BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Credite până la plata subvenţiilor

Credite până la plata subvenţiilor

la 7 October 2013 10:51
7 October 2013 10:51
Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) Bihor eliberează în continuare adeverinţe pentru beneficiarii plăţilor naţionale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la speciile ovine/caprine care intenţionează să acceseze credite pentru finanţarea activităţilor curente, de la băncile care au încheiat convenţii cu Agenţia.
Scris de erdei - Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) Bihor eliberează în continuare adeverinţe pentru beneficiarii plăţilor naţionale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la speciile ovine/caprine care intenţionează să acceseze credite pentru finanţarea activităţilor curente, de la băncile care au încheiat convenţii cu Agenţia.

Trimite articolul

X

Creditele oferă producătorilor agricoli posibilitatea utilizării de resurse financiare, necesare activităţilor curente, pâna la efectuarea, de către APIA, a plăţii primelor pe exploataţie şi pe cap de animal la care sunt îndreptăţiţi potrivit prevederilor legale.

De asemenea, se eliberează şi „Adeverinţa de înregistrare fermier”, adeverinţă care certifică înregistrarea fermierului în Registrul fermelor, în scopul accesării de către solicitant a creditului pentru finanţarea capitalului de lucru în vederea desfăşurării activităţilor curente de către beneficiarii schemelor de sprijin pe suprafaţă în Campania 2013 de la băncile care au încheiat convenţii cu Agenţia.

Până la data de 3 octombrie 2013, Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) – Centrul Judeţean Bihor a eliberat un număr de 357 adeverinţe pentru beneficiarii plăţilor naţionale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la speciile ovine/caprine şi 426 de „Adeverinţe de înregistrare fermier”, care certifică înregistrarea fermierilor, a beneficiarilor schemelor de sprijin pe suprafaţă în Campania 2013. Dintre cei 112 solicitanţi de adeverinţe, 61 sunt fermieri ce exploatează suprafeţe de teren mai mari de 50 de hectare.

 

Adeverinţe

„Îi aşteptăm în continuare pe fermierii, beneficiari ai plăţilor naţionale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la speciile ovine/caprine şi beneficiari ai schemelor de sprijin pe suprafaţă în Campania 2013, care doresc să acceseze credite pentru finanţarea capitalului de lucru în vederea desfăşurării activităţilor curente de la băncile care au încheiat convenţii cu Agenţia pentru a le elibera Adeverinţele necesare. Beneficiarii au obligaţia de a achita din surse proprii contravaloarea diferenţelor de curs valutar, a dobânzilor, a comisioanelor bancare şi de garantare ce decurg din aceste credite acordate de Banca Creditoare şi sumele neachitate de către APIA ca urmare a nerespectării de către beneficiari a reglementărilor legale privind acordarea acestor tipuri de ajutoare specifice. Fermierii selectaţi la controlul pe teren pot beneficia de această adeverinţă numai după finalizarea acestor controale”, a precizat Florian Pavel, directorul APIA Bihor.

Conform legislaţiei în vigoare, cuantumul de plată înscris în adeverinţa eliberată beneficiarilor plăţilor naţionale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la speciile ovine/caprine este de 30 de lei pe cap de animal.

Valoarea creditului ce va putea fi accesat în baza „Adeverinţei de înregistrare fermier” va fi în cuantum de până la 90% din suma cuvenită din SAPS.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
APIA Bihor ,
credit ,
ferme
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 23 iulie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 23 iulie.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    După trei remize în campionat, Lotus Băile Felix a învins Bihorul Beiuș într-un joc de pregătire
    Colege în Liga 3, Seria 8, Lotus Băile Felix și CS Bihorul Beiuș au terminat la egalitate toate cele trei meciuri jucate în sezonul 2025/2026. A fost 0-0 la Beiuș, apoi 1-1 și 2-2 la Sânmartin.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi comisari europeni au transmis un mesaj de solidaritate pentru comunitatea LGBT din Oradea după refuzul avizării Marșului Pride
    Comisara europeană pentru Egalitate, Hadja Lhabib, și comisarul european pentru Justiție, Michael McGrath, au transmis un mesaj de solidaritate cu comunitatea LGBTI din Oradea și au subliniat necesitatea respectării dreptului la liberă întrunire.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat reținut de polițiștii de la Protecția Animalelor Bihor pentru că a lovit cu piciorul un câine, prin gard
    Polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor Bihor l-au reținut pentru 24 de ore pe un tânăr de 29 de ani, din localitatea Bistra, acuzat că ar fi rănit cu intenție câinele unui consătean.

    Economic

    Bolojan consideră justificată amânarea majorării TVA la 21% pentru locuințe, din cauza blocajului ANCPI
    Premierul interimar Ilie Bolojan consideră justificată amânarea majorării TVA pentru locuințe, după atacul cibernetic care a blocat platforma ANCPI. Transferul datelor în Cloudul Guvernamental va fi finalizat miercuri, iar joi autoritățile vor estima când sistemul va redeveni funcțional.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Este rușinos pentru primarul Florin Birta să invoce astfel de argumente”. ARK Oradea și ACCEPT condamnă interzicerea Marşului Oradea Pride
    În ciuda acestei noi interdicții, Marșul Oradea PRIDE va avea loc. Peste 150 de organizații din peste 30 de țări și-au exprimat solidaritatea cu Oradea PRIDE și au cerut respectarea dreptului la întrunire pașnică. 8
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X