BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Festivalul Cârnaţilor de la Tărcaia, un succes nu doar local

Festivalul Cârnaţilor de la Tărcaia, un succes nu doar local

la 17 November 2015 10:13
17 November 2015 10:13
Organizat pentru a doua oară consecutiv, pe 14 noiembrie ,după modelele binecunoscute din ţara vecină (Bekescsaba, Gyula), Festivalul Cârnaţilor a fost un real succes.
Scris de Carmen Ile - Organizat pentru a doua oară consecutiv, pe 14 noiembrie ,după modelele binecunoscute din ţara vecină (Bekescsaba, Gyula), Festivalul Cârnaţilor a fost un real succes.

Trimite articolul

X

Graţie organizatorilor şi echipelor participante, în număr de 12, au reprezentat cu mândrie comunităţile lor: un număr de cinci echipe din partea organizatorilor, trei din Remetea, două din Uileacul de Beiuş precum şi una din Şuncuiuş (com. Finiş) şi Beiuş.
Concursul este mai mult un prilej minunat de distracţie şi voie bună. Fiecare echipă, compusă din şase-opt persoane primeşte o cantitate de carne de lucru, pe care, cu utilajele şi ustensilele proprii, prelucrate şi condimentate după tradiţia şi gustul fiecăruia, ajunge să prindă contur în tăvile încinse. Anul acesta, bucătăria s-a mutat în stradă, produsele fiind pregătite pe sobe cu lemne, pentru a da şi izul de fum atât de plăcut a serii reci de noiembrie.

Un juriu format din persoane cu experienţă gastronomică a punctat fiecare produs, fără a se cunoaşte provenienţa lui, rezultând astfel un clasament, care la această ediţie a arătat astfel: pe primul loc şi cu titulatura de cel mai gustos cârnaţ a fost premiată echia Rezgö din Uileacul de Beiuş, pe locul doi, cu cel mai condimentat cârnaţ au ieşit Aşii din municipiul Beiuş, pe locul trei echipa Kéknefelejcs din Remetea. Au primit menţiune specială echipa asociaţiei de femei din Tărcaia, precum şi diplome toţi ceilalţi concurenţi.

Organizatorii au asigurat un climat tradiţional, cu muzică de voie bună asigurată de trupa Arkus din Debrecen, condusă de reputatul maestru coreograf Balint Lovas, precum şi de vedeta locală Royal, specialist în muzică de petrecere.

Concursul fiind încheiat, s-a purces la cină şi liber la distracţie, dans şi interminabile poveşti între prieteni, vecini şi cunoscuţi.
Un punct forte a fost prezenţa echipei „aşilor” din Beiuş, compusă în mod covârşitor din români, dar prezenţa lor la Tărcaia este de ani de zile obişnuită, fiind invitaţi şi onorând cu prezenţa atât la sărbători sau alte evenimente, ca Balul strugurilor, sau Zilele maghiarimii de pe valea Crişului Negru. Ceea ce se poate spune despre acest fapt este doar o confirmare a faptului că în zonele de confluenţă, oamenii ştiu şi vor să trăiască, să lucreze şi să se şi distreze împreună, acest concurs fiind doar un „motiv” de a aduce la un loc oameni care se stimează şi se respectă reciproc, a declarat organizatorul evenimentului, consilierul local şi preşedintele UDMR Tărcaia, Ernö Mikló.

Kovács Zoltán

Trimite articolul

X
Taguri:
festivalul carnatilor ,
tarcaia
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    CAO a debutat cu o victorie în faza regională a Campionatului Național U19
    Campioană pe plan județean, echipa de juniori U19 a Club Atletic Oradea a susținut duminică primul meci din faza regională, Grupei 1 Nord-Vest a Campionatului Național. Orădenii au reușit să învingă cu 2-1 pe Luceafărul Cluj.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Vreme capricioasă în Bihor: ploi frecvente și temperaturi oscilante până la jumătatea lunii iunie
    Administrația Națională de Meteorologie a emis prognoza meteo pentru perioada 1 - 14 iunie.

    România

    Sondaj: Majoritatea românilor resping ideea unui premier independent, însă susțin alegerile anticipate
    Peste jumătate dintre români consideră că desemnarea unui premier independent care să conducă un guvern format din partidele fostei alianțe de guvernare ar fi o soluție greșită, în timp ce aproape 57% susțin organizarea de alegeri parlamentare anticipate, potrivit unui sondaj de opinie realizat la nivel național în perioada 22 - 31 mai.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    Educație

    De ce nu visează toți copiii la fel? Un sociolog din Oradea pune sub semnul întrebării ideea succesului bazat doar pe aptitudini
    Un copil crescut într-o familie de muncitori își imaginează adesea un alt viitor decât unul care provine dintr-o familie de medici, avocați sau profesori universitari. Plecând de la întrebarea „ce vrei să te faci când vei fi mare?”, sociologul Simina Mikó-Morar a analizat felul în care mediul social modelează aspirațiile adolescenților bihoreni.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Procurorii orădeni, obligați să continue ancheta în cazul unui primar amenințat cu moartea
    Un incident petrecut în urmă cu un an, când un bărbat a intrat înarmat cu un cuțit în primăria din Biharia și a amenințat că vrea să-i omoare pe primarul și viceprimarul localității, are o „rezonanță socială puternică” și „periculozitate sporită” - motiv pentru care ancheta trebuie să continue.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 2 iunie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 2 iunie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X