BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Muzeul sportului bihorean

Muzeul sportului bihorean

la 4 December 2018 14:52
4 December 2018 14:52
Un comitet de organizare a luat ințiativa înființării acestuia, în cadrul Muzeului Țării Crișurilor.
Scris de demeter1 - Un comitet de organizare a luat ințiativa înființării acestuia, în cadrul Muzeului Țării Crișurilor.

Trimite articolul

X

Mai mulți actuali sau foști oameni de sport bihoreni au decis să constituie un comitet, având ca obiectiv demararea acțiunilor necesare pentru înființarea unui muzeu al sportului bihorean. Acesta ar urma să fie situat în cadrul Muzeului Țării Crișurilor.

Comitetul de organizare este format din Iacob Hanțiu – fost director al CS Universitar Oradea, prof. universitar al UO, Dan Matei – directorul LPS Bihorul, Andrei Deac Dragomirești – fost director al DJST Bihor, Ștefan Maroti și Dinu Drăgan – prof. universitari ai UO Oradea, Vasile Popa – fost vicepreședinte al FC Bihor și Victor Mihalcea – ziarist. Din grupul de inițiativă mai fac parte Ioan Olaru, Korodi Iosif, Virgil Preda și oricare alți oameni de sport dispuși să se implice în această acțiune.
Inițiatorii proiectului fac apel la toate structurile sportive sau persoane fizice care dețin trofee, medalii, cupe, fotografii și alte obiecte tematice, să contribuie la realizarea acestui muzeu.

Spațiu asigurat

„Am avut deja o întâlnire cu directorul Muzeului Țării Crișurilor, Aurel Chiriac, care a fost întru totul de acord cu această idee și și-a manifestat disponibilitatea de a sprijini înființarea unui muzeu al sportului din județul nostru. El a promis că va asigura spațiul necesar, punând la dispoziție circa 200 de metri pătrați pentru amenajarea muzeului”, a declarat Dan Matei.
„Ne vom organiza pe domenii bine determinate, fiecare dintre noi urmând să răspundă de o anumită ramură sportivă sau de un anumit club sportiv. Va trebui să adunăm informații și obiecte care să facă parte din patrimoniul muzeului”, a afirmat Iacob Hanțiu.

„La intrarea în muzeu vom așeza un tablou de onoare, care să cuprindă cei mai buni performeri, maeștri ai sportului bihorean și antrenorii emeriți din toate domeniile și ramurile sportive”, opinează Vasile Popa.
Toți cei interesați de această inițiativă sunt invitați să contacteze membrii Comitetului de organizare.

Trimite articolul

X
Taguri:
comitet ,
muzeu al sportului bihorean ,
muzeul tarii crisurilor ,
sport
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Vreme schimbătoare în Bihor: de la 35 de grade la răcire, apoi din nou caniculă. Cum va fi în următoarele două săptămâni
    Reprezentanții Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) au publicat în cursul zilei de luni, 17 august prognoza pentru următoarele două săptămâni, care aduce schimbări de temperatură.

    Economic

    Ai bani pe care nu-i poți explica? ANAF poate aplica un impozit de 70%
    Verificarea situației fiscale a persoanelor fizice a căpătat o amploare tot mai mare în ultimul an, iar ANAF urmărește cu atenție diferențele dintre veniturile declarate și banii sau bunurile deținute.

    Educație

    Ce îi așteaptă pe elevi și profesori din 7 septembrie. Cele mai importante noutăți ale anului școlar
    Elevii se întorc în bănci la 7 septembrie, iar noul an școlar păstrează structura pe module introdusă în ultimii ani. Pe lângă calendarul cursurilor și al vacanțelor, anul școlar 2026–2027 aduce și câteva noutăți: două discipline opționale noi, pregătirea procesului de schimbare a admiterii la liceu și extinderea ofertei educaționale din care școlile își pot alege opționalele.

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A furat burlanele și butelia din două gospodării. Un hoț din Bihor a fost trimis un an la închisoare
    Două case nelocuite au fost țintele unui bărbat din Șușturogiu, care a fost prins de polițiști după ce a furat un burlan pe care l-a cărat în spate prin localitate, dar și o butelie pe care a vândut-o proprietarului unui magazin din sat.

    Economic

    Lemnele și cărbunele pentru încălzire vor fi înlocuite treptat. Statul pregătește programe de sprijin pentru gospodării
    Cetățenii care își încălzesc locuințele cu sisteme vechi pe bază de lemne sau cărbune ar putea beneficia de sprijin pentru înlocuirea acestora cu soluții mai eficiente și mai puțin poluante.

    Economic

    Conturile românilor, tot mai vânate de hackeri. Atacurile au crescut cu 353%
    Românii și companiile au fost tot mai vizați de atacurile cibernetice în 2025, iar datele DNSC arată o creștere alarmantă a unor tipuri de incidente.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X