BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Implozie în interiorul Consiliului Județean: Soltănel vs Pasztor & Mang. Aeroportul - cartof fierbinte!

Implozie în interiorul Consiliului Județean: Soltănel vs Pasztor & Mang. Aeroportul - cartof fierbinte!

la 8 November 2019 16:50 Reactualizat la: 8 November 2019 17:11
12 Comentarii

Implozie în interiorul Consiliului Județean: Soltănel vs Pasztor & Mang. Aeroportul - cartof fierbinte!

<p>Carmen Soltanel (în portocaliu) este la cuțite cu Mang și Pasztor. Iar Bodea pare că îi este indiferent, chiar dacă recent i-a dat aviz negativ unei hotărâri inițiată de omul de la ALDE. </p>
8 November 2019 16:50 Reactualizat la: 8 November 2019 17:11
Secretarul Județului Bihor a afirmat în plenul Consiliului Județean că "se încearcă intimidarea" sa de către conducerea Consiliului Județean.
Scris de Călin Corpaş - Secretarul Județului Bihor a afirmat în plenul Consiliului Județean că "se încearcă intimidarea" sa de către conducerea Consiliului Județean.

Trimite articolul

X

Războiul de gherilă la vârful județului, dintre conducerea UDMR & PSD ce se apropie de finalul mandatului și secretarul Județului pe care-l consideră prea apropiat de PNL capătă acum accente patetice. Cartoful fierbinte este același, din ultimele luni: Aeroportul Oradea.

Soltănel refuză acum să reprezinte Județul în instanță, după ce doi foști membri ai Consiliului de Administrație de la Aeroport – Antik Cristina și Traian Turle – au formulat plângeri prealabile, contestând legalitatea emiterii Hotărârii Consiliului Județean, prin care aceștia au fost demiși din funcții. Soltănel este cea care dăduse aviz de legalitate Hotărârii inițiată de PNL și votată, la final de septembrie, cu sprijinul vicepreședintelui Bodea și al celuilalt consilier județean, Julien Mateaș. Carmen Soltănel a dat girul inițiativei PNL în ciuda opoziței Serviciului Juridic din CJ, condus de Mihaela Roșan. Fapt pentru care, acum Roșan insistă, prin note interne, ca Soltănel să fie cea desemnată să reprezinte Consiliul în instanță, dacă tot a dat aviz de legalitate liberalilor.

Mang nu s-ar vrea pus la plată + cine vrea binele Aeroportului?

Vineri, Consiliul Județean nu a repudiat acțiunea contestatară formulată de Antik și Turle, deoarece UDMR și PSD nu și-au asumat legalitatea Hotărârii de revocare a CA-ului, din 28 septembrie, prin care au fost demiși, cu votul PNL-ALDE, reprezentanții pesediști, udemeriști și ai ALDE, din CA-ul Aeroportului. Liderul pesedist, Ioan Mang, a motivat acest refuz, spunând că nu dorește să fie pus la plată pentru că a votat ceva nelegal, în plenul Județului. În replică, liberalii Avrigeanu și Gal au susținut că atitudinea PSD și UDMR demonstrează încă o dată lipsa de interes pentru Aeroport. Ba mai mult, dorința de a pune pe butuci Aeroportul și de a reinstaura vechiul CA, numit pe criterii politice. Președintele Pasztor le-a cerut liberalilor să lase declarațiile politice și să observe că tocmai vineri, 8 noiembrie, a avut loc deja prima ședință a noului CA de la Aeroport…

Surpriză, vineri, chiar și consilierul ALDE, Julien Mateaș, s-a abținut la vot! Și cum de la liberali au absentat doi consilieri județeni, votul PNL + vicele Bodea (ALDE) nu a fost de ajuns pentru a întări cele votate la final de septembrie.

În schimb, CJ Bihor a votat, în unanimitate, contractarea serviciilor unei case de avocatură care să reprezinte interesele Județului în raport cu cei doi contestatari.

Secretarul Mărioara-Carmen Soltănel nu se înțelege cu șefa de la Juridic, Mihaela Roșan

După ședința de plen extraordinară, Carmen Soltănel, a subliniat că nu are un raport de subordonare față de șefa Serviciului Juridic-Contencios, Mihaela Roșan. Solicitată să explice de unde vin intimidările pe care le reclamă, Soltănel a arătat o serie de note interne care i-au fost adresate de către șefa Serviciului Juridic, prin care i se solicită să își formuleze o poziție față de chemarea în judecată formulată de Antik și de Turle, dar și să trimită “toate înscrisurile care au stat la baza emiterii actului administrativ a cărui suspendare se solicită”.

În răspunsul său, Soltănel i-a cerut lui Roșan ca notele interne să fie întocmite în conformitate cu Regulamentul, respectiv să fie semnate de șeful ierarhic superior al acesteia, adică de președintele Consiliului Județean. Același președinte Pasztor Sandor care a refuzat să semneze, alături de Carmen Soltănel, adresa de răspuns către Roșan, indică secretarul Județului.

