BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Incendiu în Oradea, pe Calea Bihorului: Flăcările au pornit de la o afumătoare

Incendiu în Oradea, pe Calea Bihorului: Flăcările au pornit de la o afumătoare

De Costel Demian
la 19 April 2022 15:53

Incendiu în Oradea, pe Calea Bihorului: Flăcările au pornit de la o afumătoare

19 April 2022 15:53
Pompierii orădeni au intervenit marți, în jurul orei 13:30, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o gospodărie situată pe strada Calea Bihorului din Oradea.
Scris de Costel Demian - Pompierii orădeni au intervenit marți, în jurul orei 13:30, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o gospodărie situată pe strada Calea Bihorului din Oradea.

Trimite articolul

X

La fața locului s-au deplasat echipajele Detașamentului 2 de Pompieri Oradea au intervenit cu două autospeciale de lucru cu apă și spumă.

[eadvert]

„În momentul sosirii echipajelor de stingere, ardea generalizat un acaret în interiorul căruia era improvizată o afumătoare, flăcările afectând și o parte din acoperișul unei anexe aflate la circa trei metri de acaretul în flăcări.

Pompierii militari au localizat și lichidat incendiul în aproximativ 40 de minute, împiedicând propagarea acestuia în interiorul anexei și la întregul acoperiș, construit pe o suprafață de circa 70 de metri pătrați, precum și la stivele de lemne de foc (aproximativ 10 metri cubi) aflate în apropierea focarelor”, precizează maior ISU Crișana, Camelia Roșca.

Flăcările au distrus afumătoarea și aproximativ 20% din acoperișul construcției anexe.

„Cercetările efectuate la fața locului au indicat faptul că evenimentul a fost, cel mai probabil, generat de jar sau scântei provenite de la afumătoare”, mai transmite maior Roșca.

Recomandări

În scopul prevenirii unor astfel de evenimente, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Crişana” al judeţului Bihor reaminteşte cetăţenilor obligativitatea respectării următoarelor norme de apărare împotriva incendiilor:

• se interzice folosirea afumătorilor improvizate ori amplasarea acestora în apropierea clădirilor, în magazii, şuri, remize, şoproane etc. sau lângă materiale combustibile. Afumătorile se confecţionează din zidării de cărămidă şi materiale incombustibile şi se amplasează independent de celelalte construcţii din gospodărie;

• se interzice folosirea afumătorilor improvizate în podurile clădirilor prin scoaterea unor cărămizi din coş sau neridicarea zidăriei coşurilor deasupra acoperişului ori lăsarea deschisă a uşiţelor de curăţare.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
afumatoare ,
Calea Bihorului ,
incendiu ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    Expoziția „Armonii Mediteraneene”, semnată de Marcel Muntean, se deschide la Muzeul Orașului Oradea
    Expoziţia cuprinde peste 40 de lucrări create de pictor în timpul şederii sale în Grecia.

    România

    Uzinele Dacia si Ford și-au oprit producția până pe 19 august pentru a reduce consumul de energie. Ce măsuri anunță Bolojan
    Premierul interimar Ilie Bolojan a prezentat măsurile prin care Guvernul încearcă să reducă presiunea asupra sistemului energetic în intervalele cu un consum ridicat. Printre acestea se numără oprirea temporară a producției la uzinele Dacia și Ford, reducerea voluntară a consumului în marile companii și limitarea activităților desfășurate seara în clădirile instituțiilor publice.

    Cultură

    Moni Stănilă şi Alexandru Vakulovski vin la Oradea ca invitaţi ai noii ediţii a Pragului Vaida
    Cei doi vor citi poezie din volumele „Colonia fabricii”, respectiv „Zonă de frontieră”.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON Sport local

    Asociația Județeană de Fotbal Bihor pregătește sezonul 2026/2027. Două competiții juvenile vor fi scutite de barem
    Fotbalul bihorean arondat Asociației Județene de Fotbal se pregătește încet-încet de sezonul 2026/2027, care va debuta în primul weekend din luna septembrie la nivel de seniori.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Pop Simfonic la Catedrală” cu Andra și dirijorul Andrei Tudor
    La jumătatea săptămânii viitoare, mai exact miercuri, 12 august, Piața Unirii din Oradea va găzdui cea de-a VI-a ediție a concertului vocal-simfonic „Pop Simfonic la Catedrală”.

    România

    VIDEO
    Rogobete îl ironizează pe Bolojan din sala de operații: „Ne-ați spus să stingem lumina. Ce facem acum? Operăm pe întuneric?”
    Alexandru Rogobete (PSD), fost ministru al Sănătății, l-a criticat pe premierul interimar Ilie Bolojan într-o înregistrare publicată pe Facebook, ca reacție la îndemnul acestuia de a reduce consumul de energie. „Ce facem acum? Operăm pe întuneric?”, a întrebat deputatul social-democrat.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X