BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cu mortul la ușă! Un nou scandal iscat între Viorel Pașca și Teodor Coste

Cu mortul la ușă! Un nou scandal iscat între Viorel Pașca și Teodor Coste

De Ramona Pașcu
la 16 March 2024 16:23 Reactualizat la: 16 March 2024 23:28
11 Comentarii

Cu mortul la ușă! Un nou scandal iscat între Viorel Pașca și Teodor Coste

Foto: Viorel Pașca
16 March 2024 16:23 Reactualizat la: 16 March 2024 23:28
La nicio lună de la ultimul scandal dintre Viorel Pașca, și Teodor Coste, primarul din Tinca, inevitabilul s-a produs din nou.
Scris de Ramona Pașcu - La nicio lună de la ultimul scandal dintre Viorel Pașca, și Teodor Coste, primarul din Tinca, inevitabilul s-a produs din nou.

Trimite articolul

X

În cursul zilei de sâmbătă, „bunul samaritean“ s-a prezentat la capela din Tinca cu un alt decedat. Nu mică i-a fost mirarea când a ajuns și a găsit capela închisă. Chestionat de bihon.ro, Pașca spune că primarul Coste i-a spus ba că nu are loc în cimitir, ba că nu vrea să îl îngroape pentru că nu este originar din Tinca.

[eadvert]

„În prima fază, primarul a zis că sunt prea mulți în cimitir și nu are loc, după care mi-a spus că nu e născut în Tinca și că nu îl îngroapă, cu toate că omul avea acte aici de 3 ani“, a declarat Viorel Pașca pentru bihon.ro.

Conform celor declarate de Pașca, bărbatul decedat avea 42 de ani, iar de trei ani, de când a fost adus de ambulanța din Mureș, locuia la azilul din Tinca. Suferea de tetrapareză, era bolnav psihic, nu avea pensie și nici familie care să se intereseze de el.

Sicriu în fața capelei din Tinca

Întrebat ce va face dacă i se refuză accesul în capelă și dacă se gândește să meargă din nou cu sicriul la primărie, cum a făcut luna trecută, Pașca spune că e dispus să aștepte cât e nevoie.

„Am adus mortul la capelă și aștept să mi se deschidă să îl pot băga înăuntru. Sunt trei ore de când aștept. Am să stau aici cât e nevoie, o zi, două, o săptămână. Am timp!“, spune „bunul samaritean“.

„L-am reclamat la Comisia de Abuzuri“

Problemele dintre ce doi au pornit încă din luna februarie, când, Viorel Pașca a decis să nu se mai ocupe de înmormântarea decedaților din azil, ci să îi ducă primarului Teodor Coste pentru a-i îngropa el. Nu doar că a zis, a și făcut, prezentându-se în fața primăriei cu mortul în coșciug.

În urma scandalului iscat, din nou, în cursul zilei de azi, Teodor Coste spune vehement că nu are nicio legătură cu subiectul, iar Pașca ar trebui să se descurce și să își îngroape morții.

„Nu am nicio legătură cu subiectul. Dumnealui dacă i-a adus, să îi îngroape. El nu respectă nicio lege în țara asta. El vine și îmi spune mie, în plină campanie, ce am de făcut. Domnul Pașca funcționează ilegal, să facă bine să respecte legea“, ne-a declarat primarul din Tinca.

Coste spune că l-a reclamat pe „bunul samaritean“ la Comisia Pentru Cercetarea Abuzurilor și, totodată, susține că și preoții, pastorii și localnicii din zonă sun împotriva acestor înmormântări, supărați fiind că oamenii aduși din toată țara sunt mulți, bolnavi și infectează comuna.

„Eu nu sunt sluga lui și nici bătaia lui de joc! Am făcut sesizare la Comisia de Abuzuri. Ne infectează rețeaua de canalizare cu siringi și pamperși de la oameni despre care nici nu știm ce boli au. Ne-a făcut tot felul de probleme… Preoții și pastorii nu vor să îi înmormânteze oamenii. Eu am treabă, nu pot să îmi pierd timpul cu problemele lui. Eu am grijă de cei din comună de la mine, nu pot să îngrop sute de oameni din toata țara pe banii bugetului local. Nu e treaba noastră“, a adăugat primarul Coste.

După publicarea articolului, Viorel Pașca a postat pe pagina de socializare un drept la replică în urma celor declarate de către primarul din Tinca. De asemenea, acesta a transmis că, după aproape nouă ore, în jurul orei 21:00, capela a fost deschisă.

„Este ora 20:45 și în sfârșit, domnul primar a trimis pe cineva să deschidă Capela și au pus sicriul înăuntru. A fost nevoie sa aștept aproape 9 ore. Dar se pare că unele lucruri se fac doar noaptea“, a transmis Viorel Pașca.

Viorel Pașca, „Bunul samaritean”, protest cu mortul la Primăria Tinca. Primarul Coste: să autorizeze azilele!

 

Trimite articolul

X
Taguri:
capela ,
MORT ,
teodor coste ,
tinca ,
viorel pasca
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Gheorghe says:
    March 16, 2024 at 8:50 pm

    Rusine ca asemenea primari mai sunt in functie….dar ce sa facem sunt specimene alese de un ,, popor responsabil ,, !!!

