BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ioan-Aurel Pop, președintele Academiei Române, va susţine la Oradea conferința „Niceea - 1700”

Ioan-Aurel Pop, președintele Academiei Române, va susţine la Oradea conferința „Niceea - 1700”

De Camelia Buşu
la 8 May 2025 20:21
2 Comentarii

Ioan-Aurel Pop, președintele Academiei Române, va susţine la Oradea conferința „Niceea - 1700”

8 May 2025 20:21
Evenimentul se desfășoară în cadrul Zilelor Muzeului Țării Crișurilor, ediția a XXVII-a.
Scris de Camelia Buşu - Evenimentul se desfășoară în cadrul Zilelor Muzeului Țării Crișurilor, ediția a XXVII-a.

Trimite articolul

X

Prof. univ. dr. Ioan-Aurel Pop, președintele Academiei Române, revine la Oradea pentru a susţine conferința „Niceea – 1700”. Evenimentul se desfășoară în cadrul Zilelor Muzeului Țării Crișurilor, ediția a XXVII-a, și va avea loc joi, 15 mai, de la ora 13:00, în Sala de conferințe a Muzeului Țării Crișurilor (Str. Armatei Române nr.1/A). Moderator va fi prof. univ. dr. Gabriel Moisa, manager al Muzeului Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal. Intrarea este liberă în limita a 150 de locuri.

Conferința își propune să exploreze contextul istoric, originile, influențele juridice și religioase ale acestui eveniment și să marcheze aniversarea a 1.700 de ani de la primul Conciliu Ecumenic de la Niceea din anul 325 d.Hr.

Ioan-Aurel Pop este istoric, profesor universitar și academician, specializat în istoria medievală a României și a Europei Centrale și de Sud-Est. Este autorul a mai multor lucrări importante precum „Românii și maghiarii în secolele IX–XIV”, „Istoria, adevărul și miturile”, „Transilvania, starea noastră de veghe” sau „Scurtă istorie a românilor”.

Cariera sa didactică și academică a fost una impresionantă. Din 1996 este profesor la Departamentul de istorie medievală, premodernă și istoria artei a Universității „Babeș-Bolyai“ din Cluj-Napoca, unde susține cursurile de paleografie latină, istoria Transilvaniei, istoria medievală a României. Începând cu anul 2002 este coordonator de doctorate în domeniul istoriei. În perioada 2012-2020 a deținut două mandate de rector al acestei universități.

Din anul 2018, Ioan-Aurel Pop este președintele Academiei Române, cea mai înaltă instituție cultural-științifică din România.

Conferinţa de la Oradea este organizată de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, în parteneriat cu Consiliul Județean Bihor, Primăria Municipiului Oradea, Universitatea din Oradea și Facultatea de Istorie, Relații Internaționale, Științe Politice și Științele Comunicării.

Trimite articolul

X
Taguri:
„Niceea - 1700” ,
conferinta ,
Ioan_Aurel Pop ,
muzeul tarii crisurilor ,
oradea ,
Președintele Academiei Române ,
Zilele Muzeului Ţării Crişurilor
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Academicianul says:
    May 9, 2025 at 10:43 am

    Un personaj dubios care promovează extrema dreapta. Păcat ca lumea academica îl promovează. Oricum Academia Romana e o gluma proasta care este direct responsabila pentru situația nasoala in care ne aflam azi in Romania cu ascensiunea extremei drepte.

    Reply
    • Corect says:
      May 10, 2025 at 3:14 pm

      dar guvidele majoritar oricum nu pricepe

      Reply
  2. powered by Surfing Waves

    Economic

    INS: Românii au cheltuit mai puțin pe restaurante, saloane și jocuri de noroc. Ce domeniu a crescut puternic
    Cifra de afaceri din sectorul serviciilor de piață prestate populației a înregistrat un declin în perioada ianuarie–mai 2026 comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, arată cele mai recente date publicate de Institutul Național de Statistică (INS).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Două vouchere de câte 1.000 de lei, pentru nou-născuți, acordate deja în Valea lui Mihai
    Două familii din Valea lui Mihai au beneficiat, de la începutul lunii iunie, de voucherul de sprijin pentru nou-născuți, în valoare de 1.000 de lei, acordat de administrația locală prin Direcția de Asistență Socială.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    De la consultație la diagnostic, într-un singur loc: modelul integrat al Clinicii Davidescu din Oradea
    La Clinica Davidescu din Oradea, investigațiile imagistice și medicii specialiști fac parte din aceeași echipă, iar rezultatele sunt interpretate în 24–48 de ore. Pentru că, atunci când vine vorba de un diagnostic, fiecare zi contează.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Comenzi pe WhatsApp, facturi neachitate. Afacerist din Bihor, achitat pentru „țepe” cu transporturi
    Un tânăr de 25 de ani, din localitatea bihoreană Almașu Mic, administrator al unei firme aflată în prezent în insolvență, a fost achitat de Judecătoria Marghita într-un dosar în care este acuzat de înșelăciune, după ce a comandat zeci de curse pe care nu le-a achitat celor două societăți de transport care le-au efectuat.

    BIHON Sport local

    FOTO
    Oradea Beach Volleyball International Tournament și-a desemnat învingătorii
    Timp de o săptămână, orașul nostru a fost „capitala” beach volley-ului din România.

    Bihon Decese

    Decese 26.07.2026
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X