BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
DNA acuză un polițist că s-a oferit să „ungă” un judecător orădean

DNA acuză un polițist că s-a oferit să „ungă” un judecător orădean

la 23 April 2015 16:44
23 April 2015 16:44
<strong>DNA a reţinut un poliţist acuzându-l că a promis să intervină indirect la un judecător al Curţii de Apel Oradea.</strong>
Scris de Demian - <strong>DNA a reţinut un poliţist acuzându-l că a promis să intervină indirect la un judecător al Curţii de Apel Oradea.</strong>

Trimite articolul

X

Procurorii DNA Oradea au dispus miercuri punerea în mişcare a acţiunii penale şi reţinerea pentru 24 de ore de comisarului de poliţie Bota Adrian, la data faptelor angajat la Serviciul Cercetări Penale al IPJ Satu Mare, în sarcina căruia s-au reţinut infracţiunile de luare de mită, trafic de influenţă şi spălare de bani (două fapte).

În ordonanţa procurorilor se arată că există date şi indicii din care rezultă suspiciunea rezonabilă ce conturează următoarea stare de fapt:

Inculpatul Bota Adrian, în perioada 2006-2008, a pretins şi primit de la un denunţător bani şi bunuri totalizând 180.000 euro, constând în suma 24.000 de euro, două terenuri în valoare de 150.000 euro la acea dată şi alte bunuri mobile (obiecte de mobilier, plata contravalorii unor obiecte de îmbrăcăminte şi încălţăminte etc.)

Potrivit DNA, în schimbul primirii foloaselor menţionate, Bota Adrian ar fi făcut două promisuni. Prima, că îşi va încălca atribuţiile de serviciu cu ocazia instrumentării unui dosar penal al Parchetului de pe lângă Judecătoria Satu-Mare, dosar ce îi fusese repartizat, în sensul că va audia mai multe persoane în sensul dorit de denunţător, urmând ca acele declaraţii să fie folosite de acesta în vederea admiterii unei cereri de revizuire aflate pe rolul Tribunalului Satu Mare şi a pronunţării unei hotărâri de achitare.

Intermediar la CA Oradea

Iar a doua promisiune ar fi fost că „va interveni direct pe lângă judecătorul de la Tribunalul Satu-Mare la care fusese repartizată iniţial cererea de revizuire, respectiv indirect pe lângă un judecător din cadrul Curţii de Apel Oradea, prin intermediul unui poliţist, pentru ca aceştia să admită în fond cererea de revizuire şi să pronunţe hotărâri de achitare a denunţătorului”.

Cât priveşte suspiciunile de spălare de bani, procurorii anticorupţie îl acuză pe
Bota Adrian că i-ar fi solicitat denunţătorului ca, în schimbul contraprestaţiilor mai sus menţionate, să-i transfere dreptul de proprietate asupra a două terenuri situate în Satu Mare (teren deţinut în drept şi în fapt de denunţător), respectiv în comuna Viile Satu Mare (teren deţinut în fapt de denunţător), iar pentru a disimula identitatea reală a beneficiarului celor două terenuri primite ca titlu de mită, respectiv cu titlu de trafic de influenţă, i-a dispus denunţătorului să încheie două contracte de vânzare cumpărare a acelor bunuri în care, drept cumpărători, să figureze persoane aflate în cercul relaţional al ofiţerului de poliţie, fără ca aceştia din urmă să achite vreodată preţul acelor terenuri.

Trimite articolul

X
Taguri:
acuzat ,
Adrian Bota ,
DNA ,
oradea ,
politis
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    „Lumina ce o ducem mai departe”, expoziție itinerantă a fotografilor Emil Pușcașu şi Liviu Florin Cionca
    Expoziţia cuprinde o serie de peste 30 de fotografii vechi, reprezentând chipuri ale locuitorilor din Valea de Sus, comuna Câmpani.

    România

    Bătălia pentru 233: calcule tensionate și voturi decisive pentru căderea Guvernului Bolojan
    Criza din Parlament se intensifică după ce reprezentanții Partidului Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) au anunțat în cursul zilei de luni, 27 aprilie au anunțat că vor depunde o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lacul Vida, readus la viață după decolmatare: peste 300.000 m³ de aluviuni eliminate și noi investiții în zonă
    Conferința în care au fost prezentate rezultatele lucrărilor s-a desfășurat în cursul zilei de luni, 27 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Radarul a „luat foc” pe DN1, la Groși: patru șoferi prinși cu peste 140 km/h în câteva ore, toți lăsați fără permis
    Polițiștii continuă acțiunile de tipul „razie” în județul Bihor.

    Cultură

    Proiectul FIL Nouveau/Feel Young continuă la Filarmonică. Maestrul Adrian Morar va dirija concertul ediţiei 2026
    Tineri artiști instrumentiști din România vor urca pe scenă alături de orchestra şi corul Filarmonicii de Stat Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Peste 2.200 de participanți din toată țara la Congresul „Denta Orădeană”, desfășurat la Oradea și Băile Felix
    Oradea și Băile Felix au fost, timp de trei zile, veritabile punct de referință în domeniul medicinei dentare, găzduind cea de-a XVII-a ediție a Congresului „Denta Orădeană”.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X