BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Începe reabilitarea Palatului Baroc din Oradea

Începe reabilitarea Palatului Baroc din Oradea

la 11 December 2017 16:23
11 December 2017 16:23
Palatul Episcopal Romano-Catolic din Oradea, Palatul Baroc este cel mai important și amplu monument de arhitectură civilă, realizat în stil baroc din țara noastră și probabil din sud-estul Europei.
Scris de Demian - Palatul Episcopal Romano-Catolic din Oradea, Palatul Baroc este cel mai important și amplu monument de arhitectură civilă, realizat în stil baroc din țara noastră și probabil din sud-estul Europei.

Trimite articolul

X

Lucrările de reabilitare se preconizează că vor debuta la mijlocul lunii decembrie 2017 și se vor extinde – în mod etapizat – pe o durată de 3 ani. Monumentul istoric va avea funcțiunea de Centru cultural multifuncțional și funcțiuni pentru administrația episcopiei, fiind deschis integral publicului și este finanțat de către Guvernul Ungariei prin fundația Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Se vor reabilita toate spațiile monumentale baroce ale clădirii, rezalitul cu accesul principal și cu cel dinspre curte, holul reprezentativ, sala festivă și casa scării monumentale, respectiv aripa sudică și aripa principală.

La (re)configurarea și compartimentarea spațiilor s-a ţinut cont de obligativitatea păstrării și conservării tuturor elementelor spațiale, decorative și de finisaj cu valoare patrimonială. Se păstrează elementele structurale, de compartimentare, precum și golurile originale, compartimentări ale spațiilor existente având loc doar în cazuri bine motivate, pentru asigurarea condițiilor de siguranță în exploatare și de accesabilitate, se vor utiliza materiale și finisaje compatibile cu statutul de monument de arhitectură a clădirii. Pentru realizarea rețelelor și instalațiilor de utilizare (încălzire, apă, canalizare, iluminat, protecție, climatizare etc.) s-a optat pentru utilizarea unor soluții tehnice eficiente, moderne, cu intervenții minim invazive asupra substanței istorice a monumentului.

Clădirea ridicată între 1762 și 1776 se distinge prin monumentalitate exterioară şi somptuozitate interioară. Stilul adoptat pentru construcția sa este un import francez pe filieră austriacă (stilul baroc palatin francez cunoscut sub denumirea de cour d’honneur).Obiectivul proiectului este „reabilitarea și refuncționalizarea Palatului Episcopal Romano-Catolic din Oradea în vederea reinserției în viața comunității, întăririi valențelor coezive ale obiectivului de patrimoniu, stimulării efectului de spill-over generat asupra dezvoltării locale și creșterii numărului de vizitatori”.

Trimite articolul

X
Taguri:
oradea ,
Palatul Baroc Oradea ,
renovare
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea va plăti peste 126.000 de euro pentru un apartament din municipiu. De ce a luat decizia aceasta
    Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința din 25 iunie, cumpărarea unui apartament situat în Piața Rahovei nr. 3 pentru suma de 126.250 de euro.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Zboruri inaugurale ale Wizz Air spre Dortmund și Roma de pe Aeroportul din Oradea. CJ Bihor mai pregătește o rută externă
    Cursa care vine de la Roma are programată aterizarea la ora 9:25, iar cursa de Dortumund este așteptată la ora 14:40, conform datelor disponibile pe site-ul Aeroportului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Noii membri în Consiliile de administrație de la Aeroportul Oradea și firma de pază și protecție a CJ Bihor. Cine sunt aceștia
    Procedura de selecție a noilor membri în Consiliile de administrație de la RA Aeroportul Oradea și SC Pază și Protecție SRL a ajuns la final.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Imagini alarmante pe Crișul Repede: sute de pești, inclusiv exemplare de 7 kilograme, găsiți morți în aval de Oradea
    Un nou semnal de alarmă privind starea ecosistemului de pe Crișul Repede a fost tras de localnici și pescari, după ce sute de pești morți au fost observați în ultimele zile în zona Sântandrei – Sântion, în aval de Oradea. 3

    BIHON Sport local

    Arcașii de la Menumorut Biharia au cucerit trei medalii la Cupa Europei Centrale
    În localitatea croată Novi Marof s-a desfășurat în 20 iunie etapa a III-a Cupei Europei Centrale la tir cu arcul.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    CJ Bihor va organiza licitația pentru programul mărul, laptele şi cornul. Trei primării se vor descurca singure
    Consilierii județeni bihoreni au adoptat, în ședința din 25 iunie, hotărârea în baza căreia CJ va organiza licitațiile privind achiziția centralizată pentru implementarea Programului pentru școli al României în perioada 2026-2029. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X