BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Monedele virtuale, active speculative, extrem de volatile și riscante

Monedele virtuale, active speculative, extrem de volatile și riscante

la 6 February 2018 15:28
6 February 2018 15:28
Astfel clasifică Banca Naţională a României (BNR) monedele virtuale. Poziţia BNR este făcută publică în contextul creșterii exponențiale din ultima perioadă a prețului majorității monedelor virtuale și a fluctuațiilor foarte mari înregistrate de acestea pe perioade foarte scurte.
Scris de demeter1 - Astfel clasifică Banca Naţională a României (BNR) monedele virtuale. Poziţia BNR este făcută publică în contextul creșterii exponențiale din ultima perioadă a prețului majorității monedelor virtuale și a fluctuațiilor foarte mari înregistrate de acestea pe perioade foarte scurte.

Trimite articolul

X

„Banca Națională a României semnalează o creștere a interesului populaţiei față de monedele virtuale, în special Bitcoin, atât din perspectiva deținerii și tranzacționării acestora, cât și ca afacere. Pe fondul lipsei reglementărilor și a lipsei supravegherii schemelor de monede virtuale, la nivel global, precum și a diversificării acestora, s-au amplificat riscurile financiare și reputaționale la nivelul deținătorilor”, transmite BNR.

În scopul evitării manifestării riscului reputațional la nivelul instituțiilor de credit, Banca Națională a României, în calitatea sa de autoritate de supraveghere a acestora, descurajează orice fel de implicare în legătură cu monedele virtuale, inclusiv din perspectiva furnizării de servicii pentru entitățile care oferă servicii de investiții sau de tranzacționare a acestor monede.

„Banca Națională a României va continua să monitorizeze evoluția schemelor de monede virtuale din perspectiva manifestării unor potențiale riscuri asupra sistemului financiar, cu mențiunea că, în prezent, datorită volumelor foarte mici, aceste scheme nu reprezintă o amenințare la adresa stabilității financiare din România”, se precizează în comunicatul BNR.

Trimite articolul

X
Taguri:
banca nationala a romaniei ,
Bitcoin ,
monede virtuale
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    Cavaleri din Europa, China, Australia şi SUA vin la Festivalul Medieval Oradea, în 3-5 iulie. Vezi programul
    În Cetatea Oradea vor fi turniruri călare, jonglerii cu foc, ateliere, demonstraţii şi concerte live,

    Educație

    Universitatea din Oradea va sărbători Ziua Internațională a Femeilor în Inginerie
    Studenții ingineri orădeni vor marca Ziua Internațională a Femeilor în Inginerie prin evenimentul „Ingineria în mâinile ei” care va avea loc pe 23 iunie, începând cu ora 18:00, la Parcul Științific și Tehnologic Bihor.

    Cultură

    90 de ani de la înscăunarea lui Nicolae Popoviciu ca episcop ortodox al Oradiei. Expoziţie itinerantă dedicată episcopului martir
    Expoziția s-a bucurat de sprijinul Colegiului Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    Cultură

    Gala Artelor, spectacol susţinut de profesori şi cursanți ai Școlii de Arte „Francisc Hubic” din Oradea
    Evenimentul oferă o incursiune în diversitatea programelor de studiu și în rezultatele activității desfășurate pe parcursul anului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Război total. Ilie Bolojan respinge categoric acuzațiile lui Grindeanu. Președintele Nicușor Dan ar publica unele înregistrări
    Tensiunile pe scena politică românească au atins cote maxime, disputa fiind purtată de la distanță, prin declarații și informații transmise pe surse, între principalii protagoniștii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Noile vedete ale Oradiei au blană și colți: doi pui de tigru siberian s-au născut la Zoo
    Grădina Zoologică din Oradea are motive de sărbătoare. Familia de tigri siberieni s-a mărit recent cu doi pui masculi, care au cucerit deja inimile îngrijitorilor și ale vizitatorilor prin energia și frumusețea lor aparte.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X