BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Noile vedete ale Oradiei au blană și colți: doi pui de tigru siberian s-au născut la Zoo

Noile vedete ale Oradiei au blană și colți: doi pui de tigru siberian s-au născut la Zoo

De Ramona Pașcu
la 18 June 2026 14:31 Reactualizat la: 18 June 2026 15:14

Noile vedete ale Oradiei au blană și colți: doi pui de tigru siberian s-au născut la Zoo

18 June 2026 14:31 Reactualizat la: 18 June 2026 15:14
Grădina Zoologică din Oradea are motive de sărbătoare. Familia de tigri siberieni s-a mărit recent cu doi pui masculi, care au cucerit deja inimile îngrijitorilor și ale vizitatorilor prin energia și frumusețea lor aparte.
Scris de Ramona Pașcu - Grădina Zoologică din Oradea are motive de sărbătoare. Familia de tigri siberieni s-a mărit recent cu doi pui masculi, care au cucerit deja inimile îngrijitorilor și ale vizitatorilor prin energia și frumusețea lor aparte.

Trimite articolul

X

La doar opt săptămâni de viață, cei doi micuți se dezvoltă armonios și sunt atent supravegheați de specialiști. Deocamdată, își petrec zilele alături de mama lor, jucându-se și odihnindu-se, în timp ce alimentația lor este bazată exclusiv pe lapte matern.

„Puii cântăresc 8,26 kg, respectiv 8,16 kg. Le-am administrat deja primul vaccin, urmează al doilea la vârsta de trei luni, după care le vom da drumul în țarc. Este o procedură medicală obligatorie pentru a le îmbogăți imunitatea”, precizează Alexandru Sârbu, medicul veterinar al Grădinii Zoologice Oradea.

Până la finalizarea schemei de vaccinare, cei doi tigrișori pot fi admirați doar prin geamul spațiului special amenajat pentru ei, spre încântarea celor care le urmăresc primele aventuri.

foto: S-au născut doi pui de tigru siberian la Zoo Oradea, 18.06.2026

Părinții lor, Frida și Freddy, sunt deja vedete ale grădinii zoologice. Ajunși la Oradea în anul 2021, de la o grădină zoologică din Slovacia, cei doi tigri siberieni s-au adaptat rapid și au contribuit semnificativ la programele de conservare ale speciei.

Nașterea celor doi pui reprezintă încă o reușită pentru Zoo Oradea. Este a treia reproducere de succes a cuplului, care a adus pe lume alți patru pui în anii anteriori, confirmând astfel condițiile excelente de îngrijire și bunăstare oferite animalelor.

„Venirea pe lume a acestor doi pui este a treia reproducere reușită a cuplului de la sosirea în Oradea, Frida și Freddy fiind deja părinții altor 4 pui aduși pe lume în anii precedenți. Ceea ce nu face decât să confirme calitatea condițiilor de viață și a îngrijirii de care se bucură animalele de la Zoo Oradea”, precizează Florin Ienciu, administratorul Grădinii Zoologice din Oradea.

https://www.bihon.ro/wp-content/uploads/2026/06/1784839WhatsAppVideo20260618at150936.mp4

sursa: Facebook/ Zoo Oradea

Cei mai noi locatari ai grădinii zoologice nu au primit încă un nume, iar iubitorii de animale au ocazia să participe la alegerea identității lor prin programele de adopție și implicare promovate de instituție.

Momentul special a fost marcat și printr-o ședință foto-video dedicată celor doi pui, imaginile surprinzând primele lor săptămâni de viață și farmecul unei perioade care trece extrem de repede. Materialele au fost publicate pe canalele oficiale de socializare ale Zoo Oradea și au stârnit deja numeroase reacții pozitive din partea publicului.

În sezonul de vară, Grădina Zoologică din Oradea poate fi vizitată zilnic între orele 09:00 și 19:00, accesul la casierie fiind permis până la ora 18:00.

Trimite articolul

X
Taguri:
pui ,
tigru ,
zoo oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Educație

    Universitatea din Oradea va sărbători Ziua Internațională a Femeilor în Inginerie
    Studenții ingineri orădeni vor marca Ziua Internațională a Femeilor în Inginerie prin evenimentul „Ingineria în mâinile ei” care va avea loc pe 23 iunie, începând cu ora 18:00, la Parcul Științific și Tehnologic Bihor.

    Cultură

    90 de ani de la înscăunarea lui Nicolae Popoviciu ca episcop ortodox al Oradiei. Expoziţie itinerantă dedicată episcopului martir
    Expoziția s-a bucurat de sprijinul Colegiului Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității.

    Cultură

    Gala Artelor, spectacol susţinut de profesori şi cursanți ai Școlii de Arte „Francisc Hubic” din Oradea
    Evenimentul oferă o incursiune în diversitatea programelor de studiu și în rezultatele activității desfășurate pe parcursul anului.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Război total. Ilie Bolojan respinge categoric acuzațiile lui Grindeanu. Președintele Nicușor Dan ar publica unele înregistrări
    Tensiunile pe scena politică românească au atins cote maxime, disputa fiind purtată de la distanță, prin declarații și informații transmise pe surse, între principalii protagoniștii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Noile vedete ale Oradiei au blană și colți: doi pui de tigru siberian s-au născut la Zoo
    Grădina Zoologică din Oradea are motive de sărbătoare. Familia de tigri siberieni s-a mărit recent cu doi pui masculi, care au cucerit deja inimile îngrijitorilor și ale vizitatorilor prin energia și frumusețea lor aparte.

    BIHON Sport local

    Transilvania Sport Academy se luptă pentru un loc în Liga 3 cu Minerul Rodna. Prima manșă a barajului e sâmbătă în deplasare
    Campioana Bihorului, ACS Transilvania Sport Academy a câștigat Liga 4 după o luptă palpitantă cu Club Atletic Oradea și urmează să susțină examenul în dublă manșă pentru promovarea în eșalonul trei cu reprezentanta județului Bistrița Năsăud. Prima manșă se va desfășura în deplasare, la Sângeorz Băi, sâmbătă 20 iunie, de la ora 18:00, iar returul este programat în 27 iunie la Baza Sportivă Luceafărul din Sânmartin, de la ora 17:30.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X