BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Istoricul Augustin Ţărău marchează editorial comemorarea celor 85 de ani care au trecut de la Dictatul de la Viena

Istoricul Augustin Ţărău marchează editorial comemorarea celor 85 de ani care au trecut de la Dictatul de la Viena

De Camelia Buşu
la 3 September 2025 16:05
3 Comentarii

Istoricul Augustin Ţărău marchează editorial comemorarea celor 85 de ani care au trecut de la Dictatul de la Viena

3 September 2025 16:05
Volumul surprinde evoluția fenomenului revizionist cultivat de toate cabinetele de la Budapesta.
Scris de Camelia Buşu - Volumul surprinde evoluția fenomenului revizionist cultivat de toate cabinetele de la Budapesta.

Trimite articolul

X

Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal organizează lansarea cărții „Copiii pribegi ai Ardealului. Românii din Crișana sub povara Arbitrajului de la Viena (septembrie 1940 – decembrie 1944). Documente”, autor fiind istoricul Augustin Țărău. Volumul a apărut anul acesta la Editura Muzeului Țării Crișurilor, Oradea. Evenimentul va avea loc miercuri, 10 septembrie, de la ora 17:00, la sediul instituției muzeale (Str. Armatei Române nr. 1/A), în Sala de conferințe. Intrarea este liberă în limita a 150 de locuri.

Lucrarea pe care Augustin Țărău o oferă spre lectură publicului larg este rodul muncii de cercetare a arhivelor vremii desfășurată pe parcursul a două decenii, timp în care a zăbovit în sălile de studiu ale Arhivelor Naționale Istorice Centrale din București și ale serviciilor teritoriale ale acestei instituții din județele Maramureș, Satu Mare, Sălaj, Bihor și Cluj, precum și al efortului de depistare, traducere, transcriere și interpretare în spiritul criticii istorice a izvoarelor păstrate în arhivele maghiare și franceze și ale celor oglindite în presa maghiară din Transilvania.

Structurată în patru studii istorice, lucrarea surprinde evoluția fenomenului revizionist cultivat de toate cabinetele de la Budapesta, începând chiar cu toamna anului 1918, după ce delegația maghiară a semnat Armistițiul de la Belgrad și s-a înființat Republica Ungaria, apoi Republica Sovietică Maghiară și instaurarea regimului interbelic al amiralului Horthy Miklós, culminând cu pronunțarea Arbitrajului de la Viena (Dictatul) din 30 august 1940, când jumătatea de nord a Transilvaniei a fost retrocedată Ungariei.

Lucrarea mai oferă și un consistent corpus documentar, prefațat de fișele documentelor transcrise în anexe, parte importantă care conține 315 documente inedite, foarte utilă specialiștilor din domeniul istoriei contemporane, studenților, elevilor și publicului iubitor de adevăr istoric. Volumul aduce contribuții la comemorarea celor 85 de ani scurși de la tragicul eveniment al Dictatului de la Viena și la imortalizarea celor care i-au căzut victime.

În cuprinsul cărţii se regăsesc capitolele: „Anotimpurile nădejdii şi deznădejdii românilor din Crişana (octombrie 1918 – aprilie 1919)”, „Hungaria redivivus – năzuinţă şi eşec (31 octombroe 1918 – 1 august 1919)”, „De la revizionism la revanşă. Conexiuni ungaro-germano-sovietice (4 iunie 1920 – 30 august 1940)”, „Românii din Crişana sub povara Arbitrajului de la Viena (6 septembrie 1940 – decembrie 1944)”.

Cartea va fi prezentată de prof. univ. dr. Gabriel Moisa, managerul Muzeului Ţării Crişurilor – Complex Muzeal, evenimentul fiind moderat de prof. univ. dr. Sorin Șipoș, prorector al Universității din Oradea.

Evenimentul este organizat cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea, și în parteneriat cu Facultatea de Istorie, Relații Internaționale, Științe Politice și Științele Comunicării a Universității din Oradea.

Trimite articolul

X
Taguri:
augustin tarau ,
copiii pribegi ai ardealului ,
dictatul de la viena ,
Gabriel Moisa ,
muzeul tarii crisurilor ,
oradea ,
sorin sipos
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Puiu says:
    September 3, 2025 at 7:04 pm

    Oare se invata in cartile de istorie despre aceasta perioada neagra a multor familii de romani expulzati si refugiati din propria tara ,unde s-au nascut si au fost obligati sa-si abandoneze toata agoniseala de o viata.Respect fata de Dl.A. TARAU,eu fiind unul dintre cei care timp de aproape 5 ani ,impreuna cu parintii si 4 frati am fost departe de locul de bastina.

    Reply
    • rut says:
      September 4, 2025 at 7:42 am

      who gives a shit

      Reply
  2. Camelia, lasă „Dictatul”! says:
    September 4, 2025 at 11:14 am

    Nu vezi că până și unii istorici își revin din beție și numesc tratatul „Arbitraj”, ca toată lumea civilizată?

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Florin Birta a anunțat primele măsuri pentru a reduce consumul de curent electric în Oradea. Printre ele, pornirea iluminatului public mai târziu cu o oră
    Iluminatul public din Oradea va fi aprins în jurul orei 22:00, cu o oră mai târziu decât în mod obișnuit, a anunțat primarul Florin Birta. Măsura va fi aplicată în perioada secetei și până când producția de energie electrică la nivel național va permite revenirea la vechiul program.

    Economic

    Bolojan explică de ce motorina a trecut de 10 lei pe litru: problemele de la Petromidia și transporturile întârziate
    Premierul interimar Ilie Bolojan a pus scumpirea carburanților pe seama problemelor de aprovizionare, după ce motorina a depășit 10 lei pe litru. El a invocat funcționarea redusă a rafinăriei Petromidia, întârzierile transporturilor de țiței și tensiunile internaționale.

    Cultură

    Expoziția „Armonii Mediteraneene”, semnată de Marcel Muntean, se deschide la Muzeul Orașului Oradea
    Expoziţia cuprinde peste 40 de lucrări create de pictor în timpul şederii sale în Grecia.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    România

    Uzinele Dacia si Ford și-au oprit producția până pe 19 august pentru a reduce consumul de energie. Ce măsuri anunță Bolojan
    Premierul interimar Ilie Bolojan a prezentat măsurile prin care Guvernul încearcă să reducă presiunea asupra sistemului energetic în intervalele cu un consum ridicat. Printre acestea se numără oprirea temporară a producției la uzinele Dacia și Ford, reducerea voluntară a consumului în marile companii și limitarea activităților desfășurate seara în clădirile instituțiilor publice. 1

    Cultură

    Moni Stănilă şi Alexandru Vakulovski vin la Oradea ca invitaţi ai noii ediţii a Pragului Vaida
    Cei doi vor citi poezie din volumele „Colonia fabricii”, respectiv „Zonă de frontieră”.

    BIHON Sport local

    Asociația Județeană de Fotbal Bihor pregătește sezonul 2026/2027. Două competiții juvenile vor fi scutite de barem
    Fotbalul bihorean arondat Asociației Județene de Fotbal se pregătește încet-încet de sezonul 2026/2027, care va debuta în primul weekend din luna septembrie la nivel de seniori. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X