BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
De la traficant de migranți, la cărăuș pentru hoți – traseul unui bihorean dat în urmărire

De la traficant de migranți, la cărăuș pentru hoți – traseul unui bihorean dat în urmărire

De Adrian Laboș
la 8 July 2025 07:00 Reactualizat la: 3 July 2025 11:44
1 Comentarii

De la traficant de migranți, la cărăuș pentru hoți – traseul unui bihorean dat în urmărire

Béla Orosz (foto mic) a fost dat în urmărire națională de Poliția Română FOTO: Poliția Română | oradesibiu.ro
8 July 2025 07:00 Reactualizat la: 3 July 2025 11:44
Arestat în Ungaria și apoi condamnat în România pentru trafic de migranți, iar acum căutat de polițiști pentru a executa o pedeapsă cu închisoarea pentru complicitate la furt.
Scris de Adrian Laboș - Arestat în Ungaria și apoi condamnat în România pentru trafic de migranți, iar acum căutat de polițiști pentru a executa o pedeapsă cu închisoarea pentru complicitate la furt.

Trimite articolul

X

Este parcursul infracțional al lui Béla Orosz, un bărbat de 51 de ani, din localitatea bihoreană Petreu, care a fost condamnat definitiv la un doi ani și jumătate de detenție, după ce a ajutat niște indivizi rămași necunoscuți să fure catalizatorul unei mașini parcate lângă un atelier auto din Oradea.

Atenție, se filmează!

Fapta pentru care Orosz a ajuns pe lista infractorilor dați în urmărire națională a fost comisă în seara zilei de 26 ianuarie 2023 și a fost descoperită a doua zi de un angajat al atelierului auto, situat pe șoseaua de centură a Oradiei. Acesta din urmă lucrase în ziua precedentă la autoturism și îl lăsase peste noapte într-o parcare neîmprejmuită, lângă service. Dimineața, când a revenit la mașină, a observat că acesteia îi lipsea catalizatorul.

Pe fir au intrat polițiștii, care au descoperit că nu doar autoturismul în cauză a căzut victimă hoților, ci și o betonieră din apropiere, din care au fost furați 40 de litri de motorină. Anchetatorii au verificat imaginile de pe camerele de supraveghere din zonă, dar și de pe șoseaua de centură și au refăcut filmul furtului.

Astfel, sistemele video au surprins în seara de 26 ianuarie 2023, între orele 21:38 și 22:54, un autoturism Skoda care s-a oprit pe un teren viran aflat în vecinătatea service-ului auto. Trei persoane au coborât și s-au îndreptat spre locul unde era parcată mașina adusă la tinichigerie. Doi dintre necunoscuți au extras catalizatorul mașinii, iar apoi au sustras motorină din rezervorul betonierei, punând combustibilul în două canistre. Le-au dus la mașina cu care au venit și au plecat spre cartierul Nufărul, autoturismul fiind surprins de o cameră de supraveghere montată pe șoseaua ocolitoare a Oradiei.

Prins cu detectorul de minciuni

Polițiștii au stabilit că autoturismul cu care s-au deplasat necunoscuții a fost condus de Béla Orosz, un bărbat care a mai avut în trecut probleme penale. Analiza datelor de telefonie a arătat că, în seara în care a fost comis furtul, Orosz se afla în zona de unde au fost sustrase catalizatorul și combustibilul, având „datele mobile active în celula care acoperă și locul faptei”.

Luat la întrebări, bărbatul a recunoscut că în acea seară conducea mașina înregistrată pe numele soției, dar a oferit o variantă total diferită a celor întâmplate. El a povestit că tocmai venise de la București și s-ar fi oprit pe un drum paralel cu șoseaua de centură și a parcat între două mașini, așteptând sosirea unor prostituate. Acestea nu ar mai fi venit, astfel că Orosz ar fi plecat spre casă, fără să participe la vreo infracțiune.

Declarația bărbatului a fost înlăturată parțial, ca nesinceră, mai ales că la testarea cu aparatul poligraf a dat răspunsuri mincinoase la întrebările legate de furt. Pe parcursul procesului, Béla Orosz nu s-a prezentat în instanță, verificările efectuate arătând că este plecat la muncă în străinătate și nu a lăsat un număr de telefon de contact.

La 10 iunie 2025, Judecătoria Oradea l-a condamnat la un an și 8 luni de închisoare cu executare, pentru complicitate la furt calificat, pedeapsă la care a fost adăugat un rest de 265 de zile dintr-o condamnare anterioară pentru trafic de migranți, aplicată în 2021.

Atunci bărbatul a fost acuzat că, între 2019 și 2020, a participat la transportul a patru grupuri de migranți din România în Ungaria – în total, 61 de persoane – fiind arestat în țara vecină. Orosz nu a atacat sentința Judecătoriei Oradea și nici nu a fost găsit de polițiștii care urmau să-l predea penitenciarului, astfel că a fost dat în urmărire. Când va fi prins, va trebui și să achite atelierului auto daune de în valoare de 6.300 de lei.

Trimite articolul

X
Taguri:
hoti ,
in urmarire ,
migranti ,
traficant
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. fărădelege says:
    July 8, 2025 at 7:22 am

    Alt votant Kremlin Georgescu sau G.SemiOm…

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Poloistul Sebastian Oltean: „Să câștigăm campionatul, Cupa și SuperCupa”
    Internaționalul orădean Sebastian Oltean se află printre jucătorii care își vor continua activitatea la CSM Oradea cel puțin până la finalul sezonului 2026-2027. El se ală sub contract până la finele sezonului viitor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorul pierde în continuare locuitori: peste 200 de persoane, spor natural negativ într-o singură lună
    Județul Bihor continuă să înregistreze un declin demografic, potrivit celor mai recente date publicate de Direcția Județeană de Statistică (DJS) Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiții de peste 3 milioane de lei în Căbești: grădinița și două dispensare au fost modernizate
    Trei clădiri publice din comuna Căbești au fost reabilitate și modernizate în cadrul unor proiecte finanțate prin fonduri nerambursabile, investițiile vizând creșterea eficienței energetice și îmbunătățirea condițiilor de funcționare pentru serviciile oferite comunității.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    Economic

    Lege pentru victimele Mineriadei: indemnizații viagere și beneficii după 35 de ani
    Camera Deputaților a adoptat recent, în vot final, o propunere legislativă care deschide calea acordării unor despăgubiri și facilități pentru persoanele afectate de Mineriada din 13-15 iunie 1990, unul dintre cele mai violente episoade de după căderea regimului comunist.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Noua capelă mortuară din Borod a fost dată în folosință. Investiția se apropie de un milion de lei
    Pentru locuitorii din comuna Borod, una din investițiile așteptate în ultimii ani a ajuns la final.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    42°C la Oradea! Recordul zilei în România, sub valul de caniculă
    Valul de caniculă care a adus dezastrul în Europa a ajuns şi în România.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X