BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
De la trotinete electrice la taxiuri: Primăria Oradea raportează sute de autorizații taxi și mii de vehicule lente

De la trotinete electrice la taxiuri: Primăria Oradea raportează sute de autorizații taxi și mii de vehicule lente

De Sorin Martin Vereș
la 6 February 2026 08:00 Reactualizat la: 5 February 2026 17:49
1 Comentarii

De la trotinete electrice la taxiuri: Primăria Oradea raportează sute de autorizații taxi și mii de vehicule lente

6 February 2026 08:00 Reactualizat la: 5 February 2026 17:49
Direcția Tehnică din cadrul Primăriei Oradea a prezentat, prin vocea directorului Sebastian Marchiș, bilanțul pe anul 2025 pentru două domenii mai puțin vizibile publicului larg, dar esențiale pentru funcționarea orașului: evidența vehiculelor care nu se supun înmatriculării și serviciul de transport în regim de taxi.
Scris de Sorin Martin Vereș - Direcția Tehnică din cadrul Primăriei Oradea a prezentat, prin vocea directorului Sebastian Marchiș, bilanțul pe anul 2025 pentru două domenii mai puțin vizibile publicului larg, dar esențiale pentru funcționarea orașului: evidența vehiculelor care nu se supun înmatriculării și serviciul de transport în regim de taxi.

Trimite articolul

X

Potrivit datelor prezentate, la 31 decembrie 2025, în baza de date a municipiului Oradea figurau 2.486 de vehicule care nu se supun înmatriculării, categorie care include, de regulă, utilaje, remorci sau alte vehicule speciale. Din acest total, 327 au fost înregistrate în cursul anului 2025, în timp ce 72 au fost radiate.

În paralel, municipiul gestionează și evidența vehiculelor lente care nu se înmatriculează și circulă ocazional, unde situația este chiar mai amplă din punct de vedere numeric. La finalul anului trecut, erau înregistrate 2.649 de astfel de vehicule, dintre care 72 au fost înregistrate în 2025, iar doar 7 au fost radiate.

Un alt capitol al prezentării a vizat serviciul de transport în regim de taxi, un sector cu impact direct asupra mobilității urbane. La data de 31 decembrie 2025, în Oradea funcționau 641 de transportatori autorizați, dintre care 640 pentru transport persoane și un singur operator pentru transport mărfuri și bunuri. Acești transportatori dețin, cumulat, 856 de autorizații taxi, din care 855 sunt destinate transportului de persoane, iar o singură autorizație vizează transportul de mărfuri.

„Anul trecut am promovat șapte proiecte de hotărâre, care au vizat în principal stabilirea unor trasee noi, introducerea de stații noi sau modificarea timpilor de transport. În ceea ce privește serviciul public de transport în regim de taxi, în municipiul Oradea avem 641 de transportatori autorizați, care dețin un total de 856 de autorizații taxi. La capitolul vehicule care nu se supun înmatriculării, avem în evidență 2.486 de astfel de vehicule. În anul 2025 au fost înregistrate 327, iar 72 au fost radiate, fiind vorba în principal despre utilaje. De asemenea, avem 2.649 de vehicule lente care nu se înmatriculează și circulă ocazional. Dintre acestea, anul trecut au fost înregistrate 72 și au fost radiate 7. Aici intră inclusiv vehicule precum mașinile electrice, ATV-urile și, mai nou, trotinetele.”, a explicat Sebastian Marchiș în cadrul conferinței de presă de bilanț.

Trimite articolul

X
Taguri:
inmatriculari ,
numarul vehiculelor ,
oradea ,
taxi ,
Trotinete electrice
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. iancu says:
    February 8, 2026 at 8:49 pm

    Ati uitat sa spuneti de 3200 de pensionari speciali care fac BOLT si UBER si Hopp

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Contractele de execuție pentru parcurile fotovoltaice din Dobrești și Drăgănești au fost semnate
    Două comune din Bihor au trecut la etapa de finalizare a proiectelor care vizează construirea unor parcuri fotovoltaice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dispărută din 2024, o hoață de bijuterii a fost condamnată la 3 ani de detenție și dată în urmărire
    Prinsă în timp ce arunca pe geam un pantof de sport în care a ascuns bijuterii furate, în valoare de peste 12.000 de lei, dar dispărută în urmă cu doi ani în timpul anchetei, o femeie din Bihor a ajuns pe lista infractorilor căutați de Poliția Română.

    Economic

    ANAF activează bodycam-urile la controale. Ce se întâmplă dacă ești filmat de inspectori
    Inspectorii antifraudă din cadrul ANAF vor putea înregistra audio și video controalele pe care le desfășoară, după ce instituția a stabilit procedurile de utilizare a camerelor de corp (bodycam).

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Prima pistă de biciclete din Sâniob, aproape de final. Traseul trece prin zona celor peste 200 de pivnițe
    Lucrările la prima pistă de biciclete amenajată în comuna Sâniob se apropie de final, investiția urmând să ofere o nouă posibilitate de acces către una dintre cele mai importante zone viticole și pomicole ale localității.

    Economic

    Șoferii care transportă marfă contra cost cu permis de categoria B vor avea nevoie de certificat profesional
    Șoferii care efectuează transport rutier contra cost cu vehicule pentru care este suficient permisul de conducere din categoriile B sau BE vor trebui să respecte noi cerințe de pregătire profesională.

    Ştiri sportive

    Baschetbaliștii tricolori s-au revanșat. România câștigă în fața Serbiei la Campionatul European de baschet masculin U16 ani!
    După debutul nereușit în fața Poloniei, scor 62-105, reprezentativa U16 ani a României a obținut un succes de senzație în fața Serbiei, scor 75-73, în cea de-a doua zi a Campionatului European, care se desfășoară la Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X