BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
De ziua lor, copiii au fost sărbătoriți de Comunitatea Evreiească din Oradea

De ziua lor, copiii au fost sărbătoriți de Comunitatea Evreiească din Oradea

la 4 June 2019 14:15

De ziua lor, copiii au fost sărbătoriți de Comunitatea Evreiească din Oradea

4 June 2019 14:15
Copiii aflați în sistemul de protecție a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Bihor au fost sărbătoriți, cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului, de Comunitatea Evreiească din Oradea.
Scris de farcas - Copiii aflați în sistemul de protecție a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Bihor au fost sărbătoriți, cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului, de Comunitatea Evreiească din Oradea.

Trimite articolul

X

Duminică, 2 iunie, 30 de copiii aflați în sistemul de protecție a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului, au luat parte, alături de alți copii din comunitatea evreiască, la o serie de activități vesele.

Activitatea a debutat printr-un spectacol realizat de membrii trupei de teatru de păpuși al Centrului de zi Iedera – ADOR și a fost continuată de momente de zâmbete stârnite de jocurile special pregătite pentru cei mici.

În cadrul evenimentului, cei mici s-au bucurat din plin de picturile pe față, care mai de care mai haioase, de un candy bar, aperitive calde și alte bunătăți culinare pregătite de cantina rituală casher a comunității evreiești.

„Pe lângă copiii membrilor comunității evreilor am avut inițiativa de a invita 30 de copiii aflați în sistemul de protecție a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Bihor. Ne-am atins obiectivul, reușind să aranjăm o petrecere de neuitat de Ziua Internațională a Copilului. Atmosfera plină de veselie și-a lăsat amprenta asupra celor mici mai ales că au existat momente inedite pentru unii dintre ei”, declară Doina Bumbu, coordonatorul evenimentelor comunității evreiești din Oradea (JCC).

După aproape 4 ore de zbenguială, distracție și râsete cei prezenți au plecat acasă cu baloane cu heliu și amintiri de neuitat.

Proiectul, aflat la cea de-a treia ediție, are drept scop o strângere de fonduri în vederea achiziționării unui microbus, numit „Mașina Magică”, destinat tinerilor cu sindromul Down.

Trimite articolul

X
Taguri:
activitate caritabilă ,
Comunitatea Evreiească ,
oradea ,
Sindrom Down ,
Ziua Internațională a Copilului
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Miniștrii au venit să vadă Barajul Leșu. Buzoianu, Cseke și Tánczos, în vizită la investiția de 113 milioane de lei
    Barajul Leșu revine, după aproape 12 ani, la exploatare controlată, în urma unei lucrări de reabilitare de peste 113 milioane de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Tânăr de 27 de ani, salvat printr-o intervenție cardiacă în premieră în Bihor. Cinci intervenții complexe în doar două zile
    Cinci pacienți cu tulburări de ritm cardiac au fost tratați, în doar două zile, prin proceduri complexe de ablație la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor.

    Educație

    Concurs pentru directorii de școli din Bihor. Dosarele se depun din 14 septembrie
    Funcțiile vacante de director și director adjunct din școlile de stat din Bihor vor fi scoase la concurs în sesiunea august-decembrie 2026. Lista posturilor a fost publicată luni, 17 august, iar noii directori își vor începe mandatele la 1 ianuarie 2027.

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    România

    Bihorean rănit într-un accident pe DN19, în Satu Mare. Autoutilitara pe care o conducea a ajuns pe contrasens
    Incidentul s-a produs în cursul zilei de luni, 17 august, pe Drumul Național 19, în localitatea Huta Certeze, județul Satu Mare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cadavrul unei femei dată dispărută acum o săptămână, găsit pe pășunea satului Nimăești. Capul a fost adus de un câine la o fermă
    Sfârșit tragic pentru o femeie de 46 de ani, din localitatea bihoreană Curățele, a cărei dispariție a fost anunțată în urmă cu o săptămână de Poliția Bihor, la solicitarea membrilor familiei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bolojan anunță prioritate pentru modernizarea și electrificarea liniilor feroviare existente. Ce spune despre lucrările dintre Oradea și Cluj
    Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, luni, 17 august, cu ocazia deschiderii circulației pe două pasaje rutiere din Oradea, că una dintre prioritățile în infrastructura feroviară trebuie să fie electrificarea și modernizarea liniilor existente.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X