BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Încă se încumetă să fure lemne

Încă se încumetă să fure lemne

la 10 November 2015 13:47
10 November 2015 13:47
Peste 65 metri cubi de lemne de foc fără acte s-au confiscat în şapte zile.
Scris de Demian - Peste 65 metri cubi de lemne de foc fără acte s-au confiscat în şapte zile.

Trimite articolul

X

De luni până duminică, poliţiştii Compartimentului Delicte Silvice şi colegii lor de la Direcţia Silvică Bihor au prins mulţi oameni care cărau lemne de foc în principal, fără să aibă documente, deci suspecte a fi furate.

Reprezentantul unei firme din Oradea a fost prins luni, 9 noiembrie a.c. astfel când transporta cu un autocamion 20 metri cubi de lemne de foc, specia „Gorun” şi alţi 3 metri cubi de lemne de foc, specia „Cer”. La verificările actelor, poliţiştii au descoperit că datele menţionate în avizul de însoţire a materialului lemnos privind cantitatea şi speciile transportate nu corespundeau cu realitatea. Firma a fost astfel amendată şi lemnul s-a confiscat.

Tot luni, a fost prins şi un orădean care ducea cu un autocamion 12 metri cubi de lemn rotund, specia „Fag”, fără să aibă aviz de însoţire a materialului lemnos. Şi el a fost amendat şi lăsat fără marfă.

Razie

De altfel, din 2 noiembrie până în 8 noiembrie, au fost verificate 87 de vehicule, 138 de persoane, iar pentru neregulile constatate s-au dat zece amenzi în sumă de 16.420 lei, dar s-au şi confiscat 33,3 metri cubi de material lemnos fără documente justificative, în valoare de 4.060 lei.

De pildă, la Băile Felix a fost depistat un orădean care transporta cu o autoutilitară 2 metri cubi de lemne de foc, speciile „Cer”, „Carpen” şi „Fag”, fără acte de provenienţă a lemnului. Acesta a fost confiscat şi depus la cantonul Băile Felix, iar şoferul – amendat.

Şi la Hidişelul de Sus a fost depistat un orădean care ducea cu o autoutilitară 2 metri cubi de lemne de foc, specia „Carpen”, fără acte. Lemnul a fost confiscat şi dus la cantonul Băile Felix, iar şoferul a fost şi el amendat.

Trimite articolul

X
Taguri:
Direcţia Silvică Bihor ,
lemne furate ,
razie
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Amendă pentru muzică tare, dată pe baza unor filmări făcute prin gard. Instanța: „se aud greierii”
    O femeie dintr-un sat de lângă Aleșd s-a adresat Justiției după ce a fost amendată cu 200 de lei pentru că ar fi ascultat muzica prea tare în propria curte și ar fi deranjat o familie din zonă.

    Economic

    Termenul pentru succesiuni se prelungește. Moștenitorii pot evita impozitul de 1% până la finalul lunii septembrie
    Persoanele care trebuie să finalizeze o succesiune și riscau să plătească impozitul de 1% din valoarea masei succesorale vor beneficia de o perioadă suplimentară pentru încheierea procedurii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Proiect de aproape 6 milioane de lei la Liceul Tehnologic din Salonta pentru prevenirea abandonului școlar
    La începutul luni august, Liceul Tehnologic nr. 1 Salonta a demarat implementarea unui proiect în valoare de aproape 6 milioane de lei, pentru sprijinirea elevilor și promovarea învățământului profesional și tehnic. Proiectul „Educația tehnică – cheia unei cariere solide” este derulat de liceu în parteneriat cu Primăria Salonta și se va desfășura timp de 36 de luni, până la 31 iulie 2029.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Comunicat de presă finalizare proiect școala din Buduslău

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Comunicat de presă finalizare modernizare dispensar Buduslău

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mihai Sorin Dringo va concura luni în seriile probei de 400 metri la Campionatul European de atletism
    La Birmingham (Marea Britanie) se va desfășura, în perioada 10-16 august, ediția 2026 a Campionatului European de atletism în aer liber pentru seniori.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X