BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Munca la negru, taxată de ITM Bihor și în februarie. Inspectorii au dat amenzi de peste 560.000 de lei

Munca la negru, taxată de ITM Bihor și în februarie. Inspectorii au dat amenzi de peste 560.000 de lei

De Ramona Pașcu
la 19 March 2024 10:43
1 Comentarii

Munca la negru, taxată de ITM Bihor și în februarie. Inspectorii au dat amenzi de peste 560.000 de lei

19 March 2024 10:43
Scris de Ramona Pașcu

Trimite articolul

X

Au fost aplicate 448 de sancțiuni contravenționale, din care 79 au fost amenzi și 369 de avertismente. Cele mai multe dintre ele, 81%, au fost sancțiuni în domeniul relațiilor de muncă, iar restul de 19% au fost sancțiuni în domeniul sănătate și securitate în muncă.

[eadvert]

Conform datelor ITM Bihor, în domeniul sănătate și securitate în muncă au fost controlate 107 unități, pentru abaterile de la normele de securitate și sănătate în muncă s-au dispus de măsuri de remediere și au fost aplicate 84 de sancțiuni contravenționale, din care 74 sunt avertismente și 10 amenzi în valoare total de 43.000 lei.

Peste 740.000 de lei – amenzi în domeniul relațiilor de muncă

În domeniul relațiilor de muncă au fost cuprinse în activitatea de îndrumare și control 143 de unități din domeniul public, mixt și privat. Pentru abaterile de la reglementările legale în vigoare s-au dispus diferite măsuri de remediere și au fost aplicate 364 de sancțiuni contravenționale, dintre care 295 de avertismente și 69 de amenzi în valoare totală de 742.200 lei.

Din totalul sancțiunilor, cele mai multe au fost pentru neconformități altele decât munca nedeclarată, din care: 50 de amenzi în cuantum total de 178.200 lei și 291 de avertismente. De asemenea, inspectorii ITM au taxat și munca nedeclarată și subdeclarată: 19 au fost amenzi în cuantum de 564.000 de lei și 4 au fost avertismente.

16 firme, 36 de angajați „la negru“

15 amenzi, în valoare de 500.000 de lei, au fost aplicate unor societăți în care s-au găsit 36 de angajați care practicau muncă nedeclarată.
Dintre aceștia: 22 de persoane din cadrul a 10 unități nu aveau încheiat contract individual de muncă, 14 persoane din cadrul a 9 unități prestau activitate cu depășirea duratei timpului de muncă stabilit în contractul individual de muncă cu timp parțial.

Domeniile de activitate în care s-a depistat muncă nedeclarată, au fost în transport, activități curierat, bar, protecție și gardă, ori creștere porcine.
Totodată, pentru munca subdeclarată (acordarea unui salariu net mai mare decât cel evidențiat în statele de plată) s-au aplicat 4 amenzi în valoare totală 64.000 lei. Au fost depistate 4 societăți comerciale care practicau muncă subdeclarată, fiind identificate 8 persoane prestând activitate subdeclarată.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
itm bihor ,
munca la negru ,
munca nedeclarata ,
munca subdeclarata
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. sandu2100 says:
    March 19, 2024 at 2:38 pm

    Ia verificati Bolt si Uber sa vedeti cati lucreaza cu carte de munca

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    Economic

    Marketing fără consimțământ și date inexacte: un operator online de jocuri de noroc, amendat cu 35.000 de euro
    Un operator de gambling a fost amendat pentru SMS-uri nesolicitate și date inexacte.

    România

    Moțiunea de cenzură împotriva guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament. De câti parlamentari a fost semnată
    Moțiunea de cenzură inițiată de grupurile parlamentare PSD, AUR și PACE - Întâi România a fost depusă marți la Parlament. 3

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Motocicletele SMURD din Bihor, intervenții la secundă: peste 270 de misiuni și vieți salvate înaintea ambulanței
    Evenimentul în care s-a prezentat bilanțul activității serviciului moto, precum și importanța acestuia s-a desfășurat în dimineața zilei de marți, 28 aprilie, în cadrul Pieței 100.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    România

    Piața românească a berii, la un minim istoric în 2025, pe fondul creșterii galopante a accizelor
    Piața berii din România a scăzut cu 4% în 2025, la un minim istoric, respectiv 14,4 milioane de hectolitri, cel mai mic nivel din ultimii 20 de ani, pe fondul creșterii accizei la bere cu 26,2% în ultimele 15 luni, a anunțat, luni, directorul general al Asociației Berarii României, Constantin Bratu. 1

    România

    Senatoarea Victoria Stoiciu și-a dat demisia din PSD după înțelegerea cu AUR: „Nu voi gira niciodată normalizarea fascismului”
    Senatoarea Victoria Stoiciu și-a dat demisia, marți, din Partidul Social Democrat, după ce a refuzat să semneze moțiunea de cenzură inițiată de PSD și AUR împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorul, sub presiunea virozelor: creșteri alarmante ale cazurilor și internărilor într-o singură săptămână
    Numărul infecțiilor respiratorii a continuat să crească în județul Bihor, în perioada 20–26 aprilie, comparativ cu săptămâna anterioară, potrivit datelor Direcției de Sănătate Publică Bihor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X