BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Jos cablurile de pe fatade!

Jos cablurile de pe fatade!

la 14 December 2010 11:34

Jos cablurile de pe fatade!

14 December 2010 11:34
<p>Municipalitatea porneşte o nouă campanie care-i vizează pe proprietarii din Centrul istoric.</p>
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - <p>Municipalitatea porneşte o nouă campanie care-i vizează pe proprietarii din Centrul istoric.</p>

Trimite articolul

X

În termen de şase luni, orădenii proprietari de imobile în zona centrală a Oradiei ar trebui să rezolve birocraţia pentru debarasarea faţadelor de cabluri şi aparate de climatizare, urmând ca în maxim 36 de luni de la aceasta să termine şi cu lucrarea propriu-zisă. Alternativa ar fi amenda contravenţională cuprinsă între 500 şi 2.500 lei, conform proiectului de hotărâre propus legislativului local de instituţia Arhitectului Şef.

Aceste prevederi fac obiectul unui nou regulament de amplasare a reţelelor/intalaţiilor/aparatelor pe faţadele imobilelor din Oradea, care vine să-l modifice pe cel adoptat în 2004. Documentul s-a aflat ieri pe masa aleşilor locali cu ocazia unei şedinţe extraordinare a Legislativului.

Astfel, în Centrul istoric, „amplasarea aparaturii conexe reţelelor pe faţadele imobilelor se va face exclusiv îngropat la firidă, în cazul amplasării spre domeniul public sau aparent, astfel încât să nu afecteze vizibil imaginea urbană, pentru celelalte faţade”, se arată în noul regulament.

În curţile interioare

De asemenea, este interzisă amplasarea de aparate de climatizare pe faţadele de la stradă, acestea trebuind montate spre curţile interioare. Excepţie fac blocurile mai înalte de trei etaje, unde este permisă montarea aparatelor în balcoane, logii sau aliniat pe verticală, la fila ferestei. Pentru orice variante alternative, proprietarul trebuie să obţină avizul Comisiei Municipale de Urbanism şi Amenajarea Teritoriului (CMUAT).

Răspunderea pentru punerea în operă a acestor prevederi aparţine atât proprietarilor cât şi firmelor sau societăţilor furnizoare de servicii. „În termen de şase luni de la aprobarea regulamentului, furnizorii de servicii şi proprietarii de imobilele vor obţine avizele, acordurile şi autorizaţiile necesare dezafectării şi repoziţionării tuturor reţelelor şi aparaturii conexe de pe faţadele situate în perimetrul Ansamblului urban – Centrul Istoric Oradea şi de pe arterele principale. Lucrările de repoziţionare a reţelelor vpr începe în termen de 12 luni şi se vor finaliza în maxim 36 de luni de la obţinerea autorizaţiei de construire”, prevede regulamentul.

Regulamentul prevede alte termene pentru situaţiile în care reamplasarea reţelelor presupune distrugerea
 
Cristina Ghilea

Trimite articolul

X
Taguri:
centru istoric ,
climatizare ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    GALERIE FOTO
    Victorie în primul meci de acasă din presezon. CSM CSU Raiffeisen a câștigat partida cu SCM Politehnica Timișoara
    Echipa „leilor roșii” s-a impus cu scorul de 78-75 în meciul de verificare cu SCM Politehnica Timișoara, disputat sâmbătă seară la Oradea Arena.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    UPDATE: Motociclistul care a căzut într-o râpă de 30 de metri în apropiere de Bratca a decedat
    Incidentul s-a petrecut în după amiaza zilei de sâmbătă, 29 august.

    BIHON Sport local

    Fotbalistul orădean Mario Simuț a revenit în prima ligă maghiară la o dublă câștigătoare a Cupei Ungariei
    Fotbalistul Mario Simuț a semnat ieri cu Paksi FC, formație din MN I, prima ligă a fotbalului maghiar.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    1.500 de euro, daune morale pentru o femeie șantajată de un bihorean cu care a avut o relație extraconjugală
    Un bărbat de 27 de ani, dintr-o comună de lângă Beiuș, a fost condamnat la un an, două luni și 10 zile de închisoare cu suspendare și obligat să plătească daune morale de 1.500 de euro, după ce a amenințat-o pe femeia căsătorită cu care a avut o relație că îi va dezvălui totul soțului acesteia. Mai mult, tânărul și-a pus în practică avertismentul și i-a trimis soțului victimei imagini compromițătoare cu aceasta.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Condamnat la 5 ani și 6 luni de închisoare pentru trafic de droguri, orădeanul Andrei Bara a fost adus de Poliție din Italia
    Poliția Română a anunțat că în cursul zilei de vineri, 28 august, l-a adus în țară pe Andrei Mihai Bara, un orădean de 41 de ani, condamnat de Tribunalul Vâlcea la 5 ani și 6 luni de închisoare pentru trafic de droguri.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    Bucurie la Oradea! FC Bihor a regăsit drumul spre victorie în campionat
    FC Bihor Oradea s-a duelat în premieră cu CSL Ștefănești, nou promovată în Liga 2, care pierduse cele două jocuri disputate până acum în deplasare la Bacău (0-3) și Reșița (0-2), fără să marcheze vreun gol. Diferența dintre cele două formații a fost evidentă pentru cei care au văzut meciul de sâmbătă disputat pe Stadionul Iuliu Bodola, FCB controlând partida de la început până la sfârșit.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X