În urma victoriei de la Dej, FC Bihor a urcat pe locul 13, la cinci puncte de un loc retrogradabil.
Roş-albaştrii au început partida decişi să tranşeze soarta meciului încă de la început. Însă ratările lui Răzvan Radu şi Achim au privat FC Bihor de deschiderea scorului. A fost nevoie de execuţia imposibilă a lui Robert Iacob, care a trimis în plasa porţii lui Gordan direct din lovitura de colţ. Gazdele nu pot reacţiona, însă nici bihorenii nu ştiu să profite de degringolada din tabăra dejeană, astfel că prima repriză se încheie cu un avantaj minim pentru FC Bihor, în ciuda multelor ocazii pe care le-au mai avut de a înscrie.
99% salvaţi
În partea a doua a jocului bihorenii fac pasul înapoi, mizând mai mult pe cartea contraatacului. Astfel i-au naştere cele mai importante ocazii ale reprizei a doua, însă Radu şi Lukacs îl evidenţiază pe portarul dejean. În ciuda faptului că FC Bihor s-a mai retras, gazdele demonstrează de ce sunt pe penultimul loc al Ligii a II-a, trimiţând primul şut la poarta lui Bonta abia în minutul 75.
La finalul jocului, antrenorul Florin Farcaş şi-a lăudat jucătorii pentru că au înţeles cum trebuie abordat acest joc şi consideră FC Bihor 99% salvată de la retrogradare. „A fost un joc foarte greu în care băieţii au înţeles în mare parte cam tot ce am lucrat săptămâna asta. După o primă repriză pe care am dominat-o şi meritam să mai înscriem, a urmat o repriză secundă mai echilibrată. Cu mai multă atenţie puteam avea un meci mai uşor, dar prin această victorie consider că în proporţie de 99% ne-am salvat de la retrogradare”, a spus Florin Farcaş.
CASETA TEHNICĂ
Unirea Dej – FC Bihor 0–1 (0–1)
A marcat: R. Iacob 24
Unirea Dej: Gordan – Drule, Ernszt, Hotico, Hauşi – Ambruş, Balmoş (Zelencz 59), Podină, Boroştean – Chiorean (Buglea 14), V.Pop (Vaida 59) Antrenori: Dorel Mureşan, Eusebiu Şuvagău
FC Bihor: Bonta – Ţârcă, Muscă, Gongolea, Lorincz – Predică (Ember 87), Pocean, Achim, Iacob – Radu (Sighiartău 77), Lukacs (Cipău 63) Antrenor: Florin Farcaş. Director tehnic: Viorel Abrudan
Arbitri: Aurelian Bogaciu (Bucureşti) – Eduard Ungureanu (Bucureşti) şi Iulian Radu (Bucureşti). Rezervă: Paul Rus (Dej). Observator FRF: Victor Cruceană (Bucureşti)
Cartonaşe galbene: Boroştean 24 / –
Adrian Ciucurita
Trimite articolul
Xpot sa traga acum la promovare
Fain.Oricum cand e urmatorul meci?Miercuri la cat?
Sunt bucuros.. ca 99% am scapat de la retrogradarea..
Dar ce urmeaza ? 😐 Suntem un oras mare… un oras cu multi microbisti… Si nu avem nimik… VREM O ECHIPA DE A !! VREM MISCAREE !! VREM ADEVARATI JUCATORI !! VREM MECIURI FRUMOASE !! VREM SA PRIMIM CE MERITAM o echipa puternica ! de ce nu putem avea o echipa ca CLUJ – TIMISOARA ? DE CE NU SE IMPLICA NIMENI ?!?
http://bylexus.blogspot.com/2007/05/pwd-by-distrez.html “BLog Pe Petrol”
Felicitari Bihorenilor ati demonstrat ca nu meritati sa cadeti in Liga III si dak invingem miercuri pe Poli II Timisoara ne vom ridica moralul la alceva:D, meciul se v-a disputa Miercuri de la ora 17:00 pe Stadionul Municipal Oradea, FORZA F.C.Bihor Oradea 4ever…
deci ala nu stie da o centrare!!!asta e adevaru!!!plus se baga la lovituri libere?!!!toate le da peste poarta!!!da neo si ajutat nu pot sa zic ca nu!!!dar nu mai il lasati la lov.libere!!!
ca toti bihorenii care sunt lîngă această echipă mă bucur pentru acest succes, dar mai sunt meciuri de jucat şi trebuie să abordăm urmatoarele meciuri cu aceiaşi seriozitate şi doar dupa ce mai acumulam minim 9 puncte putem vobi de salvare!!! hai f. c. bihor!!!
