BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Măsuri pentru protejarea elevilor din clasele terminale

Măsuri pentru protejarea elevilor din clasele terminale

De Crina Dobocan
la 18 May 2020 09:24 Reactualizat la: 18 May 2020 09:25
18 May 2020 09:24 Reactualizat la: 18 May 2020 09:25
Ministerul Educației a transmis măsurile pe care unitățile de învățământ trebuie să le dispună în perioada activităților de pregătire a elevilor din clasele terminale.
Scris de Crina Dobocan - Ministerul Educației a transmis măsurile pe care unitățile de învățământ trebuie să le dispună în perioada activităților de pregătire a elevilor din clasele terminale.

Trimite articolul

X

 

Ministerul Educației și Cercetării (MEC) și Ministerul Sănătății au emis un ordin comun, care stabilește măsuri de prevenire și combatere a îmbolnăvirilor cu SARS CoV-2, valabile pentru unitățile și instituțiile de învățământ, instituțiile publice, pentru toate structurile aflate în subordonarea Ministerului Educației.

Astfel, elevii din clasele terminale vor participa la activitățile de pregătire în grupe formate din cel mult 10 elevi, pauzele vor fi de 10 minute la fiecare oră, timp în care încăperile vor fi aerisite, iar programul trebuie organizat astfel încât, simultan, să nu se întâlnească mai mult de două grupe de elevi. Înainte de începerea activității, spațiile vor fi dezinfectate cu substanțe biocide, pe bază de clor sau alcool, activitate urmată de aerisirea încăperii, pentru o perioadă de cel puțin 30 de minute.

De asemenea, accesul în interiorul unității de învățământ preuniversitar se va realiza doar după dezinfecția mâinilor, verificarea temperaturii (temperatură care nu trebuie să depășească 37,3 grade Celsius) și sub rezerva absenței oricăror simptome de viroze respiratorii. În același timp, elevii și profesorii vor purta mască medicală simplă sau mască nemedicală, iar elevii vor fi așezați în bănci, astfel încât să aibă cel puțin un loc liber în stânga și în dreapta, respectiv un rând liber în față și în spate. Măștile purtate vor fi colectate în locuri special amenajate.

În perioada examenelor, unitățile de învățământ preuniversitar și instituțiile de învățământ superior au obligația să asigure triajul epidemiologic pentru candidați și examinatori (va cuprinde măsurarea temperaturii și declararea de antecedente personale privind simptomatologia respiratorie).

În plus, acestea trebuie să asigure un circuit către și din sala de examen și să se asigure că toți candidații și supraveghetorii vor fi protejați prin mască facială.

 

Locuri marcate

Intrarea în sala de examen se va face în mod organizat, pe rând, păstrând distanța de 2 metri, iar în fața ușii, vor exista marcaje cu bandă colorată. Pupitrele vor fi individualizate, prestabilite și de asemenea, se va asigura reprezentarea grafică a situării acestora la intrarea în sală, iar personalul ce asigură supravegherea va dirija candidatul către locul destinat.

Mai mult decât atât, școlile și liceele, respectiv universitățile, trebuie să asigure curățenia și dezinfectarea pardoselilor, a locurilor de activitate (pupitre, scaune), a clanțelor, a mânerelor de la ferestre, a pervazurilor, prin ștergere cu apă și detergent, apoi cu substanțe biocide pe bază de clor sau alcool, înainte și după fiecare serie de candidați. La intrarea în toatele, trebuie instalate dispozitive medicale cu substanță dezinfectantă pentru mâini, hârtie igienică (în fiecare cabină a toaletei), respective dispersoare cu săpun (lângă lavoare), dispozitive cu prosoape de hârtie sau ucătoare pentru mâini. Totodată, grupurile sanitare vor fi dezinfectate (vas WC, lavoare, clanțe, pardoseală). JB – C.D.

Trimite articolul

X
Taguri:
coronavirus ,
elevi ,
masuri
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Raed Arafat, suspect într-o anchetă penală a Parchetului Militar, privind achiziţia unui elicopter SMURD
    Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat a fost audiat și a fost pus sub acuzare într-un dosar al Parchetului Militar.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Peste 400 de muniții din al Doilea Război Mondial, distruse în trei explozii controlate de ISU Bihor
    Misiunea de distrugere a munițiilor s-a desfășurat în cursul zilei de marți, 21 aprilie, în locul numit „Pășunea Mierlău” din comuna Hidișelu de Sus.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Lucrările pentru siguranța acumulării Sălard, aproape de finalizare
    Investiția este susținută prin Planul Național de Redresare și Reziliență și vizează adaptarea infrastructurii hidrotehnice la condițiile actuale de risc și climă.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    UPDATE Un bărbat s-a aruncat de la etajul 2 al Spitalului Județean. Este resuscitat de medici
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de marți, 21 aprilie.

    România

    Bolojan: Vom iniția discuții cu grupurile USR, UDMR, minorități să clarificăm funcționarea unui guvern minoritar
    Președintele PNL, premierul Ilie Bolojan, a anunțat că partidul pe care îl conduce va începe discuții cu grupurile politice care susțin actualul guvern - USR, UDMR și grupul minorităților naționale - pentru a clarifica în ce formulă ar putea funcționa un guvern minoritar. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Nepăsarea costă. Un gest aparent banal a provocat pagube serioase în Parcul Petőfi
    Primăria Municipiului Oradea semnalează apariția unor comportamente iresponsabile care au afectat recent zona lacului din Parcul Petőfi. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X