BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Încasări tot mai slabe la bugetul judeţului

Încasări tot mai slabe la bugetul judeţului

la 30 August 2010 06:22
30 August 2010 06:22
O sumedenie de firme s-au închis. Salariile în mediul privat au scăzut sau sunt blocate în bună măsură deja de cel puţin un an. La începutul acestei veri, Guvernul Boc a decis reducerea cu 25% şi a salariilor bugetarilor. Nu mai sunt veniturile cu care era obişnuită toată lumea.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - O sumedenie de firme s-au închis. Salariile în mediul privat au scăzut sau sunt blocate în bună măsură deja de cel puţin un an. La începutul acestei veri, Guvernul Boc a decis reducerea cu 25% şi a salariilor bugetarilor. Nu mai sunt veniturile cu care era obişnuită toată lumea.

Trimite articolul

X

Consiliul Judetean Bihor şi în general judeţul Bihor nu fac excepţie. Suntem tot mai săraci. De altfel, de mai bine de un an preşedintele CJ, Radu Tirle, se plânge de încasările tot mai proaste de pe urma taxelor şi impozitelor. Efectele degringoladei din mediul privat sunt resimţite de multă vreme de către administraţia judeţeană şi de către administraţiile locale. Iată însă că din luna ce bate la uşă – septembrie – se vor simţi şi efectele scăderii salariilor bugetarilor. O dată scăzute, aceste salarii vor genera impozite mai mici, deci mai puţini bani colectaţi. La care putem adăuga scăderea puterii de cumpărare a populaţiei, ce generează iarăşi la venituri mai mici.

Cum se-mpart banii?

Iată schema de împărţire între instituţiile statului a banilor proveniţi din impozitul pe venit colectat de la populaţie şi persoanele juridice. Sărăcia se împarte astfel: conform legii, 47% din aceste venituri sunt virate către bugetul local de pe raza unităţii administrativ-teritoriale unde contribuabilul îşi desfăşoară activitatea. 18% merg către Bugetul de Stat. Alte 13 procente sunt alocate direct către administraţia judeţeană, iar 22% merg într-un cont de unde banii sunt distribuiţi de către Finanţe. Din cei 22%, 27% sunt viraţi către CJ iar 73% sunt iarăşi împărţiţi în două: 80% sunt alocaţi de către Finanţe, pe formulă, către primării; 20% din aceşti bani sunt alocaţi de către CJ pentru primării, pe programe de dezvoltare locală şi pentru cofinanţări la aceste programe.

C.C.

Vremuri grele pentru judetul Bihor

Vremuri grele pentru judetul Bihor

Trimite articolul

X
Taguri:
judetul bihor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tronsonul Chiribiș - Biharia al Autostrăzii Transilvania ar putea fi deschis în acest an. Directorul CNIR vine la Oradea
    Lucrările la tronsonul Chiribiș- Biharia din Autostrada Transilvania, executate de compania Selina, se desfășoară într-un ritm intens, cu sute de muncitori și utilaje mobilizate pe șantier.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Consiliul Europei salută intervenția DIICOT. Viorel Pașca: „Ați căzut în plasa celor care v-au furnizat informațiile”
    DIICOT a făcut public un nou comunicat în care anunță că intervenția instituției în dosarul Dumbrava este menționată în mod explicit într-o scrisoare transmisă de Comisarul pentru Drepturile Omului al Consiliului Europei, Michael O'Flaherty, prim-ministrului României.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dragoș Pîslaru anunță că încă două persoane relocate de la Dumbrava au decedat, iar un bărbat a fugit dintr-un centru social
    Având în vedere interesul constant manifestat de opinia publică față de situația persoanelor vulnerabile relocate de la Dumbrava, ministrul Dragoș Pîslaru prezintă datele centralizate în urma celor 79 de vizite pe teren efectuate de inspectorii sociali.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO/VIDEO
    Investiție de 36 de milioane de lei la Colegiul Emanuil Gojdu. Elevii revin din toamnă într-o clădire complet modernizată
    În urmă cu un an, holurile Colegiului Național „Emanuil Gojdu” erau ocupate de schele, materiale de construcții și muncitori, iar elevii și profesorii încercau să își desfășoare activitatea într-un program adaptat permanent în funcție de evoluția lucrărilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O femeie și fiul ei de 8 ani au plecat de la domiciliul din Oradea și nu s-au mai întors. I-ați văzut?
    O femeie de 34 de ani și fiul ei, în vârstă de 8 ani, sunt căutați de polițiști după ce au plecat voluntar din locuința în care stăteau în Oradea și nu s-au mai întors. 1

    Cultură

    Râs pe săturate și voie bună la show-ul de stand up comedy cu Costel, la Oradea
    Seara va fi deschisă de comedianții Dima Cubreacov și Mirel Popinciuc.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X