BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Concert simfonic „Calea regăsirii”: Pianistul Horia Mihail este invitatul Filarmonicii Oradea

Concert simfonic „Calea regăsirii”: Pianistul Horia Mihail este invitatul Filarmonicii Oradea

De Camelia Bușu
la 2 November 2021 14:10

Concert simfonic „Calea regăsirii”: Pianistul Horia Mihail este invitatul Filarmonicii Oradea

Pianistul Horia Mihail FOTO: Virgil Oprina
2 November 2021 14:10
Invitatul de joi seara al Filarmonicii de Stat Oradea este pianistul Horia Mihail.
Scris de Camelia Bușu - Invitatul de joi seara al Filarmonicii de Stat Oradea este pianistul Horia Mihail.

Trimite articolul

X

Filarmonica de Stat Oradea invită publicul meloman joi, 4 noiembrie, ora 19.00 la Sala Enescu-Bartók, pentru a audia concertul simfonic intitulat „Calea regăsirii”. Din programul serii fac parte Concertul nr. 2 pentru pian și orchestră în Si bemol major, op. 19 de Ludwig van Beethoven și Simfonia a VII-a în re minor, op. 70 a lui Antonín Dvořák. Invitatul Filarmonicii Oradea în această săptămână este pianistul Horia Mihail. La pupitrul dirijoral se va afla dirijorul permanent al Filarmonicii, maestrul Romeo Rîmbu.

Concertul nr. 2 pentru pian și orchestră în Si bemol major, op. 19 a constituit o lucrare importantă pentru tânărul Beethoven, prin intermediul căreia, compozitorul a dorit să se remarce odată cu mutarea sa de la Bonn la Viena. Concertul a fost compus în principal între 1787 și 1789 dar a atins forma sub care a fost publicat abia în 1795. Premiera a avut loc pe 29 martie 1795 la Burgtheater din Viena cu Beethoven în calitate de solist. Concertul a marcat debutul său public, deoarece până la acest eveniment Beethoven interpreta doar în sălile private ale nobililor vienezi. Deși asemănătoare cu concertele pentru pian ale lui Wolfgang Amadeus Mozart, lucrarea este caracterizată de un dramatism care va împânzii întreaga creație ulterioară a marelui titan.

Simfonia a VII-a în re minor, op. 70, a lui Antonín Dvořák intitulată la momentul publicării Simfonia a II-a, este o creație împânzită de influența creatoare a lui Johannes Brahms. Dvořák a început să lucreze la simfonie începând din 13 decembrie 1884. A finalizat-o în 17 martie 1885, iar premiera lucrării a avut loc la St. James Hall, în Londra, în data de 22 aprilie 1885, la pupitrul dirijoral aflându-se compozitorul. Este o compoziţie foarte apreciată de către critici şi muzicologi.

Momentul solistic al serii îl va avea în prim-plan pe Horia Mihail, absolvent al Colegiului „Andrei Șaguna” din Brașov, acesta a studiat pianul mai întâi la Brașov, cu Stela Drăgulin, apoi în cadrul Academiei de Muzică din București cu prof. Constantin Ionescu-Vovu. După 14 ani de studii în România, pianistul a urmat cursurile Universității din Illinois. Aici, a studiat cu Ian Hobson, obținând, în 1995, diploma de absolvire și cea de masterat. În anul 1999, este distins cu diploma “Artist Diploma” de la Boston University, acolo unde a studiat cu Anthony di Bonaventura.

În prezent este Solist Concertist al Formațiilor Muzicale Radio București și al Filarmonicii Brașov.

Concertul de joi seara al Filarmonicii va fi condus de la pupitru de maestrul Romeo Rîmbu, profesor universitar în cadrul Facultății de Arte a Universității din Oradea și dirijor permanent al Filarmonicii de Stat din Oradea. Activitatea sa artistică este completată de concertele în care evoluează în calitate de oboist. În ipostază solistică, se remarcă interpretarea Concertului pentru oboi şi orchestră de W. A. Mozart în celebra sală Musikverein din Viena.

Biletele pentru concert s-au pus în vânzare pe platforma bilete.ro la https://www.bilete.ro/s-rachmaninov-concert-nr-2-pentru-pian-si-orchestra-in-do-minor-op18/ și la Casa de bilete a Filarmonicii de Stat din Oradea. Accesul în sala de concert se face respectând condițiile naționale privind limitarea efectelor pandemiei, prin prezentarea certificatului digital care să confirme fie vaccinarea, fie trecerea prin boală.

[eadvert]

Trimite articolul

X
Taguri:
Calea regăsirii ,
concert ,
Filarmonica Oradea ,
Pianistul Horia Mihail
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Bihorean rănit într-un accident pe DN19, în Satu Mare. Autoutilitara pe care o conducea a ajuns pe contrasens
    Incidentul s-a produs în cursul zilei de luni, 17 august, pe Drumul Național 19, în localitatea Huta Certeze, județul Satu Mare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cadavrul unei femei dată dispărută acum o săptămână, găsit pe pășunea satului Nimăești. Capul a fost adus de un câine la o fermă
    Sfârșit tragic pentru o femeie de 46 de ani, din localitatea bihoreană Curățele, a cărei dispariție a fost anunțată în urmă cu o săptămână de Poliția Bihor, la solicitarea membrilor familiei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bolojan anunță prioritate pentru modernizarea și electrificarea liniilor feroviare existente. Ce spune despre lucrările dintre Oradea și Cluj
    Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, luni, 17 august, cu ocazia deschiderii circulației pe două pasaje rutiere din Oradea, că una dintre prioritățile în infrastructura feroviară trebuie să fie electrificarea și modernizarea liniilor existente.

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Stadioanele de fotbal în așteptare din lipsă de bani. Bolojan: „Bugetul de stat nu mai are cum să acopere toate aceste lucrări”
    Premierul interimar Ilie Bolojan susține că România trebuie să își schimbe modul în care finanțează proiectele pentru construirea de stadioane și să țină cont de necesitatea, viabilitatea și costurile de întreținere ale acestora, precizări făcute într-o declarație făcută cu ocazia inaugurării celor două pasaje rutiere din Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Au dat buzna la reduceri finale! Cum a arătat un magazin dintr-un mall din Oradea după ce a anunțat că se închide
    Sute de persoane au luat cu asalt magazinele Hervis din Oradea în cursul weekendului, după ce au fost anunțate reduceri finale de 50% la toate produsele.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Drumul expres Oradea-Arad, întârziat din cauza finanțării. Ilie Bolojan a explicat de ce lucrările nu au fost încă demarate
    Prezent la inaugurarea celor două pasaje din zona Calea Aradului, premierul interimar Ilie Bolojan a oferit o serie de explicații privind motivele care au dus la întârzierea demarării lucrărilor la drumul expres Oradea-Arad.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X