Comentariu de la : Anonim
06.05.2007, Ora 21:56
iacob nu stie da o centrare
bine ca centrarile intra direct in poarta
ALEO, ALEO CAMPIOANA TARII ESTE DINAMO!
OLE,OLE…OLE,OLA….APLAUDAT I CAMPIOANA!
Sunt bucuros.. ca 99% am scapat de la retrogradarea..
Dar ce urmeaza ? 😐 Suntem un oras mare… un oras cu multi microbisti… Si nu avem nimik… VREM O ECHIPA DE A !! VREM MISCAREE !! VREM ADEVARATI JUCATORI !! VREM MECIURI FRUMOASE !! VREM SA PRIMIM CE MERITAM o echipa puternica ! de ce nu putem avea o echipa ca CLUJ – TIMISOARA ? DE CE NU SE IMPLICA NIMENI ?!?
Sa ne suji poola la toti tu cu Dinamo tau imputzit!!!Caine prost…MUEEEEEE dinamo MUEEEEE Bucuresti!!!!!!FCB 4ever!!!
Sa ne suji poola u cu dinamo tau imputzit!!!Caine prost!!!POEZIE:In padurea cu alune aveau casa 2 catei,…vine pupaza si spune:voi iesitzi din turu 3:)))).MUIE dinamo MUIEE BUCURESTI!!!FCB 4EVER!!!
zgarda ptr caini,si binenteles in cantitate cit mai mare ce a ce a zis or@de@nul,hu dinamo
Adevaratii suporteri ai unei echipe trebuie sa dea dovada ca sunt suporteri ai unei grupari sportive, sunt oameni culti si bine educati care nu folosesc cuvinte in locul carora trebuie sa pui…bip.F.C. Bihor este o echipa care si-a castigat respectul prin munca multor generatii de sportivi care au reprezentat cu cinste orasul nostru. Acum este un moment mai greu pentru echipa dar speram ca o sa treaca si o sa rasara soarele si la Oradea.Sper aceasta din tot sufletul.Haideti sa incepem prin a face un efort prin aceea de a ne respecta intre noi si de a ne respecta reciproc simpatiile sau antipatiile sportive fata de unele grupari.Pentru a fi respectati de altii trebuie sa ne respectam pe noi insine. Acesta consider ca este adevaratul suporter al sportului oradean si implicit a indragitei echipe F.C Bihor Oradea.Cu mult respect pentru toti SUPORTERII F.C. BIHOR ORADEA.
Leonidas: – Spartaaaans! what is your profesion?
Borcea: – To play the 3rd preliminary round in Champions League! Augh! Augh! Augh!
@anonim 07.05.2007, Ora 11:48
Respect tie si celor ca tine pt vorbele demne de lauda aduse la adresa suporterilor bihoreni.Numa bine si asa sa fie!
Acest comportament ar trebui sa caracterizeze orice suporter al unei grupari de traditie.Trebuie sa educam viitorii SUPORTERI pentru ca altfel riscam sa ajungem o sleata de persoane respingatoare de care omul civilizat se va feri sa aiba de a face cu el.Singurii perdanti vor fi suporterii adevarati si echipa pe care o indragim cu totii.Am sa urmaresc in continuare discutiile de pe acest forum si sper ca intr-o zi sa fim mandri ca avem un forum respectat de iubitorii de sport.Am sa raman in continuare un Anonim 07.05.2007.ora 11.48.
Respect tuturor.
muie dinamo ! dinamo echipa de tarani ! muie ba
bah @lex….zi tata de cand esti tu membru in peluza nord ? k akum din retur numa SR & XU is in peluza….!!!