    Reply
  2. DF2 says:
    March 16, 2024 at 10:40 pm

    Replica primarului spune tot: “El vine și îmi spune mie, IN PLINA CAMPANIE, ce am de facut.”

    Reply
  3. Legea says:
    March 17, 2024 at 2:39 am

    Primareee..tu nu ești pentru a servi oamenii..și vii și kiar morții.

    Reply
  4. ioio says:
    March 17, 2024 at 12:54 pm

    2 tarani prosti se cearta. Un primar si un ativaccinist care a fost aproape sa crape de prost ce e. Rezultatul, un mort se descompune in strada.

    Reply
    • Yo says:
      March 18, 2024 at 7:52 am

      Iar un prost ambulant (adică tu, în traducere liberă) ìncă, se crede cel mai deștept de pe planetă!🤣

      Reply
      • ioio says:
        March 18, 2024 at 3:11 pm

        Asa e, macar sunt un prost ambulant, adica ma mai si deplasez, pe cand voi ramaneti cu prostia voastra crunta. Si votati si muriti ca prostii, dar sunteti prea destepti sa realizati asta :)))

        Reply
  5. Orădeanul says:
    March 17, 2024 at 1:30 pm

    Asfel de primari sunt aleși nu de oameni echilibrați ce de oameni in” puși “, care sunt ușor de cumpărat. De aceea Tinca nu va ajunge oraș nici o dată. Păcat că asta se întâmplă în Bihor.

    Reply
    • ostasul says:
      March 17, 2024 at 9:00 pm

      ce bine ii in Romania si chiar in Bihor

      Reply
  6. calinescuvassile says:
    March 18, 2024 at 3:09 am

    preoții, pastorii și localnicii din zonă sun împotriva acestor înmormântări, supărați fiind că oamenii aduși din toată țara sunt mulți, bolnavi și infectează comuna.

    power Tinca

    Reply
  7. Lex says:
    March 18, 2024 at 5:59 am

    “ Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm”, spunea la începutul secolului XX scriitorul, satiristul și umoristul american Mark Twain“ Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm”, spunea la începutul secolului XX scriitorul, satiristul și umoristul american Mark Twain

    Reply
  8. Ionel popovici says:
    March 19, 2024 at 10:48 pm

    Inainte de toate d-l Pasca a luat legatura cu d-l primar Coste in vederea rezolvarii acestei probleme ???
    Daca nu inseamna ca cineva este in spatele acestei mascarade iscate de d-l Pasca !!!
    Persoana d-lui Pasca nu reprezinta o intitutie, dar nici atunci nu poate sa faca de la sine ceea ce vrea dansul inainte ca aceasta problema sa fie dezbatuta de consiliul local !!!
    Tin sa mentionez ca cetatean al acestei comune ca d-l Pasca nu este edilul nostru !!!
    Sub acoperirea sau masca de bun samaritean legile statului roman nu-ti permite sa faci abuzuri !!!
    Daca d-l Pasca este un bun samaritean mai ales in preajma alegerilor atunci de ce nu cumpara teren,sa obtina aprobari pt a-l institutionaliza ca cimitir si problema este rezolvata !!!
    Comuna Tinca nu este proprietaea D-lui Pasca, iar toate taxele le platim noi nu dansul !!!

    Reply
  9. powered by Surfing Waves

    Cultură

    GALERIE FOTO
    Evenimentele culturale ale anului 2025, surprinse în imagini de fotoreporterii din județele Bihor și Hajdú-Bihar
    Expoziţia „Bihor Press” a fost vernisată în aceeaşi zi atât la Debreţin cât şi la Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se întâmplă în Oradea: un BMW își face propria „linie” pe traseul tramvaiului, în zona Gării
    Un incident neobișnuit a fost surprins în seara zilei de luni, 4 mai, în zona Gării Oradea. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident în apropiere de Ștrandul cu Valuri din Băile 1 Mai. O persoană a fost transportată la spital
    Incidentul s-a petrecut în după amiaza zilei de luni, 4 mai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A fost semnat contractul pentru pasajul suprateran de pe Matei Corvin. Valoarea lucrărilor: peste 45 milioane lei
    Contractul de finanțare pentru pasajul suprateran a fost semnat de președintele Consiliului Județean Bihor, Mircea Mălan și Csilla Hegedüs, directorul general adjunct al Agenției de Dezvoltare Regională Nord-Vest. 1

    FC Bihor

    Marți se joacă FC Bihor – Chindia Târgoviște. „Noi, din punct de vedere fotbalistic, trebuie să ne facem treaba”
    FC Bihor întâlnește marți, de la ora 17:30, echipa Chindia Târgoviște, ultima clasată din play-off cu înfrângeri pe linie. În fapt, dâmbovițenii au pierdut ultimele 8 meciuri de campionat, printre care și cel din tur cu FC Bihor, scor 1-3.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    A fost etapa a 10-a în Liga 4 Bihor: Rezultate, marcatori și clasamente din play-off și play-out
    Pe parcursul a trei zile s-au jucat meciurile contând pentru etapa cu numărul 10.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X