BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Inspectorii ITM Bihor, in control

Inspectorii ITM Bihor, in control

la 22 January 2013 10:06
22 January 2013 10:06
În cadrul Campaniei naţionale „O zi pe săptămână” în domeniul relaţiilor de muncă, în luna decembrie 2012 au fost controlaţi un număr 93 de angajatori.
Scris de erdei - În cadrul Campaniei naţionale „O zi pe săptămână” în domeniul relaţiilor de muncă, în luna decembrie 2012 au fost controlaţi un număr 93 de angajatori.

Trimite articolul

X

Neregulile şi drept urmare şi sancţiunile nu au contenit să apară. Astfel, inspectorii ITM Bihor au sancţionaţi 33 angajatori, fiind aplicate 39 de sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 120.000 lei.

„În urma controalelor au fost identificaţi zece angajatori care practicau munca fără forme legale de angajare, fiind depistate 12 persoane care lucrau fără forme legale de angajare. În acest sens au fost aplicate 10 amenzi în valoare totală de 120.000 lei”, a precizat Marius Rotar, inspectorul şef al ITM Bihor. Cele mai des întâlnite nereguli au fost neîncheierea contractelor individuale de muncă, neîntocmirea actelor de modificare clauze existente în contractul individual de muncă, a a foilor colective de prezenţă dar şi nerespectarea prevederilor cu privire la munca prestată în zilele de sărbătoare legală şi neachitarea drepturilor salariale.

Verificări

Tot în cursul lunii trecute inspectorii ITM Bihor au desfăşurat o campanie de verificare a prevederilor legale referitoare la timpul de muncă şi de odihnă, precum şi identificarea şi combaterea cazurilor de muncă nedeclarată pentru lucrătorii din cadrul unităţilor care au ca şi activitate comerţul, respectiv paza şi protecţia în aceste locaţii. Au fost controlaţi un număr 119 de angajatori iar la 55 dintre aceştia au fost descoperite nereguli. Cele 71 de sancţiuni contravenţionale aplicate însumănd 124.500 lei.

Şi în cadrul acestei campanii de verificare au fost descoperiţi nouă angajatori care aveau 12 persoane care lucrau fără forme legale de angajare, fapt pentru care au fost sancţionaţi. Sancţiuni au fost aplicate şi pentru nerespectarea dispoziţiilor privind munca suplimentară, acordarea repausului săptămânal, încălcarea prevederilor legale referitoare la munca de noapte.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
itm bihor ,
munca la negru
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident pe DN 1 între Oradea și Cluj. Șase persoane rănite, între care doi copii
    Accidentul s-a produs sâmbătă dimineață, 18 iulie, pe DN1-E60, la ieșirea din Huedin spre Oradea, unde un autoturism s-a răsturnat în afara carosabilului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Artistul Culiță Sterp și-a scos casa din Bihor la vânzare. Cât cere pe locuința aflată la câteva minute de Oradea
    Una dintre locuințele deținute de artistul Culiță în județul Bihor a fost scoasă la vânzare.

    Cultură

    Adrian Ordean își lansează cartea „După ani și ani. Povestiri din spatele scenei”, cu concert Compact, la Tipografia de Idei
    Muzeul Țării Crișurilor Oradea - Complex Muzeal vă invită la lansarea cărții După ani și ani. Povestiri din spatele scenei, autor Adrian Ordean, și la un moment artistic cu trupa acestuia, COMPACT.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Trei guri de vișinată la volan, după o extracție dentară. „Pacientul” a primit închisoare cu suspendare
    Polițiștii rutieri s-au obișnuit să primească tot felul de explicații de la șoferii pe care îi opresc pentru control și îi depistează sub influența alcoolului.

    Economic

    Aproape 500 de fermieri din Bihor, în controlul APIA înainte de plata subvențiilor din 2026
    Fermierii din Bihor intră în controlul APIA. Aproape 500 de exploatații din sectorul vegetal vor fi verificate în Campania 2026.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Festivalul Sarmalelor continuă la Salonta: Primăria preia organizarea ediției din 2026
    Festivalul Sarmalelor va avea loc și în acest an la Salonta, în prima duminică din luna septembrie, după ce Primăria a decis să preia organizarea evenimentului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X