BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Nouă tentativă de comasare a colegiilor tehnice

Nouă tentativă de comasare a colegiilor tehnice

la 8 January 2016 09:17 Reactualizat la: 8 January 2016 09:17
8 January 2016 09:17 Reactualizat la: 8 January 2016 09:17
Reţeaua şcoală pentru anul şcolar 2016-2017 figurează pe borderoul şedinţei extraordinare a Consiliului local de vineri.
Scris de Carmen Ile - Reţeaua şcoală pentru anul şcolar 2016-2017 figurează pe borderoul şedinţei extraordinare a Consiliului local de vineri.

Trimite articolul

X

Aceasta s-a mai aflat pe masa aleşilor la finele anului trecut, dar a fost retrasă la proprunerea executivului local, pentru că nu avea avizul Inspectoratului Şcolar Judeţean. Mărul discordiei între primăria liberală şi Inspectoratul Şcolar condus de un pesedist e propunerea executivului de a unifica două unităţi şcolare cu profil tehnnic. „Fuziunea prin absorţie a două dintre unităţile şcolare cu profil tehnologic: Colegiul Tehnic „Traian Vuia” Oradea şi Colegiul Tehnic „Andrei Şaguna” Oradea, este cererea adresată de primărie, conducerea urmând să fie preluată de Traian Vuia.

„În ultima perioadă am avut discuţii cu conducerea Inspectoratului, pentru explicaţii şi lămuriri suplimentare. Dacă propunerea noastră va fi acceptată vineri de consiliul de administraţie al Inspectoratului, vom vota proiectul de reţea şcolară în cadrul şedinţei extraordinare. Dacă nu, proiectul va fi retras de pe ordinea de zi”, ne-a declarat primarul Ilie  Bolojan.

Procedura zice că, dacă până în 15 ianuarie a fiecărui an, cele două instituţii nu cad de acord pe o structură şcolară nouă, rămâne valabilă cea veche.

Primarul Ilie Bolojan, cel care insistă pentru comasarea colegiilor tehnice, argumentează că baza materială a acestora trebuie să servească unei viitoare şcoli de meserii în Oradea. Corpul de clădire care s-ar elibera pe B-dul Decebal ar urma să îşi păstreze destinaţia de unitate de învăţământ, urmând a fi ocupată de o şcolă care funcţionează, acum, într-un spaţiu închiriat.

Trimite articolul

X
Taguri:
colegiu tehnic ,
colegiul tehnic "traian vuia" ,
colegiul tehnic andrei saguna ,
consiliul local oradea ,
ilie bolojan
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Felix Folk Festival, concert din Turneul Stradivarius şi lansări de carte. Vezi ce poți face în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 19-21 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Platforma „e-SănătateaMea” devine funcțională din toamnă în Bihor. Adio cozi și telefoane pentru analize decontate
    Pacienții din Bihor se vor putea programa pentru consulturile medicale și pe platforma e-SănătateaMea din toamnă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    6 bomboane cu alcool, „vinovate” pentru alcoolemia unui șofer care a provocat un accident lângă Oradea
    Un bărbat de 46 de ani, din Ungaria, a venit cu o explicație mai puțin obișnuită pentru alcoolemia de 0,57 la mie în aerul expirat cu care a fost depistat după ce a provocat un accident la ieșirea din Oradea spre Nojorid.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Peste 80 de minori au dispărut în Bihor în doar trei luni. Ce se ascunde în spatele „plecărilor voluntare”
    Fenomenul copiilor dispăruți este în creștere în țară, inclusiv în județul Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Festivalul IEI revine la Băile Felix cu cinci zile de tradiție, muzică și voie bună
    Băile Felix îmbracă din nou haine de sărbătoare! În perioada 24–28 iunie, publicul este invitat la Festivalul IEI, un eveniment dedicat portului popular românesc, folclorului autentic și frumuseții tradițiilor noastre.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Noul stadion din Oradea a mai trecut un hop. Verdictul dat de Curtea de Apel București după contestații și cereri de revizuire
    Stadionul nou din Oradea de care se vorbește din 2019 a mai trecut de o etapă. Lupta în justiție a constructorilor a durat circa 11 luni, iar site-ul arenacontruct.ro a anunțat că decizia Curții de Apel București este favorabilă constructorului desemnat inițial.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X