BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Insolvența - cu un pas mai aproape de consumatori

Insolvența - cu un pas mai aproape de consumatori

De Simona Drimbău
la 20 June 2023 14:12 Reactualizat la: 20 June 2023 14:48

Insolvența - cu un pas mai aproape de consumatori

20 June 2023 14:12 Reactualizat la: 20 June 2023 14:48
Bihorenii pot beneficia de consiliere în materie de supraîndatorare.
Scris de Simona Drimbău - Bihorenii pot beneficia de consiliere în materie de supraîndatorare.

Trimite articolul

X

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) derulează, în această perioadă, prin Direcția Insolvența Persoanelor Fizice, un proiect pe fonduri europene cu titlul: „Insolvența – cu un pas mai aproape de consumatori”.

[eadvert]

În cadrul acestui program, se vor desfășura, în toate cele 8 regiuni ale țării conferințe care au ca scop informarea consumatorilor interesați de a afla detalii referitoare la această procedură.

Evenimentele sunt dedicate persoanelor care se afla în incapacitate de plată a datoriilor și nu mai fac față traiului zilnic, acestea fiind așteptate să participe la întâlnirile organizate, în cadrul proiectului, unde vor afla care este procedura și vor primi sfaturi de la profesioniștii din domeniul insolvenței persoanelor fizice – angajați ai instituțiilor publice, notari, executori judecătorești, avocați, practicieni în insolvență.

Ajutați

„Proiectele se va derula în cele 8 regiuni, vom avea invitați din cadrul Ministerului Muncii, Ministerului Economiei, Ministerului Justiției, avocați, notari, executori judecătorești, practicieni în insolventa, care le vor vorbi persoanelor care se confrunta cu dificultăți financiare și nu mai fac față cheltuielilor de zi cu zi, nu își mai pot achita ratele sau datoriile către creditori. Numărul de dosare de insolvență este în creștere, raportat la aceeași perioada a anului trecut, deasemenea avem tot mai multe persoane consiliate”, ne-a spus bihoreanca Ruxandra Badea, director național al Direcției de Insolvență.

De asemenea, în cadul acestor întâlniri cei aflați în situațiile menționate mai sus vor beneficia de consiliere în materie de supraîndatorare, le vor fi prezentate cele trei tipuri de proceduri a insolvenței persoanelor fizice de care pot beneficia in funcție de situația în care se află și vor avea, astfel, o noua șansă de a-și restabili situația financiară.

Cei interesați, pot găsi datele și locațiile conferințelor organizate în cadrul proiectului pe site-ul www.anpc.ro și pe pagina de Facebook – Insolventa ANPC, la începutul lunii iulie 2023.

Pentru mai multe detalii, persoanele care doresc să participle la evenimente se pot adresa Comisariatelor Județene pentru Protecția Consumatorilor din județele de domiciliu, prin e-mail la adresa: insolventa@anpc.ro sau prin mesaj pe pagina de Facebook – Insolventa ANPC.

Trimite articolul

X
Taguri:
insolventa ,
oameni ,
persoane fizice ,
prezentare
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    S-a schimbat ora! FC Bihor Oradea nu mai joacă sâmbătă de la ora 16:00 cu Unirea Slobozia
    Programat inițial sâmbătă, 1 august, de la ora 16:00, meciul dintre FC Bihor Oradea și Unirea Slobozia se va juca mai devreme.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Performanță de excepție pentru Vlad Trip: luptătorul orădean a cucerit bronzul mondial la U17
    După bronzul de la Campionatul European U20, luptătorul orădean a cucerit o nouă medalie de bronz la Campionatul Mondial U17 ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Petiție pentru reguli mai stricte privind trotinetele electrice, după ce un adolescent de 14 ani a murit în Chișlaz
    Comunitatea INFO TRAFIC BIHOR a lansat o petiție prin care solicită autorităților din județ măsuri urgente pentru reducerea riscurilor generate de utilizarea necorespunzătoare a trotinetelor electrice. 1

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea a cedat un jucător sub formă de împrumut în Liga 3
    Fundașul dreapta Sebastian Cucu nu a mai intrat în vederile antrenorului Erik Lincar pentru sezonul 2026/2027, astfel că s-a ajuns la varianta unui transfer temporar.

    BIHON Sport local

    Opt echipe au antrenori noi în Liga 2. Petre Grigoraș e cel mai bătrân, Adrian Scarlatache e cel mai tânăr
    Noul sezon în Liga 2 va debuta la 1 august cu 22 de echipe la start, opt dintre ele având antrenori noi față de cei cu care au încheiat sezonul trecut.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parchetul Bihor, detalii despre crima de la Vășad. Cei doi suspecți arestați au lovit victima în cap cu topoare
    Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a făcut publice primele informații oficiale despre crima petrecută în noaptea de sâmbătă spre duminică (25/26 iulie) în colonia de rromi din Vășad, comuna Curtuișeni.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X