BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
„Parcarea fotovoltaică” de 858,40 kWp, pe bani din PNRR pe strada Traian Blajovici din Oradea

„Parcarea fotovoltaică” de 858,40 kWp, pe bani din PNRR pe strada Traian Blajovici din Oradea

De Cristina Ghilea
la 12 June 2022 22:33
4 Comentarii

„Parcarea fotovoltaică” de 858,40 kWp, pe bani din PNRR pe strada Traian Blajovici din Oradea

12 June 2022 22:33
Consiliul local a aprobat, în ședință de urgență, estimarea de cost pentru centrala fotovoltaică de pe strada Traian Blajovici.
Scris de Cristina Ghilea - Consiliul local a aprobat, în ședință de urgență, estimarea de cost pentru centrala fotovoltaică de pe strada Traian Blajovici.

Trimite articolul

X
Consilierii locali au aprobat vineri, în 10 iunie, în cadrul ședinței extraordinare de îndată, studiul de fezabilitate și indicatorii tehnico-economici pentru realizarea unei centrale electrice fotovoltaice pe str. Traian Blajovici. Proiectul va fi depus de Termoficare Oradea SA în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență – Pilonul I. Tranziția verde – Componenta C6 – Energie. Măsura de investiții I.1 – Noi capacități de producție de energie electrică din surse regenerabile, prin care își poate realiza scopul de a tinde către independență energetică și de a contribui la scăderea emisiilor de gaze cu efect de seră.
Obiectivul general al proiectului este valorificarea resurselor energetice regenerabile – energia solară, pentru producerea energiei verzi pentru autoconsum și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră la nivelul orașului Oradea. Obiectivele principale sunt reducerea consumului de energie electrică din surse convenţionale, reducerea costurilor cu energia electrică şi reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră.
Investiția constă în realizarea unei centrale electrice fotovoltaice amplasate în parcarea de pe strada Traian Blajovici din municipiul Oradea, destinată în special autoconsumului de energie electrică prin alimentarea cu energie electrică a stației termice geotermale (STG) și a stațiilor de încărcare auto aparținând Sălii Polivalente.
Pentru realizarea investiției, se propune un sistem de module fotovoltaice montate pe o structură metalică fixă, cu fundații de beton, orientate spre sud-est, sud-vest, la un unghi de înclinație de 10°, grupate în șiruri, care vor fi conectate la invertoare de 20 kVA, distribuite, după o configurație definitivată de către proiectant, care să acopere parțial baza de consum de energie electrică a Stației Termice Geotermale, aflată în construcție, din vecinătatea noii Săli Polivalente, în timpul zilei.
Astfel, conform dimensionărilor realizate se vor instala un număr de aproximativ 1.480 de module fotovoltaice, cu o putere totală instalată de aproximativ 858,40 kWp. Valoarea totală a investiției este de peste 12,5 milioane lei, durata de realizare este de 18 luni.

[eadvert]

Trimite articolul

X
Taguri:
masini ,
oeradea ,
parcare fotovoltaica ,
traian blajovici
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. drop says:
    June 13, 2022 at 12:52 pm

    Si va mai plangeti ca platiti impozite mari in Oradea. Uite ca se face ceva cu banii astia. Si o sa sa platiti si mai mult in viitor ca sa se faca.

    Reply
    • scortosul says:
      June 13, 2022 at 3:37 pm

      PNRR adica gratis!!!

      Reply
      • Robert says:
        June 14, 2022 at 2:46 am

        Jumate din PNRR sunt împrumut nu fonduri nerambursabile.Nu sunt gratis doar le vom returna toți prin taxe și impozite și cei din Cluj și cei din Constanța etc

        Reply
  2. F-R-M says:
    June 14, 2022 at 9:28 am

    Si cand ploua o sa cedeze ca si podul din Neamt???

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    Bihon Decese

    Decese 22.04.2026

    România

    Prima zi de concediu medical va fi plătită. Vezi pentru cine
    Ministrul Sănătății a anunțat pe Facebook că parlamentul a aprobat mai multe excepții în cazul neplății primei zile de concediu medical.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 27.04.2026 - 07.05.2026 - PL Alesd + PL Oradea + PL Rural + PL Salonta + PL Sacueni

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    România

    Surse: Cine ar urma să preia portofoliile miniștrilor PSD după demisii. Care sunt propunerile lui Ilie Bolojan
    Premierul intenționează să înlocuiască miniștrii PSD care ar urma să demisioneze în dimineața zilei de joi, cu miniștri interimari.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lumea prin ochii lui Dragoș: expoziție de pictură cu fragmente de emoție și imaginație la Filarmonica de Stat
    Filarmonica de Stat Oradea va găzdui joi, 23 aprilie, de la ora 17:30, în cadrul „Varadinum Indoor Gallery Foto Club” vernisajul expoziției de pictură „Fragmente de lume”.

    Economic

    AJOFM Bihor: cerere mare pentru muncitori necalificați și personal în servicii
    Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor a publicat la data de 22 aprilie 2026 o ofertă de 776 locuri de muncă vacante la nivelul județului, dintre care 426 în Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X