Se doreste infiintarea unui FAN CLUB FC BIHOR, dedicat tuturor suporterilor FCB. Va fi un FUN CLUB cu circuit deschis, pt a intra NU va trebui platita NICIO taxa.Nu conteaza varsta, ocupatia sau orice altceva. Singura conditie este aceea de a fi suporter al FC Bihor. Pe scurt, se doreste infiintarea un site+forum actualizat cu articole despre meci,scrise chiar de suporteri,poze si sectiunea de suporterul etapei.Se vor face aproximativ 2 intalniri/ luna.Nu se va sta impreuna la meci (gen galerie). Scopul acestui FAN CLUB este acela de a comunica si a ne organiza mai bine. Se urmareste in viitorul apropiat confectionarea de fulare in culorile echipei. (La ora actuala se pot face fulare simple in dungi ros-albastre la pretul de 200.000+60.000 taxe postale). In functie de numarul de persoane doritoare de a intra in FAN CLUB sau doar de a participa la discutii, se va organiza in saptamanile urmatoare o intalnire la stadion pt discutii mai avansate. Cei interesati sunt rugati sa ne contacteze la urmatoarele adrese de mail: mut@mschumacher.com SAU
adi_cav@yahoo.com
Nu sunt membru in peluza sunt doar un suporter oarecare care iubeste F.C.Bihor Oradea si spera sa promovam o data in Liga I !
pai at nu mai scrie pe forum k faci parte din PNO…nu vorbi tu in numele Nostru…!
eu nu fac parte din nici un PNO, eu fac parte doar din tribune pentru ca e echipa mea favorita si o sustin pana la moarte, nu mai vorbii prostii ce PNO eu tzin doar cu F.C.Bihor Oradea !!!..
rog pe cei care fac parte din PNO (Peluza Nord Oradea) sa nu mai faca nici un comentariu pe vreun forum(inclusiv acesta). cine vine lg noi stie parerile si mentalitatea noastra. Numai bine.
Sustineti-va Echipa Locala , Nu pe cele din capitala !!!
“Sustineti-va echipa Locala , Nu pe cele din Capitala !!!” erau pt suporterii de rand din acest oras , nu pt cei din PNO , sa nu se inteleaga gresit:).
sunteti niste imputiti suporterii oradeani – sclavii lui steaua – asta sunteti gunoaielor – stiti sa iesiti pe strazi sa va bucrati la victoriile stelei gunoaielor
nu toti bulangiule!!acuma te-ai trezit shi tu sau acuma ai dat de internet??
fa spume batrane ca tot nu reusesti sa ne enervezi:)).
nu esti decat o creatura de om care nu-si are rostu pe acest pamant si de unde ai survenit de la o deformatie de genetic al parintilor tai.
Anti-buCUResti baiatule 🙂 ;;).
Pt Noi doar Oradea Conteaza!!!
in rest numai bine:))
gusterilor ca am pporivit cu durere cum ati iesit pe strazi dupa victoria cu kievul iar acum cand oradea are nevoie de voi nu mergeti la nici un meci gnoaielor – Sclavii lui steaua si un oras imputit – poate daca s-ar reveni la vechile culori ar fi mai bine – alb – verde –
Esti aradean clar… MAi ai tu mult pana la civilizatia noastra gustere … Ramai cu foamea in gat tzarane. Te-ai ofticat ca nu a tinut lumea cu uTA? :)) Pardon cu Liberty? :)) Lasa ca am vazut eu si ardeni destui care au tinut cu sTIAUA cretinule.Voi cu ce va laudati mah? Cati erati voi cand UTA a picat in C? :)) Iti spun eu sub 1000. La noi macar vin 2000 asa ca stai in banca ta ca nu-i loc de fomisti ca tine parazitule.
PS: intr-o vreme de trista amintire din pacate 90% din Ardeal era alb-verde-rosu printre care si iubitul tau Arad, de fapt in tot Ardealul indiferent de oras si judet sunt unguri, dar mintea ta cretina nu poate sa judece.