BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ionel Roșu, locul III din 144 de concurenți

Ionel Roșu, locul III din 144 de concurenți

la 20 April 2019 11:01

Ionel Roșu, locul III din 144 de concurenți

20 April 2019 11:01
Folclorul bihorean are viitor. Tânăra generație are un exponent care face cinste muzicii populare bihorene.
Scris de Demian - Folclorul bihorean are viitor. Tânăra generație are un exponent care face cinste muzicii populare bihorene.

Trimite articolul

X

Ionel Roșu e student la Teologie și deja un interpret consacrat. Ionel Roșu s-a întors cu premiul al III-lea de la Neamț. El a convins un juriu pretențios la secțiunea canto tradițional, categoria de vârstă 20-25 ani. A fost cea de-a a XXXI-a ediție a Festivalului-concurs naţional de muzică populară pentru copii şi tineri “Florile Ceahlăului”. Competiţia s-a desfășurat pe două secţiuni: canto tradiţional (categoriile de vârstă 9-14 ani, 15-19 ani şi 20-25 ani), respectiv instrumente populare (categoriile de vârstă 9-14 ani şi 15-25 ani).Juriul a fost unul extremm de pretențios format din specialiști ai genului: etnomuzicologul Elise Stan (preşedinte al juriului), Roxana Daniela Gibescu (etnomuzicolog, reprezentant al Casei de discuri Electrecord), Delia Stoian Irimie (conf. univ. dr. – Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca), Florentina Buzenschi (expert în bunuri cu valoare etnografică, muzeograf la Muzeul de Etnografie din Piatra-Neamţ), Călin Brăteanu (director al Centrului pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale din cadrul Centrului Cultural „Bucovina” Suceava), Laurenţiu Ursache (realizator de programe folclorice la Radio România Iaşi) şi Carmen Elena Nastasă (manager al Centrului pentru Cultură şi arte „Carmen Saeculare” Neamţ).

Gala laureaţilor, spectacol care va debuta cu un program folcloric al Ansamblului “Floricică de la munte” al Centrului pentru Cultură şi Arte “Carmen Saeculare” Neamţ. Apoi vor urca pe scenă laureaţii ediţiei curente, pentru ca seara să se încheie cu evoluţia Orchestrei “Lăutarii” din Chişinău, avându-l pe Maestrul Nicolae Botgros la pupitrul dirijoral. În competiţie s-au înscris anul acesta peste 400 de concurenţi. Etapa preselecţiei naţionale, programată în luna februarie, a promovat pentru faza finală 144 de tineri interpreţi ai folclorului românesc: 112 la secţiunea canto tradiţional (55 la categoria de vârstă 9-14 ani; 42 la categoria de vârstă 15-20 ani; 15 la categoria de vârstă 20-25 ani), respective 32 de concurenţi la secţiunea instrumentală (17 la categoria de vârstă 9-14 ani; 15 la categoria de vârstă 15-25 ani. Ionel Roșu spune că a avut de interpretat o doină și un cântec de joc. „Am interpretat doina «Cucule, pasăre blândă», fără acompaniament. La interpretarea doine juriul te urmărește cum trăiești ceea ce cânți, ce și cum transmiți, melismele, ce note, ce acute atingi, prezența scenică, sensibilitatea interpretării. Cântecul de joc pe care l-am ales pentru a-l prezenta în festival a fost: «M-o făcut maica-n Bihor». Aici e important ritmul, atitudinea, să ai versuri adecvate vârstei, limbaj arhaic, joc scenic. Ambele melodii sunt din repertoriul personal”, ne-a spus Ionel Roșu. Tânărul se pregătește acum pentru noi provocări care vor veni odată cu Festivalul-concurs Valeria Peter Predescu , cu Festivalul-concurs Luță Ioviță, respectiv „Strugurele de aur”.

Trimite articolul

X
Taguri:
folclor ,
Ionel Roșu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Două dintre cele mai cumpărate medicamente de către români folosite la tractul biliar și digestiv nu se mai vând în farmacii
    Biofarm a suspendat temporar comercializarea medicamentelor Colebil și Panzcebil, măsura fiind aplicată în toate punctele de distribuție și în farmaciile din România.

    Bihon Decese

    Decese 06.08.2026

    România

    Ce este interzis să faci de Schimbarea la Față. Tradiții și superstiții păstrate din bătrâni și respectate an de an
    Pe 6 august, credincioșii ortodocși sărbătoresc Schimbarea la Față a Domnului, praznic important înscris în calendar cu cruce roșie. Cunoscută în tradiția populară drept Probrejenia sau Oprejenia, ziua este asociată cu primele semne ale apropierii toamnei și cu schimbările din natură.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Băile Felix devine gazda Thermal Days 2026 – patru zile de muzică live, spectacole și experiențe de neuitat
    Stațiunea Băile Felix se pregătește să găzduiască, în perioada 6–9 august 2026, una dintre cele mai așteptate manifestări ale verii – Thermal Days 2026, un eveniment care va reuni pe aceeași scenă artiști consacrați din România și din străinătate, alături de tineri interpreți și concurenți ai Enjoy Music Festival.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 6 august, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 6 august.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    „Căldură mare, mon cher”. Derby-ul bihorean din Cupa României a avut nevoie de „loteria penalty-urilor”
    După ce au eliminat pe CS Bihorul Beiuș, respectiv Unirea Tășnad, Lotus Băile Felix și Crișul Sântandrei s-au confruntat pentru un loc în turul III al Cupei României.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X