BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
O oradeanca selectionata la Cannes

O oradeanca selectionata la Cannes

la 21 March 2013 10:15
21 March 2013 10:15
După „Rocker”, filmul regizorului salontan Marian Crişan, publicul orădean se poate întâlni cu protagoniştii din „Domestic”.
Scris de erdei - După „Rocker”, filmul regizorului salontan Marian Crişan, publicul orădean se poate întâlni cu protagoniştii din „Domestic”.

Trimite articolul

X

Este unul dintre cele mai aşteptate filme ale primăverii. Producătorul acestui film este orădeanca Monica Lăzuirean-Gogan, selecționată în cadrul programului Producers on the Move, organizat de European Film Promotion la Festivalul de la Cannes, dedicat celor mai promițători producători europeni. Echipa filmului „Domestic” se întâlnește cu publicul din Oradea, în cadrul unei seri de gală la Cortina Cinema Digiplex. Este o comedie despre oameni, animale şi relaţia lor complicată.

Spectatorii din Oradea vor avea ocazia să-i întâlnească pe protagoniștii unuia dintre cele mai așteptate filme ale primăverii, „Domestic”, în regia lui Adrian Sitaru, duminică, 24 martie, de la ora 19:00, într-o proiecție de gală la Cortina Cinema Digiplex din Oradea Shopping City.

La seara de gală vor lua parte producătoarea filmului, Monica Lăzurean-Gorgan, originară din Oradea, regizorul Adrian Sitaru și câțiva dintre actorii din distribuție.

Monica Lăzurean-Gorgan, născută la Oradea, este producător şi co-fondator al casei de producţie de film 4 Proof Film. Ea a produs filme precum: „Colivia”, „Pescuit sportiv”, „Chefu’”, regizate de Adrian Sitaru și premiate în festivaluri internaționale, sau „Visul lui Adalbert”, de Gabriel Achim, și a regizat documentarul „Votul meu”, selecționat la Festivalul de la Rotterdam și premiat la Sarajevo.

Poveşti domestice

Cu un imaginar minunat, dar şi dureros de real, „Domestic” este povestea copiilor, adulţilor şi a animalelor care convieţuiesc, sperând la o viaţă mai bună. Protagoniști sunt câțiva vecini de bloc și câțiva simpatici locatari necuvântători: un iepure, o găină, o pisică, un câine şi un porumbel. Din distribuție fac parte Adrian Titieni și fiica sa, Ariadna Titieni (12 ani), Gheorghe Ifrim, Clara Vodă, Ioana Flora, Sergiu Costache și Dan Hurduc (9 ani).

„Mă gândesc că avem o mare nevoie de animale şi ele de noi, de aici am realizat cât de mult ne iubim şi ne mâncăm în acelaşi timp, la propriu, animalele. Am încercat să pun în film toate astea prin ochii unui copil pentru care viaţa este simplă, crudă, misterioasă şi foarte amuzantă în acelaşi timp, iar adulţii sunt la fel: buni, cruzi, fără logică dar foarte amuzanţi şi… mă opresc aici. Restul, în film”, spune regizorul. Adrian Sitaru a mai regizat lungmetrajele „Pescuit sportiv” (2008) şi „Din dragoste cu cele mai bune intenţii” (2011), ambele premiate în numeroase festivaluri.

În campania de promovare a filmului „Domestic” s-au implicat zilele acestea, povestind întâmplări „domestice”, Paula Seling, Ovidiu Lipan Țăndărică, Cristina Țopescu, actrița și vedeta TV Cristina Cioran, Nicușor Dan, solistul trupei Vunk – Cornel Ilie, Ioana Blaj, creatoarea de modă Romanița Iovan, vedeta TV Alexandra Velniciuc, actorul Silviu Biriș. Filmul este produs și distribuit de 4 Proof Film, în coproducţie cu Unafilm, Germania, cu susținerea Centrului Național al Cinematografiei și cu finanțare din partea Medienboard Berlin-Brandenburg Germania, Eurimages, TVR și HBO România.

Trimite articolul

X
Taguri:
cannes ,
domestic ,
Monica Lazuirean-Gogan
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    Lansare de carte la Oradea: „Fete bune. Fete cuminţi”, de Ramona Boldiszar

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea scoate la licitație aproape un hectar de teren pentru investiții în Parcul de Specializare Inteligentă
    Agenția de Dezvoltare Locală Oradea S.A. organizează licitație publică pentru concesionarea unui teren situat în cadrul Parcului de Specializare Inteligentă (PSI) din Oradea, potrivit unui comunicat transmis de primărie.

    România

    Nemulțumire masivă în rândul românilor: doar 14% cred că țara merge în direcția bună
    Direcţia în care se îndreaptă România este una greşită, consideră marea majoritate a românilor, într-un procent de 81%, potrivit unui sondaj Avangarde realizat la nivel naţional în perioada 9 iunie -16 iunie. 2

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Felix Folk Festival, concert din Turneul Stradivarius şi lansări de carte. Vezi ce poți face în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 19-21 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Platforma „e-SănătateaMea” devine funcțională din toamnă în Bihor. Adio cozi și telefoane pentru analize decontate
    Pacienții din Bihor se vor putea programa pentru consulturile medicale și pe platforma e-SănătateaMea din toamnă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    6 bomboane cu alcool, „vinovate” pentru alcoolemia unui șofer care a provocat un accident lângă Oradea
    Un bărbat de 46 de ani, din Ungaria, a venit cu o explicație mai puțin obișnuită pentru alcoolemia de 0,57 la mie în aerul expirat cu care a fost depistat după ce a provocat un accident la ieșirea din Oradea spre Nojorid.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X