BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
DNA, despre acuzațiile aduse fostului șef de la Înmatriculări Bihor, Toma Tecar: Ar fi luat mită de 87 de ori în 11 zile

DNA, despre acuzațiile aduse fostului șef de la Înmatriculări Bihor, Toma Tecar: Ar fi luat mită de 87 de ori în 11 zile

De Adrian Laboș
la 7 August 2025 13:01
4 Comentarii

DNA, despre acuzațiile aduse fostului șef de la Înmatriculări Bihor, Toma Tecar: Ar fi luat mită de 87 de ori în 11 zile

foto: captură de ecran/ filmare cititor Bihon.ro
7 August 2025 13:01
Procurorii DNA au venit cu precizări referitoare la dosarul în care fostul șef împuternicit al Serviciului de Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Bihor, comisarul-șef Toma Raul Tecar, a fost trimis în judecată pentru luare de mită.
Scris de Adrian Laboș - Procurorii DNA au venit cu precizări referitoare la dosarul în care fostul șef împuternicit al Serviciului de Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Bihor, comisarul-șef Toma Raul Tecar, a fost trimis în judecată pentru luare de mită.

Trimite articolul

X

La solicitarea Bihon, oficialii Direcției Naționale Anticorupție au arătat că Tecar este acuzat că ar fi luat mită de 87 de ori. Astfel, conform informațiilor din rechizitoriul întocmit de Serviciul Teritorial Oradea al DNA, fostul funcționar de la Înmatriculări ar fi comis faptele de care a fost acuzat în perioada 29 martie – 8 aprilie 2023.

„Ar fi primit în mod repetat de la mai multe persoane suma totală de 8.704 lei pentru soluționarea unor cereri referitoare la înmatricularea sau evidența autovehiculelor, precum și pentru acceptarea depunerii documentelor de către o altă persoană, în lipsa unei împuterniciri oficiale”, se arată în răspunsul DNA la cererea Bihon.

Procurorii anticorupție acuză faptul că Toma Tecar ar fi primit sume mai mari decât cele prevăzute pentru operațiunile pe care trebuia să le facă, dar a înscris în evidențele contabile doar sumele reglementate legal. Cererile pe care ar fi trebuit să le soluționeze comisarul-șef Tecar ar fi vizat, printre altele, înmatricularea autovehiculelor ori transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, eliberarea unui duplicat al certificatului de înmatriculare sau a unui nou document în situația modificării unor date înscrise în acesta, autorizarea provizorie, radierea, păstrarea numărului de înmatriculare sau solicitarea unui număr preferențial.

„Mai mult, inculpatul ar fi primit diferite sume de bani și în situații în care taxele prevăzute pentru diverse solicitări legate de înmatricularea vehiculelor fuseseră achitate anterior, online”, a precizat DNA.

Procurorii anticorupție orădeni au pus sechestru asupra sumei de 8.704 lei, care ar fi fost dobândită ca mită de către fostul funcționar. O dată cu trimiterea dosarului la Tribunalul Bihor a fost cerută menținerea acestei măsuri asigurătorii.

Fostul șef al Serviciului de Înmatriculări Bihor, Toma Tecar, a fost trimis în judecată pentru luare de mită

Trimite articolul

X
Taguri:
acuzatii ,
bihor ,
DNA ,
precizari ,
sef inmatriculari bihor ,
toma tecar
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Jiji says:
    August 7, 2025 at 4:19 pm

    Si cu ceilalti corupți de la Înmatriculări? Aia care sunt mana-n mana cu samsari de masini sau cu cei de la firmele de leasing. Daca mergi sa înmatriculezi, ii veI cum vin si se integ prin semne cate au de inamtriculat repede si obtin din cap semnul ca imediat si la care ghiseu. Apoi ti se spune daca intrebi ca ei aveau rezervare

    Reply
  2. PolitiaLocala says:
    August 8, 2025 at 12:04 am

    Dar cei de la politia locala care sunt samsari de masini? Cine ii verifica daca platesc impozite pe profit sau daca au platit vreodata asa ceva? Politia locala sunt si favorizati la inmatriculari … asta e tara tuturor posibilitatilor 😡😞

    Reply
  3. davmob says:
    August 8, 2025 at 8:25 am

    infractiunea de luare de mita nu se poate realiza fara infractiunea de dare de mita, motiv pt care cine sunt ceilalti infractori care i au dat mita? si eu am avut deaface cu el, am ajuns in audienta sa mi radiez un sechestru la o masina luata la licitatie, i am depus sentinta jud. din care reesia foarte clar ca bunul nu i confiscat. l am dat in judecata si am obligat Serviciul de inmatriculari sa mi inmatriculeze masina. am refuzat sa i dau SpAGA.

    Reply
  4. Ds says:
    August 8, 2025 at 12:53 pm

    Se vede pe figura acestui om de ce a ales să fie la înmatricularea autovehiculelor. “Cinstit” până în vârful unghiilor…..

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Motorina s-a ieftinit în Oradea după reducerea cu 20% a accizei. Cât costă litrul și unde sunt cele mai mici prețuri
    Motorina s-a ieftinit duminică, 16 august 2026, cu până la 68 de bani pe litru în unele benzinării din Oradea, însă reducerea nu a fost aplicată de toate marile lanțuri, în ciuda intrării în vigoare a noii accize reduse.

    Cultură

    Desenele artistului orădean Mircea Cantor sărbătoresc aurul dacilor, într-o emisiune de mărci poştale
    Artistul a realizat desenele de pe marca poştală și de pe plicul „prima zi”, din emisiunea de mărci poștale introduse de Romfilatelia și Poşta Română.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un polițist și soția sa, inspector DSP, condamnați de Tribunalul Bihor pentru luare de mită. Sentința nu e definitivă
    Tribunalul Bihor a pronunțat în această săptămână sentința în cazul unui polițist sătmărean și al soției sale, inspector în cadrul Direcției de Sănătate Publică Satu Mare, judecați într-un dosar în care au fost acuzați de luare de mită.

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lucrările avansează la parcurile din comuna Sânmartin, în valoare de 23,9 milioane de lei

    Economic

    România schimbă regulile în construcții: ce trebuie să știe proprietarii, începând cu 25 august
    De la data de 25 august, regulile care stabilesc modul în care se construiește și se dezvoltă teritoriul României intră într-o nouă etapă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fosta școală din satul Borșa se va transforma într-o tabără modernă pentru elevi
    Vechea clădire a școlii din satul Borșa, comuna Săcădat, care nu mai găzduiește activități educaționale de peste 20 de ani, urmează să fie transformată într-un centru modern pentru organizarea de tabere destinate elevilor și preșcolarilor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X