„Reprezentanţii Episcopiei Romano-Catolice au arătat înţelegere faţă de situaţia existentă, şi-au exprimat respectul faţă de valoarea exponatelor şi faţă de activitatea culturală pe care o desfăşoară muzeul în judeţul nostru şi în ciuda faptului că îşi doresc eliberarea clădirii şi au proiecte în derulare pentru investiţii şi modernizarea Palatului Baroc dar care nu se pot fructifica datorită ocupării unei suprafeţe mari de către Muzeul Ţării Crişurilor, au fost de acord cu încheierea unui acord de locaţiune pe o perioadă de încă 2 ani, până la finalizarea noului sediu pentru muzeu”. Raportul e întocmit de Viorica Tătaru – consilier juridic la Direcţia Economică a CJ Bihor.
Impiedica Muzeul investitiile in Palatul Baroc?
În raportul de specialitate privind acordul de locaţiune dintre Episcopie şi CJ Bihor, pentru Muzeu, ce se va afla vineri pe masa aleşilor judeţeni, se arată următoarele:
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
Cultură
Invitaţii Tipografiei de idei sunt: Erlend Krauser, Cristian Radu Nema și Bianca Beatrice Michi Nema.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 9 iulie.
FC Bihor
În primul meci din stagiul de pregătire de la Rogla, FC Bihor și-a măsurat forțele cu NK Pergola Misteral Jadran Dekani, formație clasată pe locul 10 în liga a doua slovenă în sezonul trecut.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un bărbat de 57 de ani, din Alparea, a fost reținut de polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Bihor într-un dosar în care este acuzat de nerespectarea regimului armelor și munițiilor și uz de armă fără drept, fapte care ar fi fost comise în urmă cu mai bine de un an.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Noua creșă construită pe strada Aluminei din municipiul Oradea va fi inaugurată sâmbătă, 11 iulie, de la ora 09:00, în cadrul unui eveniment organizat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
O furtună puternică, de tip supercelulă, a lovit miercuri după-amiază, 8 iulie, zona Marghita-Bogei-Popești, unde au fost semnalate cantități mari de grindină.
Citiți principiile noastre de moderare aici!