BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Economic
Noi reguli pentru comercianții online: recenziile false și tacticile înșelătoare, eliminate

Noi reguli pentru comercianții online: recenziile false și tacticile înșelătoare, eliminate

De Ramona Pașcu
la 6 April 2026 12:49

Noi reguli pentru comercianții online: recenziile false și tacticile înșelătoare, eliminate

6 April 2026 12:49
Guvernul României a adoptat recent o ordonanță de urgență care schimbă semnificativ modul în care comercianții trebuie să își desfășoare activitatea, mai ales în mediul online.
Scris de Ramona Pașcu - Guvernul României a adoptat recent o ordonanță de urgență care schimbă semnificativ modul în care comercianții trebuie să își desfășoare activitatea, mai ales în mediul online.

Trimite articolul

X

Ordonanța nr. 18/2026 vine să întărească drepturile consumatorilor și să elimine practicile înșelătoare care au devenit tot mai frecvente pe platformele digitale.

Actul normativ aduce clarificări și obligații noi pentru comercianți, printre care se numără transparența în ceea ce privește recenziile clienților. Comercianții nu mai pot publica sau permite recenzii false, cumpărate sau manipulate, iar consumatorii trebuie informați dacă opiniile provin exclusiv de la cumpărători verificați. Totodată, etichetarea produselor ca „cele mai bune” sau „recomandate” trebuie justificată prin criterii obiective, iar orice promovare plătită trebuie clar semnalată.

Ordonanța combate și metodele subtile de manipulare cunoscute sub numele de „dark patterns”, care induc în eroare sau presează consumatorul să ia decizii rapide, cum ar fi mesajele de tip „doar 1 produs rămas”, fără suport real. Comercianții trebuie să fie transparenți și în ceea ce privește personalizarea ofertelor și a prețurilor: dacă un utilizator vede prețuri diferite față de alții, această diferență trebuie clar explicată.

Platformele online, inclusiv marketplace-urile, sunt acum obligate să ofere informații complete despre modul în care afișează produsele, despre relațiile comerciale cu vânzătorii și să precizeze dacă aceștia sunt persoane fizice sau profesioniști. Această responsabilitate se extinde și la condițiile de reducere a prețurilor, care trebuie să reflecte realitatea pieței, iar „umflarea” artificială a prețurilor înainte de promoții este interzisă.

Un alt aspect important este combaterea dublei calități a produselor: aceleași produse nu mai pot fi vândute cu caracteristici diferite în funcție de piață, fără o informare clară a consumatorului. În plus, ordonanța întărește obligațiile de informare precontractuală: consumatorii trebuie să știe exact prețul total, condițiile de livrare, durata contractului și drepturile de retragere sau anulare.

Ordonanța extinde și lista informațiilor pe care vânzătorii trebuie să le furnizeze înainte de încheierea unui contract, fie că este vorba despre achiziții în magazine fizice, fie online. Începând din 27 septembrie 2026, consumatorii vor primi detalii mai clare și mai complete privind produsele și serviciile achiziționate.

Printre informațiile obligatorii se numără: existența garanției comerciale și a garanției legale de conformitate, condițiile și perioada în care producătorul oferă actualizări pentru bunurile digitale sau serviciile digitale, punctajul posibilității de reparare a bunurilor, precum și disponibilitatea și costurile pieselor de schimb sau instrucțiunilor de întreținere și reparare. De asemenea, în cazul contractelor la distanță sau în afara spațiilor comerciale, consumatorii vor fi informați și despre modalitățile de livrare ecologice, dacă acestea sunt disponibile, precum și despre politica de soluționare a reclamațiilor.

Trimite articolul

X
Taguri:
protectia consumatorilor ,
recenzii false ,
reguli comerț online ,
transparență online
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Directorul din Aușeu, acuzat că pipăia băieți în zonele intime, a fost destituit!
    Directorului Școlii Gimnaziale „Alexandru Roman” Aușeu a fost destituit din funcția de conducere de către Inspectoratul Școlar.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tribunalul Bihor a admis acordul încheiat cu procurorii de o doctoriță acuzată de luare de mită. Ce pedeapsă a primit
    Un complet al Tribunalului Bihor a admis, luni, acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat de medicul Anca Mariana Căprar, de la Spitalul de Recuperare din Băile Felix, cu Parchetul Bihor, într-un dosar de luare de mită.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parcul Științific și Tehnologic din Oradea este pe un drum bun
    Parcul Științific și Tehnologic din Oradea pare că își atinge scopul pentru care a fost creat, acela de a deveni un hub de inovare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Sport local

    „Sparring” cu luptători din trei județe la Maxim Fight Team Oradea
    Sportivi de la Maxim Fight Team Oradea, Titans Fight Team Oradea, alături de invitați de la Knock Down Timișoara și Metal Box Arad, au participat sâmbăta trecută la un sparring desfășurat la sala care poartă numele luptătorului Adrian Maxim.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Weekend plin pentru pompierii bihoreni: incendii de vegetație și locuință cuprinsă de flăcări
    În perioada 4-5 aprilie, echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Crișana” al județului Bihor au desfășurat peste 80 de misiuni pentru gestionarea situațiilor de urgență, acordarea primului ajutor calificat și protejarea vieții și bunurilor cetățenilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Incendiu la un atelier de tâmplărie din Oradea. De la ce au izbucnit flăcările
    Duminică, 5 aprilie, pompierii Detașamentului 1 Oradea au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un atelier de tâmplărie situat pe strada Apateului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X