BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Concert caritabil în Window Pub

Concert caritabil în Window Pub

la 7 April 2014 13:27
7 April 2014 13:27
Concertul este organizat de către un elev de clasa a X-a şi este dedicat persoanelor cu scleroză multiplă.
Scris de erdei - Concertul este organizat de către un elev de clasa a X-a şi este dedicat persoanelor cu scleroză multiplă.

Trimite articolul

X

Miercuri, 9 aprilie 2014, ora 18:00 la Window Pub (Pasajul Vulturul Negru) va avea loc un concert caritabil intitulat: „Suflete Muzicale alături de Persoanele cu Scleroză Multiplă”. Concertul este este unul special, datorită fapului că este proiectat și organizat de către un grup de liceeni, coordonat de către un elev de clasa a X-a, Alexandru Dan Marius Lichinţeanu.

Povestea concertului a început din ziua în care Alexandru a venit pentru prima dată la Centrul de Zi al Fundației de Scleroză Multiplă (Buzăului, nr 2 B) și a fost impresionat de activitățile care se desfășoară aici. A hotărât să-și dedice timpul liber ca voluntar la centru și treptat a făcut cunoștință cu oamenii și suferința lor pricinuită de diagnosticul de scleroză multiplă.

În februarie 2014 a auzit că Youth Bank oferă oportunități de finațare pentru proiecte, iar el a hotărît că poate să se implice și mai mult. A contactat câțiva prieteni, a format o echipă și împreună au gândit și pregătit în detaliu concertul.

Evenimentul se anunță a fi unul deosebit, organizatorii dezvăluind că în cadrul concertului se va dedica un moment special unui număr de patru persoane cu scleroză multiplă care vor spune câteva cuvinte despre ce înseamnă să ai acest diagnostic, sfaturi şi lecții de viată.

În afară de stara de bine pe care o aduce în mod inevitabil muzica bună, au pregătit o tombolă cu premii pentru participanți.

„Acest proiect este important pentru noi deoarece dorim să îi ajutam pe oamenii care au probleme, să le alinăm suferința. Fundația de Scleroză Multiplă Bihor merită sprijinită să ofere în continuare servicii de calitate în cadrul singurului centru de zi pentru persoanele cu scleroză multiplă. Noi credem că împreună putem face diferența dintre o lume în care să ne plângem și o lume în care să ne bucurăm și în care oricine să fie bine primit”, a declarat Alexandru Lechinţeanu. Din echipa proiectului mai fac parte Angela Haux, Larisa Munteanu, Darius Lascau și Sergiu Ilea.

Mesajul oganizatorilor și interperților pentru publicul larg este la unison: „Veniți la concert pentru că puteți ajuta oamenii cu scleroză multiplă prin simpla cumpărare a unui bilet de intrare (15 lei). Veniți pentru că va fi un spectacol inedit, muzică bună, vor fi multe surprize, momente emoționante, tombolă, și pentru că puteți face ca un gest mic să însemne un lucru mare!”.

Concertul este finanțat prin programul YouthBank Oradea, coordonat local de Fundația Comunitară Oradea și la nivel național de Asociația pentru Relații Comunitare în parteneriat cu BRD – Groupe Societe Generale. Programul YouthBank Oradea este realizat cu susținerea partenerilor locali financiari: Benvenuti, VPK Packaging și Rețeaua Socială Acționăm Reponsabil.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
concert ,
window pub
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    UNTOLD 2026 bate noi recorduri: Peste 500.000 de participanți și sold out la abonamentele pentru ediția 2027
    Patru nopți albe, nouă scene, sute de decibeli și un stadion transformat într-un cazan sub presiune al muzicii electronice și pop-rock. Ediția UNTOLD 2026 s-a tras la linie la Cluj-Napoca, lăsând în urmă o cifră impresionantă: peste jumătate de milion de festivalieri au tranzitat incinta Cluj Arena și Parcul Central pe parcursul celor patru zile de festival.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Celebrarea hramului Sanctuarului Eparhial „Adormirea Maicii Domnului” din Oradea
    În Anul Jubiliar Franciscan, sărbătoarea hramului readuce în lumină legătura profundă dintre spiritualitatea franciscană și devoțiunea față de Preasfânta Fecioară Maria.

    Cultură

    „Ave Maria”, concert cu intrare liberă în Catedrala Romano-Catolică din Oradea
    Concertul va cuprinde, printre altele, lucrări de Bach, Beethoven, Dvořák sau Mozart.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON Sport local

    Debut victorios pentru România la Campionatul European de polo U20 de ani. Orădeanul Orsós Roland a marcat două goluri
    La Varna (Bulgaria) a început luni Campionatul European de polo U20 de ani.

    BIHON Sport local

    Sprinterul bihorean Mihai Sorin Dringo s-a calificat în semifinalele probei de 400 metri la Campionatul European de atletism
    Mihai Sorin Dringo a concurat astăzi în seriile probei de 400 metri, în prima zi a Campionatului European de atletism în aer liber. Competiția are loc pe Stadionul Alexander din Birmingham (Marea Britanie).

    Cultură

    VIDEO
    „Carmina Burana” la Oradea: tenorul bihorean Ştefan von Korch revine acasă într-un concert eveniment
    Concertul face parte dintr-o serie prin care tenorul Ştefan von Korch propune publicului să descopere sau redescopere magistrala cantată a lui Carl Orff.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X