BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Conferinţa „Keith Hitchins, istoricul. Ardealul și ardelenii în 10 întrebări”, cu profesorul emerit Paul E. Michelson

Conferinţa „Keith Hitchins, istoricul. Ardealul și ardelenii în 10 întrebări”, cu profesorul emerit Paul E. Michelson

De Bihon.ro
la 7 May 2024 08:00 Reactualizat la: 7 May 2024 15:01

Conferinţa „Keith Hitchins, istoricul. Ardealul și ardelenii în 10 întrebări”, cu profesorul emerit Paul E. Michelson

7 May 2024 08:00 Reactualizat la: 7 May 2024 15:01
Conferinţa susținută de dr. Paul E. Michelson va avea loc în cadrul Colocviilor Muzeului Ţării Crişurilor.
Scris de Bihon.ro - Conferinţa susținută de dr. Paul E. Michelson va avea loc în cadrul Colocviilor Muzeului Ţării Crişurilor.

Trimite articolul

X

Muzeul Ţării Crişurilor Oradea – Complex Muzeal organizează, în parteneriat cu Consiliul Județean Bihor și Primăria Municipiului Oradea, conferința Keith Hitchins, istoricul. Ardealul și ardelenii în 10 întrebări, susținută de către dr. Paul E. Michelson, profesor emerit la Huntington University, Indiana (SUA).

[eadvert]

Evenimentul face parte din Zilele Muzeului Țării Crișurilor, ediția a XXVI-a, și va avea loc marţi, 14 mai, de la ora 17:00, la Muzeul Țării Crișurilor (Str. Armatei Române nr.1/A), Sala de conferințe. Conferința va fi moderată de prof. univ. dr. Gabriel Moisa, manager al instituției muzeale. Intrarea la conferinţă este gratuită în limita a 150 de locuri.

Paul E. Michelson, profesor emerit de istorie la Universitatea Huntington din Indiana, SUA, este recunoscut pentru contribuțiile sale semnificative la studiul istoriei României. Beneficiar a trei burse Fulbright – IREX în România în deceniile ’70 și ’80, Michelson a explorat în profunzime evoluția conceptelor istorice și dinamica societăților post-totalitare. Lucrarea sa „Politica românească, 1859-1871: de la Prințul Cuza la Prințul Carol”, publicată în 1998, a fost distinsă cu „Premiul Bălcescu” pentru Istorie de către Academia Română, un omagiu la adresa eforturilor sale de a aduce la lumină perioade cruciale din istoria românească. A ocupat, de asemenea, roluri importante în cadrul Societății de Studii Române și al Asociației de Studii Sud-Est Europene, influențând activ cercetarea istorică regională.

În același timp, Paul E. Michelson a avut un interes particular pentru interpretarea Renașterii, subiectul fiind central în multe dintre discursurile sale academice. A analizat „teza Burckhardt”, formulată de istoricul Jacob Burckhardt, care vede Renașterea ca prefigurarea civilizației occidentale moderne. Această teză a fost inițial respinsă de medieviști după Primul Război Mondial, dar a câștigat din nou teren spre sfârșitul secolului XX.

Conferințele și lucrările lui Paul E. Michelson urmăresc traseul acestei interpretări, evidențiind fluctuațiile în acceptarea și respingerea ei în cadrul comunității istorice. Aceste perspective reflectă interesul său de a înțelege și de a explica nu doar evenimentele istorice, ci și modul în care acestea sunt percepute și reinterpretate de-a lungul timpului.

Trimite articolul

X
Taguri:
Colocviile Muzeului Țării Crișurilor ,
conferinta ,
oradea ,
Paul E. Michelson ,
statele unite
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de instabilitate atmosferică în Bihor: rafale de 90 km/h și risc de grindină
    Avertizarea a fost emisă în cursul zilei de duminică, 14 iunie.

    Economic

    Voucherele de vacanță rămân la 800 de lei în 2026, dar numărul beneficiarilor va scădea
    Angajații din sectorul public vor putea beneficia și în 2026 de vouchere de vacanță în valoare de 800 de lei, potrivit prevederilor incluse în legislația privind reforma fiscal-bugetară adoptată anul trecut.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șofer agresiv, obligat să achite asigurătorului 75.000 de lei, după ce a lovit intenționat o mașină
    Un bărbat din Săcueni a fost obligat de Judecătoria Marghita să îi plătească societății de asigurări la care avea încheiată polița RCA pentru autoturismul propriu peste 75.000 de lei, plus dobândă, după ce a lovit intenționat un alt autovehicul.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    Economic

    Pragurile pentru insolvența personală cresc de la 1 iulie 2026. Cine mai poate beneficia de procedură
    Persoanele fizice care nu mai reușesc să își achite obligațiile financiare pot solicita intrarea în insolvența personală, însă accesul la această procedură este condiționat de respectarea unor criterii stabilite prin lege.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hotel cu 24 de camere, restaurant și sală de conferințe, construit lângă aquaparkul din Salonta
    Municipiul Salonta va avea un nou hotel, după ce administrația locală a finalizat procedurile pentru valorificarea unui teren destinat unei investiții în domeniul turismului.

    România

    Prima reacție a lui Bolojan la numirea lui Veștea premier: ,,Nu am fost informați anterior. Un act ostil"
    La scurt timp după desemnarea noului premier, președintele PNL a reacționat pe rețelele de socializare.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X