BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Oradea și Debrecen, unite prin inovație: Proiectul E2U-AI transformă educația și economia regională

Oradea și Debrecen, unite prin inovație: Proiectul E2U-AI transformă educația și economia regională

De Ramona Pașcu
la 17 February 2026 20:17 Reactualizat la: 17 February 2026 21:02

Oradea și Debrecen, unite prin inovație: Proiectul E2U-AI transformă educația și economia regională

17 February 2026 20:17 Reactualizat la: 17 February 2026 21:02
Conferința de închidere a proiectului E2U-AI, organizată la Universitatea din Oradea, a pus în prim-plan cooperarea academică transfrontalieră, proiectul fiind implementat de Facultatea de Științe Economice a Universității din Oradea, în parteneriat cu Universitatea din Debrecen.
Scris de Ramona Pașcu - Conferința de închidere a proiectului E2U-AI, organizată la Universitatea din Oradea, a pus în prim-plan cooperarea academică transfrontalieră, proiectul fiind implementat de Facultatea de Științe Economice a Universității din Oradea, în parteneriat cu Universitatea din Debrecen.

Trimite articolul

X

Inteligența artificială și colaborarea transfrontalieră au fost în centrul atenției în Aula Magna a Universității din Oradea, unde s-a desfășurat conferința de închidere a proiectului „Exchange of Experience for research and usage of Artificial Intelligence’ Advanced Techniques in finance, accounting and business administration in Bihor-Hajdu Bihar Region” (E2U-AI), cod ROHU00120.

Implementat împreună cu Faculty of Economics and Business din cadrul University of Debrecen, proiectul, cofinanțat prin Programul Interreg VI-A România–Ungaria 2021–2027, a urmărit consolidarea cooperării instituționale transfrontaliere și promovarea tehnicilor avansate de inteligență artificială (AI) în finanțe, contabilitate și administrarea afacerilor.

Evenimentul a reunit reprezentanți ai conducerii universității, cadre didactice, cercetători, studenți și parteneri din mediul de afaceri, marcând finalul celor 12 luni de implementare și prezentarea rezultatelor obținute.

Foto: Inovație și colaborare la Universitatea din Oradea, 17.02.2026

Conferința a debutat cu mesajul transmis din partea conducerii universității de către prof. univ. dr. habil. Anca Dodescu, care a arătat că inteligența artificială a devenit o realitate ce impune regândirea modului în care sunt formați specialiștii și dezvoltate parteneriatele, subliniind că universitatea trebuie să aibă un rol activ în această transformare.

La rândul său, prof. univ. dr. habil. Diana Sabău-Popa, decan al Facultății de Științe Economice din cadrul Universității din Oradea și manager al proiectului, a prezentat activitățile derulate și rezultatele obținute, evidențiind impactul academic și regional: „Nu închidem doar un proiect, ci validăm un model de colaborare orientat spre impact real în comunitate. Astăzi, nu raportăm doar cifre, ci faptul că suntem mai pregătiți pentru economia viitorului”.

Printre realizările proiectului se numără formarea a 80 de doctoranzi, masteranzi și cadre didactice tinere, organizarea a cinci cursuri de specializare în domeniul AI, două workshop-uri internaționale pentru schimb de experiență, elaborarea a cinci articole științifice pregătite pentru publicare în reviste internaționale, realizarea unui sondaj regional privind integrarea AI în economie, elaborarea unei Strategii Comune pentru Euroregiunea Bihor–Hajdú-Bihar și publicarea unui eBook la editura internațională Springer.

Secțiunea „Vocea mediului de afaceri” a adus în prim-plan dimensiunea practică a utilizării inteligenței artificiale. Marius Pop, reprezentant al Banca Transilvania, a explicat că AI contribuie la optimizarea proceselor bancare, la îmbunătățirea relației cu clienții și la fundamentarea deciziilor pe baza analizei datelor. La rândul său, Vasile Chindriș, din partea companiei Creative Marketing, a evidențiat că pentru IMM-uri digitalizarea reprezintă o etapă esențială, iar integrarea inteligenței artificiale devine firească în momentul în care organizațiile își construiesc o infrastructură digitală solidă.

La finalul conferinței, Rectorul Universității din Oradea, prof. univ. dr. habil. Constantin Bungău, a evidențiat importanța continuării proiectelor și parteneriatelor internaționale:: „Inteligența artificială face parte din realitatea noastră. Universitatea trebuie să rămână un pol al inovației și al proiectelor care aduc valoare comunității”.

Conferința a confirmat că proiectul ROHU00120 reprezintă nu doar finalizarea unei inițiative finanțate european, ci începutul unei noi etape de cooperare, inovare și dezvoltare durabilă în Euroregiunea Bihor–Hajdú-Bihar.

Trimite articolul

X
Taguri:
ai ,
debrecen ,
economie ,
oradea ,
universitatea din oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Miniștrii au venit să vadă Barajul Leșu. Buzoianu, Cseke și Tánczos, în vizită la investiția de 113 milioane de lei
    Barajul Leșu revine, după aproape 12 ani, la exploatare controlată, în urma unei lucrări de reabilitare de peste 113 milioane de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Tânăr de 27 de ani, salvat printr-o intervenție cardiacă în premieră în Bihor. Cinci intervenții complexe în doar două zile
    Cinci pacienți cu tulburări de ritm cardiac au fost tratați, în doar două zile, prin proceduri complexe de ablație la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor.

    Educație

    Concurs pentru directorii de școli din Bihor. Dosarele se depun din 14 septembrie
    Funcțiile vacante de director și director adjunct din școlile de stat din Bihor vor fi scoase la concurs în sesiunea august-decembrie 2026. Lista posturilor a fost publicată luni, 17 august, iar noii directori își vor începe mandatele la 1 ianuarie 2027.

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    România

    Bihorean rănit într-un accident pe DN19, în Satu Mare. Autoutilitara pe care o conducea a ajuns pe contrasens
    Incidentul s-a produs în cursul zilei de luni, 17 august, pe Drumul Național 19, în localitatea Huta Certeze, județul Satu Mare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cadavrul unei femei dată dispărută acum o săptămână, găsit pe pășunea satului Nimăești. Capul a fost adus de un câine la o fermă
    Sfârșit tragic pentru o femeie de 46 de ani, din localitatea bihoreană Curățele, a cărei dispariție a fost anunțată în urmă cu o săptămână de Poliția Bihor, la solicitarea membrilor familiei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bolojan anunță prioritate pentru modernizarea și electrificarea liniilor feroviare existente. Ce spune despre lucrările dintre Oradea și Cluj
    Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, luni, 17 august, cu ocazia deschiderii circulației pe două pasaje rutiere din Oradea, că una dintre prioritățile în infrastructura feroviară trebuie să fie electrificarea și modernizarea liniilor existente.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X