BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Paradă militară la Vadu Crişului

Paradă militară la Vadu Crişului

la 2 December 2014 09:35
2 December 2014 09:35
Peste 300 de cetăţeni ai comunei Vadu Crişului au fost prezenţi duminică la troiţa din centrul localităţii pentru a sărbători ziua de 1 Decembrie, Ziua Natională a României.
Scris de erdei - Peste 300 de cetăţeni ai comunei Vadu Crişului au fost prezenţi duminică la troiţa din centrul localităţii pentru a sărbători ziua de 1 Decembrie, Ziua Natională a României.

Trimite articolul

X

Parada militară, depunerile de coroane au făcut parte din evenimentul organizat de Primăria Vadu Crişului, Biserica Ortodoxă şi Garnizoana Oradea.

Ceremonia a fost deschisă de sosirea oficialităţilor, prezentarea onorului, salutarea drapelului de luptă, urmată de intonarea Imnului Național. Slujba religioasa a fost oficiată de preotul Mititean Sorin. „Unitate, libertate si democraţie sunt valorile fundamentale constituite de Marea Unire de la 1 Decembrie la Alba Iulia” , a spus printre altele, în salutul sau Dorel Cosma, primarul comunei Vadu Crişului. „1 Decembrie 1918 a reprezentat punctul final al unui proces dificil pentru formarea statului român, este ziua în care ne sărbătorim ţara, ziua în care fiecare cetăţean trebuie să se simtă mândru de numele de român, să cinstească memoria celor care au luptat şi s-au jertfit”, a adăugat primarul. Profesorul Mălai Florin Olimpiu a evocat evenimentele din 1918 când peste 100.000 de români au decis, în cel mai democratic mod, intrarea în componenţa statului naţional român, iar cei 1228 de delegaţi din Transilvania, Banat, Crişana şi Maramureş au îndeplinit voinţa poporului.În cadrul programului artistic cei prezenţi au putut asculta poezii patriotice, iar corul bisericii ortodoxe a cântat cântece potrivite evenimentului. A urmat apoi festivitatea de depunere de coroane la troiţa ridicată în cinstea eroilor căzuţi în cele două războaie mondiale. După reprezentanţii primăriei şi ai Consiliului Local au depus coroane : senatorul Cristian Bodea, deputaţii din Colegiul III Lucia Varga şi Ioan Hule, reprezentanţii Composesoratului Vadu Crisului, precum şi ai partidelor: PNL,UDMR şi România Mare. Evenimentul s-a terminat cu defilarea gărzii de onoare şi onorul muzicii militar.

Trimite articolul

X
Taguri:
1 decembrie ,
parada militara ,
vadu crisului
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Radarul a „luat foc” pe DN1, la Groși: patru șoferi prinși cu peste 140 km/h în câteva ore, toți lăsați fără permis
    Polițiștii continuă acțiunile de tipul „razie” în județul Bihor.

    Cultură

    Proiectul FIL Nouveau/Feel Young continuă la Filarmonică. Maestrul Adrian Morar va dirija concertul ediţiei 2026
    Tineri artiști instrumentiști din România vor urca pe scenă alături de orchestra şi corul Filarmonicii de Stat Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Încep lucrările la Grădina Urbană Nufărul. Printre atracții: un turn de observație, sere și o pasarelă pietonală
    Grădina Urbană Nufărul va fi construită în zona cuprinsă între străzile Meiului, Lotus, Complex Lotus și Strada Vavilov.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Cultură

    Poeta Ana Blandiana, la Oradea, la spectacolul despre povestea unei iubiri care trece dincolo de moarte
    Ana Blandiana a fost prezentă în sală la cele două reprezentaţii al spectacolului „N-am înţeles niciodată cum se simte aerul că ai plecat”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Termoficare Oradea repornește încălzirea în oraș. De când revine căldura în calorifere
    Decizia a fost luată ca urmare a solicitărilor formulate de orădeni și scăderea temperaturilor exterioare din ultimele zile, precum și prognoza meteo pentru următoarea perioadă.

    România

    Președintele României, despre susținerea lui Ilie Bolojan: „Am ajuns într-o situație ireconciliabilă”
    Șeful statului a evitat, luni, 27 aprilie, în cadrul unei intervenții la DigiFM să ofere un răspuns la întrebarea „Dacă îl mai susține pe premierul Ilie Bolojan?”, susținând că el (președintele- n.red) are rolul de mediator în criza politică.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X