BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cursuri de formare profesională gratuite

Cursuri de formare profesională gratuite

la 15 August 2018 15:38
15 August 2018 15:38
Nu mai puţin de 14 cursuri de formare profesională vor fi demarate de AJOFM Bihor în cursul acestei luni.
Scris de demeter1 - Nu mai puţin de 14 cursuri de formare profesională vor fi demarate de AJOFM Bihor în cursul acestei luni.

Trimite articolul

X

Directorul AJOFM Bihor, Békési Csaba, spune că aceste cursuri sunt organizate la solicitările angajatorilor. „Sunt cursuri tradiţionale în domeniul HORECA şi construcţii, dar şi cursuri noi: iniţiere în masaj sau instructor de fitness. Absolvenţii acestor cursuri au şanse mari de angajare sau de a-şi deschide o afacere pe cont propriu”, a explicat şeful AJOFM Bihor.
Este bine de ştiu că aceste cursuri sunt gratuite pentru şomeri.

Cursuri

Unul dintre cursuri este confecţioner de cablaje auto, durează 360 de ore şi are condiţie principală învăţământul obligatoriu. Cei care termină acest curs au şanse mari de angajare într-una din companiile din parcul industrial.

Domeniul HORECA oferă multe locuri de muncă celor interesați. Astfel, cei care doresc să se califice în meseriile de bucătar și ospătar o pot face dacă se înscriu la cursurile organiyate de AJOFM Bihor începând cu luna august. Fiecare dintre cursuri are o durată de 720 de ore. Domeniul comerțului, de asemenea, duce lipsă de forță de muncă. Un curs pentru lucrători comerciali cu durata de 360 de ore va fi organiyat de agenția județeană.

La ultimele târguri de job-uri una dintre cele mai căutate meserii era cea de stivuitorist. Angajatorii se plângeau că nu găsesc persoane cu această meserie. La solicitarea lor, AJOFM Bihor organizează un curs de formare profesională pentru stivuitoriști.

Un al curs de calificare pentru o meserie foarte căutată est cel de sudor. Cursul durează 720 de ore. Pentru cei care doresc să se angajeze în construcții se organizează cursul de finisor pentru construcţii.

Pentru persoanele cu studii superioare se organizează un curs de formator, iar pentru cele cu liceu cursurile de competenţe antreprenoriale şi inspector resurse umane. Are o trecere foarte mare cursul de competenţe de comunicare în limba germană.

Persoanele care doresc să îşi deschidă o afacere pe cont propriu se pot înscrie la cursurile de iniţiere în masaj şi în meseria de instructor de fitness.

Cei interesaţi de unul dintre cursurile amintite anterior se pot adresa AJOFM Bihor, strada Transilvaniei nr. 2.

Trimite articolul

X
Taguri:
ajofm bihor ,
cursuri ,
formare profesională gratuite ,
ospatari
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    GALERIE FOTO
    Artista Amalia Verzea a vernisat, la Muzeul Ţării Crişurilor, expoziţia personală „Arta vitraliului la 360°”
    Lucrările expuse au fost realizate pe parcursul a peste trei decenii de activitate, atât în Italia cât şi în România.

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” s-au făcut de râs la Sibiu! Liderul din LNBM a pierdut pe terenul echipei de pe locul 10!
    Prestația slabă a CSM CSU Raiffeisen Oradea s-a soldat cu a patra înfrângere stagională, suferită pe terenul echipei care avea 12 victorii și 12 înfrângeri în campionat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Profesorul de sport de la Colegiul „Iosif Vulcan” din Oradea, acuzat că a agresat sexual un elev, trimis în judecată
    Parchetul Bihor a finalizat ancheta și a dispus trimiterea în judecată a lui Cătălin Marius Urs, profesorul de sport în vârstă de 48 de ani din cadrul Colegiul Național „Iosif Vulcan” din Oradea, acuzat de agresiune sexuală asupra unui elev de 9 ani.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O fetiță de 11 ani, din Bihor, agresată sexual de tatăl vitreg. Mama sa ar fi încercat să o convingă să-și retragă acuzațiile
    Doi soți din localitatea bihoreană Drăgănești au fost trimiși în judecată de procurorii Parchetului Bihor, bărbatul fiind acuzat că și-a agresat sexual fiica vitregă, de doar 11 ani la momentul comiterii faptei, în timp ce femeia ar fi încercat să o determine pe minoră să-și retragă acuzațiile.

    Economic

    Guvernul scade acciza la motorină cu 30 de bani și impune o singură modificare zilnică a prețurilor
    Într-un context marcat de volatilitatea prețurilor la carburanți și presiuni tot mai mari din partea transportatorilor și agricultorilor, autoritățile de la București au decis să intervină direct asupra mecanismelor de formare a prețului la motorină.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Noile legi privind siguranța femeilor, protejarea copiilor și audiențe parlamentare transparente, prezentate de deputata Arina Moș
    Deputatul PNL de Bihor, Arina Moș, și-a prezentat, într-o conferință de presă, principalele direcții de activitate din primele trei luni ale acestui an, insistând asupra inițiativelor legislative în care a fost implicată, dar și asupra activității desfășurate în relația directă cu cetățenii, prin cabinetele parlamentare din Oradea și Aleșd.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X