BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Fii parte din noua generaţie de GROWzavi!

Fii parte din noua generaţie de GROWzavi!

la 17 December 2014 11:01
17 December 2014 11:01
Prima promoţie de GROWzavi a încheiat cu bine cea mai tare aventură a liceului! Au fost 4 ani în care tinerii participanţi au crescut cât alţii-n 10, şi-au dezvoltat spiritul de iniţiativă şi abilităţile de comunicare, iar acum sunt mai pregătiţi să facă faţă provocărilor vieţii.
Scris de Demian - Prima promoţie de GROWzavi a încheiat cu bine cea mai tare aventură a liceului! Au fost 4 ani în care tinerii participanţi au crescut cât alţii-n 10, şi-au dezvoltat spiritul de iniţiativă şi abilităţile de comunicare, iar acum sunt mai pregătiţi să facă faţă provocărilor vieţii.

Trimite articolul

X

În 2010, porneam la drum în 3 oraşe, cu 7 traineri internaţionali, 228 de elevi aplicanţi şi mult entuziasm. Astăzi, după 4 ani de GROW, tragem linie şi parcă nu ne vine să credem: s-au strâns 11.477 de elevi absolvenţi ai programului, 424 de traineri internaţionali, 38 de oraşe, 160 de coordonatori de proiect şi peste 1100 de voluntari (detalii, aici). Entuziasmul a crescut şi el proporţional. Însă ce ne bucură cel mai tare este că dincolo de aceste cifre am creat o comunitate de adolescenţi isteţi, mai încrezători în forţele proprii, care ştiu să-şi folosească mai bine calităţile.

Acum am dat startul unei noi ediţii GROW, dedicată liceenilor din clasele a 9-a şi a 10-al! Este ediţia cu numărul 13 şi ştim sigur că va fi una cu noroc. Nici n-ar putea să fie altfel, având în vedere că începe şi o nouă promoţie de 4 ani.

În caz că nu ştiai, GROW este un proiect pe termen lung, la care poţi participa în fiecare an de liceu, din clasa a 9-a şi până în a 12-a. Nu, nu înveţi aceleaşi lucruri, căci curriculum-ul se schimbă în fiecare an, fiind adaptat nevoilor tale, după modelul Practice, Learn, Step Up!

Sunt şi câteva lucruri care rămân la fel. În fiecare an, GROW înseamnă:
● ateliere distractive
● prieteni noi
● interacţiune directă cu tineri veniţi de pe tot globul
● ieşiri în gaşcă
● activităţi outdoor
● o călătorie în jurul lumii, fără să pleci din oraşul tău

GROW este despre bucuria de a te descoperi şi a-ţi dezvolta punctele forte, într-o atmosferă prietenoasă de interculturalitate. Pentru că trăim într-o lume cu graniţele larg deschise, atelierele GROW se desfăşoară în engleză, aşa că poţi să-ţi exersezi ablităţile de comunicare în această limbă prin dialog direct cu tineri veniţi de pe tot globul.

I-am întrebat pe cei care au participat la mai multe ediţii cum li s-a părut experienţa GROW. Ne-au spus zâmbind că îşi amintesc cum, în urmă cu 4 ani, păşeau cu timiditate la primele ateliere, unde au descoperit o nouă lume a şi au spus “da” invitaţiei de a fi GROWzavi. Acum comunică mai bine cu cei din jur, îşi fac mai uşor prieteni, iar a vorbi în public nu li se mai pare sfârşitul lumii, ba dimpotrivă, o ocazie bună de a-i inspira pe alţii.

În aceşti 4 ani, am strâns albume pline cu amintiri frumoase, emoţii ce nu pot fi exprimate în cuvinte şi fotografii de pus în ramă şi privit cu nostalgie. Acum suntem în căutarea unei alte echipe de adolescenţi dornici să se dezvolte.

Dacă eşti în clasa a 9-a sau a 10-a, înscrie-te la GROW şi fă parte din noua generaţie de GROWzavi! Aplică aici: www.growedu.ro/apply

Trimite articolul

X
Taguri:
Grow ,
liceeni ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Liga 4 Bihor: Etapă cu rezultate surpriză în play-off și play-out
    Sâmbătă și duminică s-au desfășurat meciurile din etapa a VIII-a, în ambele faze ale campionatului.

    FC Bihor

    Erik Lincar: „Nu poate să zică lumea că noi nu jucăm, că nu venim doar să stăm pe teren și să ne uităm la soare”
    Corvinul Hunedoara și-a continuat seria victoriilor în duelurile cu FC Bihor și a obținut-o pe a patra, duminică, scor 3-1, pe Stadionul Iuliu Bodola.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    7.000 de lei, „amenda” pentru neatenție. Un minor a furat banii de încasări dintr-un bar și o sală de jocuri din Oradea
    Un adolescent de 16 ani a fost obligat, printr-o sentință dată, vineri, de Judecătoria Oradea să se supună măsurii educative a asistării zilnice pe o durată de 5 luni, după ce a profitat de neatenția angajaților unui bar și ai unei săli de jocuri din oraș și le-a furat încasările, aproape 7.000 de lei.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    Corvinul rămâne o „nucă” prea tare pentru FC Bihor! Ioan Hora a fost protagonistul primei reprize
    FC Bihor Oradea rămâne pe minus din duelurile cu Corvinul Hunedoara. Orădenii au condus, la fel ca și în Ghencea, dar ulterior au încasat trei goluri. Protagonistul primei reprize a fost Ioan Hora, care a marcat în ambele porți, dar a fost eliminat după fluierul de final al primei reprize și FC Bihor a jucat în inferioritate numerică în partea a doua.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tâlhari „iertați” de închisoare. Doi frați care au jefuit un pensionar din Oradea au fost eliberați după apel
    Doi frați din comuna bihoreană Tarcea au scăpat de închisoare, după ce Curtea de Apel Oradea a hotărât să suspende executarea pedepselor de câte 3 ani de detenție, dictată inițial cu executare de Judecătoria Oradea pentru tâlhărie calificată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A fost semnat contractul pentru execuția parcului fotovoltaic din Valea lui Mihai
    La sediul Primăriei Valea lui Mihai a semnat contractul de execuție pentru realizarea unui parc fotovoltaic destinat producerii energiei electrice necesare instituțiilor publice din oraș.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X