Adversitatea dintre Soltănel și conducerea UDMR-PSD de la Județ este de notorietate, după ce în primăvara acestui an, secretarul Județului a primit doar calificativul “satisfăcător”, din partea președintelui Pasztor, care, împreună cu Mang, consideră că Soltănel a făcut jocul PNL, încă de la începutul mandatului actualei conduceri a CJ. Urmare a calificativului considerat jignitor, Soltănel l-a reclamat în instanță pe președintele Consiliului Județean și instituția Consiliului Județean. Procesul are termen pe 27 noiembrie, la Tribunalul Bihor.

Trimite articolul

X
Taguri:
aeroportul oradea ,
carmen soltanel ,
consiliul judetean ,
mang ioan ,
Mihaela Rosan ,
Pásztor Sándor
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. garcea says:
    November 8, 2019 at 5:42 pm

    Sa propuna mangeala o marire de diurna per sedinta la C J,poate domnuca in cauza face ceva economii pentru 1m de material sa-si croiasca o fusta decenta,asa,cu toate alea dand pe dinafara,cine dreaq,dintre barbatii de acolo mai pot gandii limpede ?

    Reply
  2. Maria says:
    November 8, 2019 at 6:04 pm

    pe bune ? Asa sta o DOAMNA pe scaun ? cu asa fusta ??

    Reply
  3. Xyz says:
    November 8, 2019 at 6:58 pm

    Porcii mănâncă caca, dar când sunt disperați sa mănâncă și între ei.
    Psd partidul analfabeților și infractorilor

    Reply
  4. pilotul says:
    November 8, 2019 at 7:45 pm

    P S D +U D M R nu renunta la sabotarea aeroportului din Oradea .

    Reply
  5. Bla Bla says:
    November 9, 2019 at 4:29 pm

    Se pot publica numele consilierilor PNL absenți ?

    Reply
  6. ciumarosiepsd says:
    November 9, 2019 at 9:18 pm

    ciuma rosie psd in cirdasie cu tirfele udemeriste

    Reply
  7. Ati says:
    November 10, 2019 at 8:28 am

    Creierul lui Jánoş a facut implozie de mult , iara duduia cu stripteasul a intensificat fenomenul .

    Reply
  8. Belovet says:
    November 10, 2019 at 9:15 am

    Madam Soltanel venise din tura de noapte de la vreun bordel direct la CJ?? Asa se intra intr-o institutie publica de stat la dezbateri?! Ii mai lipseste sticla de palinca din branca ……

    Reply
  9. alttds says:
    November 10, 2019 at 5:45 pm

    baaaa invidiosilor, in loc sa apreciati faptul ca femeia INCEARCA sa arate sexy la aia 60-65 de ani pe care ii are 🙂

    Reply
  10. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Liga 4 Bihor: Etapă cu rezultate surpriză în play-off și play-out
    Sâmbătă și duminică s-au desfășurat meciurile din etapa a VIII-a, în ambele faze ale campionatului.

    FC Bihor

    Erik Lincar: „Nu poate să zică lumea că noi nu jucăm, că nu venim doar să stăm pe teren și să ne uităm la soare”
    Corvinul Hunedoara și-a continuat seria victoriilor în duelurile cu FC Bihor și a obținut-o pe a patra, duminică, scor 3-1, pe Stadionul Iuliu Bodola.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    7.000 de lei, „amenda” pentru neatenție. Un minor a furat banii de încasări dintr-un bar și o sală de jocuri din Oradea
    Un adolescent de 16 ani a fost obligat, printr-o sentință dată, vineri, de Judecătoria Oradea să se supună măsurii educative a asistării zilnice pe o durată de 5 luni, după ce a profitat de neatenția angajaților unui bar și ai unei săli de jocuri din oraș și le-a furat încasările, aproape 7.000 de lei.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    Corvinul rămâne o „nucă” prea tare pentru FC Bihor! Ioan Hora a fost protagonistul primei reprize
    FC Bihor Oradea rămâne pe minus din duelurile cu Corvinul Hunedoara. Orădenii au condus, la fel ca și în Ghencea, dar ulterior au încasat trei goluri. Protagonistul primei reprize a fost Ioan Hora, care a marcat în ambele porți, dar a fost eliminat după fluierul de final al primei reprize și FC Bihor a jucat în inferioritate numerică în partea a doua.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tâlhari „iertați” de închisoare. Doi frați care au jefuit un pensionar din Oradea au fost eliberați după apel
    Doi frați din comuna bihoreană Tarcea au scăpat de închisoare, după ce Curtea de Apel Oradea a hotărât să suspende executarea pedepselor de câte 3 ani de detenție, dictată inițial cu executare de Judecătoria Oradea pentru tâlhărie calificată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A fost semnat contractul pentru execuția parcului fotovoltaic din Valea lui Mihai
    La sediul Primăriei Valea lui Mihai a semnat contractul de execuție pentru realizarea unui parc fotovoltaic destinat producerii energiei electrice necesare instituțiilor publice din oraș.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X