BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Dragoş Gligor a plecat de la CET

Dragoş Gligor a plecat de la CET

la 23 October 2013 20:44 Reactualizat la: 23 October 2013 20:44
23 October 2013 20:44 Reactualizat la: 23 October 2013 20:44
Omul care a condus CET Oradea în mandatele Filip şi Bolojan demisionează, cu CET în prag de faliment.
Scris de erdei - Omul care a condus CET Oradea în mandatele Filip şi Bolojan demisionează, cu CET în prag de faliment.

Trimite articolul

X

Dragoş Gligor nu mai este directorul CET Oradea. Potrivit administratorului special al Electrocentrale, Stănel Necula, Dragoş şi-a dat demisia şi a intrat în concediu de odihnă, până pe 18 noiembrie 2013. După acea dată, cel ce a condus Electrocentrale Oradea mai bine de zece ani va deveni istorie. Primarul Ilie Bolojan nu a vrut să comenteze debarcarea lui Dragoş, cel pe care l-a menţinut, totuşi, în funcţie, vreme de cinci ani, ca primar.

La rândul său, administratorul special al Electrocentrale, brăileanul Stănel Necula, nu a comentat prea mult motivele plecării lui Dragoş.

„Am înţeles de la domnul Dragoş Gligor că după finalizarea acestui concediu nu va mai fi director din motive pe care nu vreau să le discut, pentru că eu sunt oarecum departe de subiect. Nu ştiu ceea ce s-a întâmplat înainte şi nu mi se părea corect să fac eu evaluări pe partea de activitate, atâta timp cât am două săptămâni de când lucrez în sistem. Nu am discutat despre motive, cauze şi aşa mai departe. O demisie este un act unilateral de voinţă. Nu am contestat-o. Am luat lucrurile ca atare”, transmite Necula, anunţând că pe perioada în care Dragoş este în concediu, atribuţiile acestuia sunt preluate de către directorul tehnic Daniel Francisc.

„După aceea, discutăm cu societatea de insolvenţă, vom face o analiză şi atunci vorbim despre o posibilă înlocuire. Avem tot timpul până în noiembrie”, consideră Necula, care spune că nu va prelua el atribuţiile lui Dragoş. „Societatea trebuie să aibă un director general, pentru a asigura buna relaţie între departamente. Administratorul special nu are atribuţii de genul acesta şi nici nu mi-am propus să fac treaba directorului general. Administratorul special supervizează şi administrează activitatea conducerii administrative a societăţii din partea autorităţii locale, a Consiliului Local”, ţine să spună brăileanul adus de Bolojan să gestioneze CET-ul aflat în prag de faliment.

Noi restructurări?

Stănel Necula anunţă pentru JB că azi va prezenta în faţa Adunării Generale a Acţionarilor (AGA) planul de măsuri „pentru buna funcţionare a societăţii”. Administratorul CET nu a vrut să ne spună care sunt acele măsuri. Întrebat, însă, dacă vor fi alte restructurări la CET Oradea, Necula a răspuns, cu subînţeles: „Practic, se vor lua toate măsurile care vor duce, într-adevăr, la optimizarea funcţionării societăţii. Şi din punct de vedere financiar, al resursei umane, tehnic. E pe termen mediu, până la aprobarea planului de reorganizare”. Pe 29 octombrie ar trebui să aibă loc prima întâlnire al administratorului special cu creditorii de la Electrocentrale, mai spune Necula…

Dragoş Gligor nu a putut fi contactat.

Un brăilean la CET Oradea

 

Trimite articolul

X
Taguri:
cet oradea ,
Dragos Gligor ,
electrocentrale
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    BT Arena găzduiește luni, 1 iunie, meciul 3 al finalei dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Raiffeisen
    Cele două echipe se află la egalitate, scor 1-1, după primele două partide ale finalei, disputate la Oradea, încheiate cu scorurile de 87-84, respectiv 83-88.

    BIHON Sport local

    Tenismena orădeană Beatrice Boico, pe podium la turneul Hai Cup de la Arad
    Jucătoarea de tenis Beatrice Boico, legitimată la CSM Oradea (antrenor Alexandru Stohor), a avut evoluții remarcabile la turneul internațional Hai Cup de la Arad, contând pentru circuitul Tennis Europe Categoria 1.

    Bihon CSM Oradea

    Meciul decisiv cu Steaua a fost ultimul pentru golgheterul Filip Gardasevic sub culorile echipei CSM Oradea
    Filip Gardasevic a jucat timp de trei sezoane la CSM Oradea, fiind de fiecare dată golgheterul echipei noastre și totodată cel mai bun marcator al Superligii Naționale de polo.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tâlhar condamnat pentru o faptă comisă după ce a stat 5 ani în pușcărie pentru tentativă de omor
    Un bărbat de 53 de ani, din Tileagd, a ajuns din nou la închisoare pentru o tâlhărie comisă la scurt timp după ce a executat o altă pedeapsă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Șinteu, reabilitată energetic cu 1,2 milioane de lei din fonduri AFM
    Lucrările de reabilitare și creștere a eficienței energetice a clădirii Primăriei Șinteu au fost finalizate, investiția având o valoare totală de 1,2 milioane de lei fără TVA, din care 90% au fost fonduri asigurate prin AFM.

    Educație

    GALERIE FOTO
    Premii pe bandă rulantă pentru elevii bihoreni, la trei competiții naționale
    Elevii din Bihor au obținut premii importante la trei competiții naționale desfășurate simultan la Breaza, Vorona și Târgu Mureș. Palmaresul include un premiu I, un premiu II, un premiu III, două mențiuni și trei medalii de aur.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X