BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Flacoanele, ținta hoților. Doi tineri din Aleșd au furat 4 saci cu PET-uri de la un magazin și le-au vândut

Flacoanele, ținta hoților. Doi tineri din Aleșd au furat 4 saci cu PET-uri de la un magazin și le-au vândut

De Adrian Laboș
la 16 July 2026 07:41 Reactualizat la: 15 July 2026 21:38
4 Comentarii

Flacoanele, ținta hoților. Doi tineri din Aleșd au furat 4 saci cu PET-uri de la un magazin și le-au vândut

foto: AI
16 July 2026 07:41 Reactualizat la: 15 July 2026 21:38
Odată cu introducerea sistemului de garanție-returnare, recipientele de plastic și din sticlă au devenit atrăgătoare și pentru hoți.
Scris de Adrian Laboș - Odată cu introducerea sistemului de garanție-returnare, recipientele de plastic și din sticlă au devenit atrăgătoare și pentru hoți.

Trimite articolul

X

O demonstrează o întâmplare petrecută în Aleșd, unde doi tineri au furat nu mai puțin de 4 saci cu flacoane, pregătite de un magazin pentru a fi ridicate și transportate la centrele de sortare.

S-a întâmplat la sfârșitul lunii martie 2025, când Alexandru Toth, de 20 de ani, și Carol V., de 16 ani, ambii din Aleșd, s-au întâlnit într-un parc din oraș. Știau că în spatele unui magazin din zonă se aflau mai mulți saci cu flacoane reciclate și au hotărât să fure câteva dintre acestea, pentru a vinde ulterior PET-urile.

Și-au pus pe față un tricou, respectiv o cagulă și au trecut la fapte. A doua zi dimineața, o angajată a magazinului a observat că 4 saci au dispărut și a cerut sprijinul unui locatar din zonă, care avea montată pe balcon o cameră de supraveghere.

Cu ajutorul imaginilor surprinse de sistemul video, polițiștii i-au identificat pe cei doi hoți, care și-au recunoscut faptele. Ei au povestit că, a doua zi după furt, au dus flacoanele la un alt magazin și le-au introdus în aparatele de preluare a ambalajelor. Au obținut 250 de lei, din care Alexandru Toth a păstrat 155 de lei, iar restul i l-a dat lui Carol V.

500 de lei, ca să fie iertat

Administratorul magazinului le-a explicat anchetatorilor că a mai avut probleme cu Toth, care în trecut a mai sustras diferite produse de pe rafturi. De această dată, însă, la câteva zile de la comiterea faptei, tânărul a venit la magazin, însoțit de mama sa, și i-a transmis patronului 500 de lei, „sumă ce reprezintă doar implicarea sa la comiterea faptei”, după cum au menționat anchetatorii în declarația luată lui Toth.

De cealaltă parte, minorul și-a luat angajamentul să nu mai comită astfel de fapte și a promis că va returna persoanei vătămate suma de bani pe care a obținut-o ca urmare a comiterii faptei.

Printr-o sentință dată marți, Judecătoria Aleșd l-a condamnat pe tânărul de 20 de ani la o pedeapsă de 10 luni de închisoare, cu suspendare, și l-a obligat să muncească 60 de zile în folosul comunității. Minorului i-a fost aplicată măsura educativă neprivativă de libertate a supravegherii pe o perioadă de 5 luni, timp în care trebuie să urmeze un curs de pregătire şcolară sau de formare profesională și să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Bihor la datele fixate de acesta.

În plus, fiecare inculpat trebuie să plătească 500 de lei, cheltuieli de judecată, a decis instanța. Sentința poate fi atacată cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.

Trimite articolul

X
Taguri:
alesd ,
doi tineri ,
furt de flacoane ,
le-au vandut
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Citizen says:
    July 16, 2026 at 8:11 am

    Daca furau si ei vreo 15 milioane de Euro din TVA nu era nici o problema.

    Reply
  2. bilex says:
    July 16, 2026 at 9:46 am

    Ar trebui sa plangem.Asa rau am ajuns ,

    Reply
    • Subiect pentru idioti says:
      July 16, 2026 at 1:58 pm

      Macar au facut si ei 100 de lei ?
      Ca daca furau doua ceasuri dintr-un magazin de lux, nu se facea valva, caci ceasurile erau asigurate probabil.
      Asta e subiect de presa pentru idioti….

      Reply
    • observator says:
      July 16, 2026 at 5:26 pm

      Cu siguranță,tinerii sunt din zona Obor

      Reply
  3. powered by Surfing Waves

    Economic

    „Contabilul” care îți poate pune firma în pericol. Greșeala pentru care poți plăti până la 20.000 de lei
    Tot mai mulți antreprenori aleg să externalizeze serviciile de contabilitate, însă alegerea persoanei sau a firmei care preia această responsabilitate nu ar trebui făcută doar în funcție de preț.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Ne batem ca și câinii”. Un bărbat a amenințat un polițist și a avertizat că-și incendiază mașina în fața secției
    „Ne batem ca câinii, ne omorâm unul pe altul!”. A fost una dintre amenințările pe care un bărbat de 63 de ani le-a aruncat unui polițist și pentru care a fost cercetat de procurorii din Salonta pentru ultraj. Doar că la un moment dat anchetatorii au hotărât să renunțe la investigații, considerând că nu există un interes public în continuarea urmăririi penale.

    Stiri Inter(Nationale)

    Avertisment pentru turiștii români din Grecia. O simplă pietricică luată ca suvenir poate aduce o amendă usturătoare
    Turiștii care vizitează plaja Lalaria, una dintre cele mai spectaculoase din Grecia, riscă amenzi considerabile dacă iau pietricele de pe plajă drept suvenir.

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    Angajari BIHON

    Jurnal Bihorean si Bihari Naplo angajează distribuitori de presă

    Bihon CSM Oradea

    Noul lot al „leilor roșii” va fi prezentat la Teatrul Regina Maria
    Suporterii sunt așteptați la acest moment festiv din deschiderea sezonului. Conducerea Cubului Sportiv Municipal Oradea va organiza miercuri, 19 august, cu începere de la ora 20:00, prezentarea oficială a lotului echipei de baschet CSM CSU Raiffeisen Oradea pentru sezonul 2026-2027. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident rutier pe DN1, în zona Aușeu. Doi copii au fost transportați la spital pentru investigații medicale
    Un accident a avut loc duminică, 16 august, pe DN1, în apropierea stației PECO din Aușeu, unde au fost implicate două autoturisme. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X