BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Nu toate magazinele din Oradea respectă RetuRO SGR. Unde pot fi reciclate ambalajele

Nu toate magazinele din Oradea respectă RetuRO SGR. Unde pot fi reciclate ambalajele

De Ramona Pașcu
la 8 February 2024 07:10 Reactualizat la: 8 February 2024 12:10
8 Comentarii

Nu toate magazinele din Oradea respectă RetuRO SGR. Unde pot fi reciclate ambalajele

Centru de reciclare
8 February 2024 07:10 Reactualizat la: 8 February 2024 12:10
La două luni de la lanseara sistemului RetuRO SGR nici jumătate dintre comercianți nu s-au înscris.
Scris de Ramona Pașcu - La două luni de la lanseara sistemului RetuRO SGR nici jumătate dintre comercianți nu s-au înscris.

Trimite articolul

X

În doar câteva luni, statul a reușit să bulverseze complet atât clienții, cât și comercianții, cu două programe menite să ajute, e-Factura și RetuRO, dar care provoacă un haos constant pentru că nu sunt puse la punct.

[eadvert]

Discutăm, azi, despre cel de-al doilea mai sus menționat, sistemul garanție-returnare, implementat la sfârșitul lunii noiembrie 2023. Pentru fiecare recipient cu simbolul de garanție pe el, plătim în plus 50 de bani (apă, băuturi răcoritoare, bere, cidru, vin, băuturi spirtoase).

Aceștia fi recuperați sub formă de voucher atunci când returnăm sticlele. Acestea nu trebuie deteriorate, deformate și pot fi predate la orice comerciant care este integrat în sistem și are montate containerele sau poate face colectare manuală.

Dacă vrem banii înapoi tot ce trebuie să facem este să venim la casiera magazinului. Însă, la o plimbare prin magazinele din Oradea, observă că doar marii retaileri sunt înscriși în program.

„Magazin mic – nu am spațiu!“

Fiecare retailer oricât de mic, este obligat să primească pentru reciclare recipientele cu simbolul de garanție și să dea banii clienților, atâta timp cât vinde astfel de produse. Colectarea se poate face manual, fără aparatul special. Însă comercianții spun, fie că nu știu despre ce e vorba, fie că nu au spațiu pentru reciclare, deși percep taxa de 50 de bani.

„Nu avem spațiu. Vedeți și dumneavoastră că nu avem loc. Unde am putea să reciclăm?”, spune patroana unui magazin de tip ABC din Oradea.

„Nu am colectat până acum pentru că nu știu cum și nici ce să fac cu ele. Unde să le pun? Sau cum să fac? Să le duc personal la aparat? Nu zic ca sunt împotrivă. Este o idee foarte bună, dar să ne ajute și pe noi cumva, nu doar să ne pună în fața faptului împlinit“, declară un alt comerciant.

Se pare că de aceste probleme știu și reprezentanții RetuRO care anunță, printr-un comunicat de presă, că din data de 30 iunie toți comercianții vor trebui să se adapteze și să se înscrie în program.

„Micii comercianți manifestă reticență, dar este clar că înscrierea în SGR reprezintă o obligație legală pentru operatorii economici care comercializează băuturi incluse în sistem și, în cele din urmă, comercianții vor trebui să facă acest pas. După data de 30 iunie 2024, când în piață vor exista doar ambalaje SGR pentru aceste tipuri de băuturi, acest proces devine inevitabil. Pe de altă parte, creșterea numărului de produse ambalate conform SGR pe piață și schimbarea comportamentului consumatorilor, care doresc să returneze ambalajele pentru a obține garanția, vor exercita o presiune continuă asupra comercianților.

Ei se expun riscului de a-și pierde clienții pe termen lung dacă nu oferă acest serviciu simplu, dar și legal. (…) În acest moment, realul beneficiu pentru toate părțile implicate este lansarea SGR pe piață, care reprezintă un instrument concret pe care îl avem cu toții la dispoziție pentru a colecta ambalajele de băuturi, instrument care va evolua și va fi adoptat la scară tot mai largă de toate părțile implicate și care ne va asigura atingerea țintelor europene impuse pentru reciclare”, se arată în comunicatul RetuRO.

Românii nu se înghesuie să returneze produsele

Cei care au cumpărat produsele marcate cu sigla „Ambalaj cu garanție“ s-au întors cu ele in mică proporție, pentru că, potrivit specialiștilor, emise au fost în jur de 2.000 de vouchere la RVM-uri, în condițiile în care, în luna decembrie, pe rafturile magazinelor au ajuns peste 45 de milioane de produse de acest fel.

Motivul? Fie magazinul este prea departe, fie clientul nu știe exact unde se pot returna produsele. Totuși părerile rămân împărțite, mulți dintre români considerând că programul este unul pe care trebuia să-l adoptăm de mult.

„Eu le adun timp de o săptămână, după care le duc la supermarket. Este un lucru foarte bun și pentru noi și pentru planetă. Sper că acest program va fi băgat și în magazinele mici pentru că, momentan, doar la magazinele mari aducem flacoaneleׅ“, ne-a declarat Robert.

„Nu le reciclez, doamnă. De ce? Pentru că nu pot sa vin la supermarket zilnic ca să las două flacoane. Nu merită să consum motorina pentru 50 de bani“, ne-a declarat orădeanul aflat la cumpărături.

De asemenea, pe site-urile de socializare au apărut mai multe întrebări cu privire la locurile din oraș unde pot fi aduse aceste produse, dar și despre modul în care garanția este înapoiată.

