BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Controale în domeniul constructiilor

Controale în domeniul constructiilor

la 20 September 2010 14:08
20 September 2010 14:08
ITM Bihor a controlat 32 de constructori, aplicând amenzi în valoare de 32.000 de lei.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - ITM Bihor a controlat 32 de constructori, aplicând amenzi în valoare de 32.000 de lei.

Trimite articolul

X

În perioada 12.08.2010-14.08.2010 s-a desfăşurat Campania naţională privind verificarea respectării prevederilor legale referitoare la securitatea şi sănătatea în muncă (SSM) în domeniul constructiilor. „Pe linia relaţiilor de muncă au fost controlaţi 32 de angajatori. Şase dintre aceştia aveau angajate nouă persoane fără forme legale”, ne-a declarat Eugen Cîrmaciu, inspector-şef adjunct la ITM Bihor. Au fost aplicate 26 de sancţiuni în valoare totală de 32.000 de lei. De asemenea, au fost aplicate şase amenzi în valoare de 27.000 de lei pentru munca fără forme legale.

Pe linia securităţii şi sănătăţii în muncă au fost verificaţi 36 de angajatori. Au fost aplicate 24 de sancţiuni contravenţionale constând în 15 avertismente şi nouă amezi în valoare totală de 36.000 de lei.

Deficienţe

„În domeniul SSM au fost constatate 360 de deficienţe, dispunându-se măsuri pentru remedierea acestora”, a precizat Eugen Cîrmaciu. Dintre deficienţele constatate amintim: neţinerea evidenţei orelor de muncă prestate de salariaţi; nerespectarea duratei timpului de lucru; nu toţi salariaţii au prezentat la unitate carnetele de muncă; nu au fost completate dosarele de personal cu acte de calificare; nu se respectau prevederile legale cu privire la asociatul unic. De asemenea, s-au primit la muncă persoane fără încheierea contractelor individuale de muncă şi nu au fost respectate prevederile Contractului Colectiv de Muncă unic la nivel naţional cu privare la coeficienţii de ierarhizare.

În domeniul relaţiilor de muncă au fost constatate 61 deficienţe, dispunându-se măsuri pentru remedierea acestora. Deficienţele constatate au fost: lipsa materialelor de informare – instruire; executarea de lucrări în domeniul electric cu personal neautorizat; schele neconforme şi betonieră fără verificarea prizei de pământ.

D.B.

Trimite articolul

X
Taguri:
constructie ,
itm bihor ,
ssm ,
verificare
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Eclipsa de Soare a făcut spectacol deasupra Bihorului. Cum s-a văzut fenomenul la Oradea
    Bihorenii au avut parte miercuri seara, 12 august, de un spectacol astronomic.

    România

    Parcursul tricolorilor la Campionatul European de baschet U16 ani s-a oprit în sferturile de finală. România a cedat în fața Franței
    Reprezentativa de baschet U16 ani a României a fost învinsă de Franța cu scorul de 108-69 (20-15, 30-22, 31-21, 27-11), în meci contând pentru sferturile de finală.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor s-a calificat în play off-ul Cupei României. Echipa orădeană a câștigat meciul din turul 3 cu Crișul Sântandrei
    Stadionul Crișul din Sântandrei a găzduit miercuri partida dintre echipa locală, Crișul, și FC Bihor, contând pentru turul 3 al Cupei României. Meciul s-a încheiat cu scorul de 0-3 (0-1), după o dispută dominată de orădeni. 

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Nadia Comăneci, dezvăluiri la Oradea despre plecarea din țară și anii de gimnastică: „A fost o experiență traumatizantă”
    Gala „10 pentru eternitate” le-a prilejuit orădenilor șansa de se afla față în față cu cea mai mare sportivă din istoria sportului românesc, Nadia Comăneci.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 17.08.2026 - 21.08.2026 PL Alesd + PL Stei + PL Marghita + PL Salonta + PL Rural

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Zi de foc în Bihor: 11 incendii izbucnite în județ. Pompierii se luptă cu flăcările și în pădurea din Tărcăița
    Pompierii bihoreni au fost mobilizați în cursul zilei de marți, 11 august pentru stingerea a 11 incendii produse la terenuri, pășuni și păduri, fiind afectate în total peste 50 de hectare.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X