BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Doi bihoreni, reținuți după ce au furat o mașină. Au condus băuți și drogați, fără permis

Doi bihoreni, reținuți după ce au furat o mașină. Au condus băuți și drogați, fără permis

De Maria Oprea
la 16 October 2025 15:12
1 Comentarii

Doi bihoreni, reținuți după ce au furat o mașină. Au condus băuți și drogați, fără permis

Foto: resita.ro
16 October 2025 15:12
Doi tineri bihoreni sunt cercetați pentru furt în scop de folosință, conducere fără permis, sub influența alcoolului și a substanțelor psihoactive.
Scris de Maria Oprea - Doi tineri bihoreni sunt cercetați pentru furt în scop de folosință, conducere fără permis, sub influența alcoolului și a substanțelor psihoactive.

Trimite articolul

X

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Bihor, la data de 15 octombrie, polițiștii Secției nr. 8 de Poliție Rurală Tinca au dispus reținerea pentru 24 de ore a doi tineri de 23 de ani din Salonta și 27 de ani din Tinca.

Din cercetări a reieșit că, „la data de 14 octombrie, în jurul orei 19.45, tânărul de 23 de ani, cu sprijinul bărbatului de 27 de ani, ar fi profitat de faptul că un autoturism fusese lăsat parcat, în fața unui imobil din localitatea Tinca, cu portierele închise dar neasigurate și cu cheile în contact și ar fi sustras vehiculul respectiv, pe care, tânărul de 23 de ani l-ar fi condus, având o concentrație alcoolică de 0,23 mg/l alcool pur în aerul expirat, pe drumul județean 795, până la domiciliul său din municipiul Salonta”, a transmis ofițerul pentru relații publice din cadrul IPJ Bihor, agent-șef Alin Laza.

De asemenea, în urma testării preliminare, cu aparatul din dotare, au reieșit indicii cu privire la posibila prezență a substanțelor psihoactive. Ulterior, analizele de laborator au confirmat consumul de substanțe interzise.

Au pierdut controlul direcției

În aceeași zi, mașina ar fi fost condusă și de bărbatul de 27 de ani, care ar fi pierdut controlul direcției la ieșirea din Salonta, pe drumul județean 795, și a ajuns cu vehiculul în șanț. Din fericire, incidentul rutier nu s-a soldat cu victime.

„În urma testării cu aparatul etilotest, s-a constatat că bărbatul de 27 de ani prezenta o concentrație alcoolică de 0,52 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acestuia i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei”, a precizat agentul-șef Alin Laza.

În urma verificărilor s-a stabilit că nici el nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Cei doi au fost duși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Bihor, iar în data de 16 octombrie urmează să fie prezentați la Parchetul de pe lângă Judecătoria Salonta, pentru dispunerea măsurilor legale.

Cercetările continuă sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Salonta.

Trimite articolul

X
Taguri:
beti ,
drogati ,
retinuti ,
salonta ,
tinca
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Noaptea ca Boții says:
    October 16, 2025 at 10:38 pm

    Alți votanți Hauristo-georgilieni…

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Carne fără acte și nereguli în lanț: controale masive în Bihor înainte de sărbători
    Inspectorii sanitar-veterinari din Bihor au intensificat verificările în perioada premergătoare sărbătorilor pascale, iar bilanțul acțiunilor scoate la iveală nereguli serioase în sectorul alimentar și zootehnic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Captură uriașă de droguri în Oradea: bărbat prins în flagrant cu „cristal”, peste 150 kilograme descoperite
    Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea, împreună cu procurorii DIICOT au documentat activitatea unui bărbat polonez, în vârstă de 41 de ani, care este cercetat pentru trafic internațional și trafic intern de droguri de mare risc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Avansează lucrările la pasajul suprateran de pe Centura Oradea: muncitorii au început montarea grinzilor
    Lucrările de montare a celor 24 de grinzi la pasajul suprateran carea de pe Centura Oradea, la intersecția cu calea ferată care leagă Oradea de Băile Felix au fost demarate în cursul zilei de miercuri, 22 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Bihon CSM Oradea

    Golgheterul Filip Gardasevic anunță că va pleca de la CSM Oradea
    Conform site-ului SO POLO, frații Filip și Martin Gardasevic vor juca din sezonul viitor la echipa A-Polo Sport Management, din Georgia.

    FC Bihor

    O nouă confruntare FC Bihor – Sepsi Sfântu Gheorghe. CCA a delegat un arbitru cu ecuson FIFA
    FC Bihor Oradea joacă joi, 23 aprilie, de la ora 17:15, pe Stadionul Iuliu Bodola, cu Sepsi Sfântu Gheorghe în ziua în care creștinii îl sărbătoresc pe Sf. Gheorghe.

    Bihon Decese

    Decese 22.04.2026
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X