BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Inaugurare peste întârziere: stradă mutată de dragul parcării

Inaugurare peste întârziere: stradă mutată de dragul parcării

la 8 August 2017 14:50 Reactualizat la: 8 August 2017 15:08
8 August 2017 14:50 Reactualizat la: 8 August 2017 15:08
Viceprimarul Florin Birta s-a deplasat, marți, în teren, în strada Codrilor, pentru conferinţa de presă referitoare la faptul că lucrările de amenajare a accesului la Complexul Termal Nymphaea sunt pe terminate.
Scris de farcas - Viceprimarul Florin Birta s-a deplasat, marți, în teren, în strada Codrilor, pentru conferinţa de presă referitoare la faptul că lucrările de amenajare a accesului la Complexul Termal Nymphaea sunt pe terminate.

Trimite articolul

X

Zona de acces către Complexul Termal Nymphaea s-a executat prin modernizarea străzii Codrilor, amenajarea intersecției cu străzile Aleea Ștrandului, Olteniei și Piatra Craiului. Aceste lucrări de acces în aquapark-ul Nymphaea cuprind realizarea girației, reamenajarea spațiilor de parcare existente şi crearea unor noi locuri de parcare.

Au mutat drumul

Lucrarea a presupus mutarea axului străzii Codrilor de pe actualul amplsament, spre calea ferată și amenajarea unui sens giratoriu la intersecția străzilor Olteniei, Codrilor, Aleea Ștrandului și Piatra Craiului, cu intrare la aquapark. Gardul care împrejmuiește bazinul olimpic a fost mutat până lângă bazin, terenul suplimentar obținut fiind amenajat ca parcare. „Prin mutarea axului drumului și prin transformarea curții bazinului olimpic capacitatea parcărilor a crescut cu 120 de locuri, ajungând acum la o capacitate de aproximativ 600 de locuri, plus 3 locuri de parcare pentru autocare pe care se parchează gratuit”, susține Birta.

Potrivit viceprimarului Florin Birta pentru a crea condiții cât mai bune celor care vin la aquapark, în luna iulie au fost făcute contracte de întreținere, ba chiar a fost asfaltat și drumul din față de la Hotel Continental până la legătura cu acest drum.

De asemenea, în cadrul acestor lucrări a fost construită o pistă de bicilete în Parcul Brătianu legată în acest an din partea dinspre Dinamo cu Podul Prezan, urmând ca în viitor să se găsească soluții pentru a fi legată cu Magheru.

20170808_113217

„Lucrările au fost finalizate în mare, doar se mai fac cele care au fost necuprinse în proiectul inițial și urmează să se mai facă amenajările de spații verzi”, a explicat edilul.

Față de valoarea estimată, de 4 milioane de lei, contractul a fost adjudecat la 3.739.353,76 de lei fără TVA , de asocierea firmelor Gauss Topo și Abed Nego. Investiţia a fost finanțată din fonduri de la bugetul local.

Perioada de finalizare a lucrărilor este până la sfârșitul lunii august, termen prelungit deja, nu o dată.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenajare acces ,
Aquapark Nymphaea ,
inaugurare ,
oradea ,
strada Codrilor ,
strada mutata
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Alex, tânărul care a decedat în accidentul din Beiuș a fost condus pe ultimul drum de zeci de motocicliști
    Evenimentul s-a desfășurat în cursul zilei de miercuri, 17 iunie.

    FC Bihor

    Nici Albert Stahl nu mai continuă la FC Bihor Oradea. Va evolua în prima ligă!
    Unul dintre cei mai importanți jucători de la FC Bihor face pasul în Liga 1, anunță jurnalistul Emanuel Roșu. Albert Stahl va semna pe doi ani cu FK Csikszereda Miercurea Ciuc, iar în schimbul lui clubul orădean va primi în jur de 10-15.000 de euro.

    Bihon CSM Oradea

    Fostul căpitan al Stelei, Tudor Fulea, va juca la CSM Oradea
    Conform unor surse ale bihon.ro, internaționalul Tudor Fulea va fi noul jucător al vicecampioanei României la polo, CSM Oradea.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Percheziții în Bihor. Trei bărbați care au furat cazane de pălincă de aproape 200.000 de lei, din Sălaj, au fost reținuți
    Trei tineri cu vârste cuprinse între 26 și 31 de ani, din Bihor, au fost reținuți, miercuri, în urma unor percheziții efectuate la domiciliile acestora de către polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Sălaj, împreună cu colegii lor de la Secția 4 Poliție Rurală Marghita și jandarmii bihoreni. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Incident în Oradea. Un fulger a lovit un stâlp de electricitate din zona Pieței Decebal și a paralizat traficul tramvaielor
    În urma scurtei furtuni care s-a abătut peste Oradea, un fulger a lovit un stâlp de electricitate din apropierea Pieței Decebal. 1

    BIHON Sport local

    Bihoreanul Adrian Maxim luptă în Cetatea Sucevei pentru centura Colosseum Tournament
    Gala aniversară „Colosseum Tournament 50” este programată vineri 26 iunie în Cetatea de Scaun a Sucevei. Pe fight-cardul galei figurează și cunoscutul luptătorul bihorean Adrian Maxim.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X