„Vă rog să îmi spuneți unde se pot duce dozele, flacoane și sticlele pentru returo și să se recupereze banii opriți pentru garanție?“, „Se primesc și bani, sau doar vouchere pentru produse?“ sau „Aparatele iau toate produsele, sau doar cele cu siglă?“, sunt doar câteva din întrebările postate.

În Oradea, produsele pot fi duse la toate magazinele semnalizate cu semnul RetuRO, cum ar fi: Kaufland, Mega Image, Penny, Auchan, Carrefour sau Lidl.

Retailerii care nu au semnat până acum contractul privind SGR pot apela la call-center-ul dedicat și se pot informa din materiale informative de pe site-ul RetuRO SGR.

Trimite articolul

X
Taguri:
nu toate magazinele dispun de asa ceva ,
oradeni ,
plangeri ,
reciclare ,
returro ,
sticle
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. deye says:
    February 8, 2024 at 9:05 am

    O alta chestie legata de retuRO. Am fost cu cateva sticle de apa plata Izvorul Minunilor sa le returnez la Kaufland, iar spre surprinderea mea aparatul nu a acceptat fiindca cica cei de la Kaufland nu comercializeaza acel brand. Nu ar trebui sa fie acceptate toate recipientele ce au simbolul retuRO ?

    Reply
    • dddd says:
      February 8, 2024 at 9:57 am

      Ce absurditate! Bine ca nu te pune sa returnezi fiecare pet din locul in care l-ai cumparat…

      Reply
  2. John says:
    February 8, 2024 at 12:14 pm

    Am fost si eu cu un sac de flacoane si nu le-au primit,nu merg aparatele,nu preiau la ora aia,etc. in trei locuri nu le-au primit. E cam neserioasa treaba.

    Reply
  3. Simplu says:
    February 8, 2024 at 7:12 pm

    Abordare complet greșită și orientată spre eșec!!!

    Corect și practic ar fi ca astfel de dispozitive să existe în foarte multe locuri din oraș, să emită tichete valorice utilizabile în orice magazin, iar administrarea deșeurilor să revină RER.

    Reply
  4. anti_usl says:
    February 9, 2024 at 9:10 am

    Daca tot salvez planeta pe timpul meu si pe banii mei, as vrea un sistem in care sa primesc BANI, nu voucher, eu bani am dat, BANI vreau! Colectarea prin ICVA de pe vremuri era de o mie de ori mai bine pusa la punct! P.S. Inca o dovada ca ne tampim incet, dar sigur.

    Reply
    • Io says:
      February 9, 2024 at 9:04 pm

      Se primesc BANI la casa de marcat pe voucherul de la aparat!!! Cititi inainte de a comenta

      Reply
  5. Nu așa says:
    February 9, 2024 at 7:52 pm

    Este o abordare complet greșită și orientată spre eșec!!!

    Totul poate să meargă bine. Pentru asta, corect și practic ar fi ca astfel de dispozitive să existe în foarte multe locuri din oraș, să emită tichete valorice utilizabile în orice magazin, iar administrarea deșeurilor să revină RER.

    Reply
  6. Paul says:
    February 10, 2024 at 12:58 pm

    Nu este abordarea gresita. Este foarte buna doar ca comercianti ar trebui amendati cu amenzi mari pt ca isi bat joc si de clienti si de mediu. In Germania se face la fel dar acolo functioneaza aparatele.

    Reply
  7. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cu barca pe Crișul Repede. Autoritățile și asociațiile locale lansează un program integrat de agrement
    Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința ordinară din 25 iunie, hotărârea privind implementarea inițiativei „Sport, natură și comunitate pe Crișul Repede”, un program care urmărește transformarea râului într-un spațiu destinat activităților sportive, recreative și educative desfășurate în centrul orașului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De la lac uitat la barieră împotriva viiturilor: Primăria Oradea vrea să salveze acumularea de pe Valea Izvor
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința din 25 iunie, solicitarea de transfer a barajului și lacului de acumulare Izvor din domeniul public al statului în domeniul public al municipiului Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Reguli noi pentru comercianți de la evenimentele publice din Oradea: înscrieri online, licitații pentru spații și amenzi de 7.000 de lei
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în cadrul ședinței ordinare din 25 iunie, noul regulament privind înscrierea comercianților la evenimentele publice organizate sau co-organizate de Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fostul agent de frontieră care a primit șpagă pe Revolut și-a recunoscut faptele. Ce pedeapsă a propus Parchetul Bihor
    Fostul agent de Poliție de Frontieră Alexandru Marius Dulău, cercetat de Parchetul Bihor într-un dosar de luare de mită, a admis că a comis faptele de care a fost acuzat și a încheiat un acord de procurorul de caz din cadrul Parchetului Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel Oradea: avertisment pentru un notar acuzat că a autentificat o procură semnată în fals de un profesor
    Notarul orădean Dan Dumitru Ogășanu a primit, joi, un avertisment din partea unui complet al Curții de Apel Oradea, care a dispus renunțarea la aplicarea pedepsei într-un dosar în care acesta a fost inculpat pentru fals intelectual şi complicitate la uz de fals.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Modificări în regulamentul de funcționare a păcănelelor din Oradea. Consilierii locali au respins autorizațiile mai multor săli din oraș
    La solicitarea Direcției Poliției Locale, consilierii locali orădeni au aprobat două modificări la regulamentul privind funcționarea sălilor de jocuri pe raza municipiului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X