din toată Europa și ne-ar permite evoluții, în special pe partea de digitalizare și de pregătire a resursei umane. Totodată sperăm ca după cinci ani de la înființare să fie posibilă în Parlament și transformarea OG 38/2015 în lege”, precizează Alexandru Păunescu. JB-D.B.

Alexandru Păunescu FOTO: JB

Trimite articolul

X
Taguri:
credite csalb ,
CSALB ,
negocieri cu bancile
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. sos says:
    September 11, 2020 at 3:19 pm

    vrajeala, ce fac ei poate oricine

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Misiune cu final fericit în Vârtop: un câine rămas captiv între stânci, salvat de salvamontiștii bihoreni
    Un câine de talie mare, rămas blocat într-o fisură a stâncilor din apropierea traseului de Via Ferrata de la Pietrele Negre, a fost salvat după o operațiune desfășurată în teren dificil.

    România

    Ultimatumul dat de PNL lui Adrian Veștea și altor patru liberali de a părăsi partidul a expirat. Aceștia vor fi excluși
    Ultimatumul dat de conducerea PNL celor cinci membri ai partidului - Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma, Alina Gorghiu - de a părăsi formațiunea liberală a expirat luni, la ora 12:00, astfel că aceștia urmează să fie excluși din rândul liberalilor.

    România

    Liberalii solicită excluderea denumirii „PNL” de pe lista Guvernului: „E abuzivă”
    PNL a cerut, luni, suspendarea ședinței Birourilor permanente reunite ale Camerelor Parlamentului care avea ca ordine de zi stabilirea calendarului dezbaterii și votului privind Guvernul Veștea, pe motiv că înscrierea în dreptul prim-ministrului desemnat a denumirii 'PNL' ca apartenență politică este 'falsă, abuzivă', liberalii solicitând ca de pe lista Cabinetului să fie exclusă această denumire.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea a împrumutat de la Farul Constanța un campion național în Liga de Tineret
    Clubul orădean a oficializat luni transferul a trei tineri jucători care pot acoperi rolul de „under”. Este vorba de portarul Iustin Chirilă (20 de ani), împrumutat de la U Cluj, de atacantul Mark Moruț (18 ani) transferat de la Rapid (despre ambii bihon.ro a mai scris) și de mijlocașul de bandă Matei Andrei Berchez.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Din nou Cod galben de instabilitate atmosferică în Bihor: meteorologii anunță vijelii, grindină și ploi torențiale
    Avertizarea este valabilă în cursul zilei de luni, 22 iunie, între orele 12 - 21.

    Economic

    Bihor: câștig salarial mediu brut de peste 7.700 lei și piață a muncii stabilă în aprilie 2026
    Datele transmise de Direcția Județeană de Statistică Bihor indică o evoluție relativ stabilă a pieței muncii în luna aprilie 2026, fără variații majore la nivelul ocupării sau al șomajului, dar cu diferențe vizibile între sectoarele economice. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X