BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Update: Locație schimbată pentru proiecția filmului " Cravata galbenă". Vizionarea va fi precedată de lansarea a două cărţi

Update: Locație schimbată pentru proiecția filmului " Cravata galbenă". Vizionarea va fi precedată de lansarea a două cărţi

la 18 November 2025 08:00 Reactualizat la: 18 November 2025 15:06

Update: Locație schimbată pentru proiecția filmului " Cravata galbenă". Vizionarea va fi precedată de lansarea a două cărţi

18 November 2025 08:00 Reactualizat la: 18 November 2025 15:06
Cărțile „Regina Maria a României. Însemnări zilnice 1933” și „Spațiul Celibidache” au apărut anul acesta la editura Omnium.
Cărțile „Regina Maria a României. Însemnări zilnice 1933” și „Spațiul Celibidache” au apărut anul acesta la editura Omnium.

Trimite articolul

X

Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal organizează, în parteneriat cu Consiliul Județean Bihor, Primăria Municipiului Oradea, Universitatea din Oradea, Facultatea de Istorie, Relaţii Internaţionale, Ştiinţe Politice şi Ştiinţele Comunicării și Librăria Cărturești, un eveniment cultural deosebit, ce reunește cinematografia de excepție și istoria națională: proiecția filmului biografic „Cravata Galbenă” și două lansări de carte dedicate Reginei Maria și lui Sergiu Celibidache. Acesta va avea loc joi, 20 noiembrie, la Cinema Palace Oradea, sala 5, în incinta Lotus Center, cu începere de la ora 19:10.

Evenimentul va debuta cu lansările a două volume de referință, apărute în 2025 la Editura Omnium, lucrări care îmbogățesc fondul istoriografic și memorialistic național. Primul volum, “Regina Maria a României. Însemnări zilnice 1933”, este o ediție îngrijită de acad. Georgeta Filitti și Tudor Vișan-Miu, care dezvăluie detaliile cotidiene și reacțiile suveranei în fața crizelor politice majore din anul 1933.

Al doilea volum, „Spațiul Celibidache”, semnat de Stejărel Olaru, istoric și director al editurii Omnium, reprezintă o monografie documentată care explorează nu doar excelența muzicală a dirijorului, ci și relația sa complexă și adesea tensionată cu regimul comunist și Securitatea.

În a doua parte a evenimentului va avea loc proiecția filmului, care acoperă peste șapte decenii din viața legendarului dirijor Sergiu Celibidache și este o producție cu finanțare exclusiv românească, realizată de o echipă de peste 300 de profesioniști. A fost filmat integral în România, cu sprijinul a cinci orchestre naționale, care au recreat concertele istorice ale lui Celibidache din Philadelphia, Buenos Aires, Veneția, București și Berlin.

Filmul, regizat de Serge Ioan Celebidachi, fiul dirijorului, care semnează și scenariul împreună cu James Olivier, este una dintre cele mai ample producții cinematografice românești, un film despre geniu, sacrificiu și puterea unui vis. Din distribuție fac parte nume sonore ale cinematografiei internaționale, precum John Malkovich (în rolul lui Sergiu Celibidache la apusul vieții) și Ben Schnetzer (în rolul dirijorului la tinerețe și maturitate), alături de Sean Bean și Kate Phillips.

Evenimentul va fi moderat de către prof. univ. dr. Gabriel Moisa – Manager al Muzeului Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal.

Biletele pentru film, valabile numai la data și ora anunțate mai sus, vor fi distribuite la muzeu, în ziua evenimentului, începând cu ora 15.00, exclusiv participanților la dubla lansare de carte. Aceasta se va desfășura în Sala de conferințe a Muzeului Țării Crișurilor (Str. Armatei Române nr. 1/A), de la ora 16:00, în prezența autorilor., în limita a 150 de locuri.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
cravata galbena ,
editura omnium ,
Gabriel Moisa ,
lansare de carte ,
muzeul tarii crisurilor ,
proiectie ,
regina maria ,
sergiu celibidache
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Judecați pentru homeschooling. Doi părinți din Bihor, acuzați că și-au retras ori nu și-au înscris cei 3 copii la școală
    Doi părinți din zona Beiușului au fost trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea, fiind inculpați că și-ar fi împiedicat cei trei copii să urmeze cursurile învăţământului general obligatoriu, înscriindu-i, în schimb, într-un sistem homeschooling.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Canicula pune Bihorul în alertă: străzile vor fi stropite zilnic, iar apa potabilă va fi distribuită în mai multe localități
    Acțiunile sunt derulate începând de vineri, 26 iunie.

    Cultură

    Spectacolul „Atelierul aerului” cu Profu’ zăpăcit, în amfiteatrul Muzeului Țării Crișurilor
    „Atelierul aerului” este un spectacol educativ și interactiv susținut de actorul Şerban Borda.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    Cultură

    Rédei Ferenc, maestru fotograf și fotoreporter distins cu Premiul Pulitzer, expune la Galeria „Euro Foto Art”
    Expoziția retrospectivă „Clipe” reunește 56 de fotografii care perpetuează tradițiile fotografiei de presă clasice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    60 de stâlpi metalici, de aproape 17.000 de lei, furați de pe un șantier din Chistag. Trei suspecți au fost reținuți
    Trei bărbați, de 24, 27 și 53 de ani, cu toții din Ortiteag, au fost reținuți de polițiștii Secției nr.7 de Poliție Rurală Tileagd, fiind suspectați de comiterea unui furt de pe un șantier din Chistag.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 01.07.2026 - 03.07.2026 - PL Salonta + PL Sacueni + PL Beius + PL Alesd + PL Marghita
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X