BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Performanță de top: Echipa RoboManiacs s-a clasat pe locul al doilea la Robotex 2024

Performanță de top: Echipa RoboManiacs s-a clasat pe locul al doilea la Robotex 2024

De Mădălina Cristea
la 23 December 2024 10:00 Reactualizat la: 23 December 2024 12:00

Performanță de top: Echipa RoboManiacs s-a clasat pe locul al doilea la Robotex 2024

23 December 2024 10:00 Reactualizat la: 23 December 2024 12:00
Echipa RoboManiacs din cadrul Asociației Roboticienilor Oradea a obținut o performanță remarcabilă la Robotex 2024, cel mai important festival european dedicat roboticii.
Scris de Mădălina Cristea - Echipa RoboManiacs din cadrul Asociației Roboticienilor Oradea a obținut o performanță remarcabilă la Robotex 2024, cel mai important festival european dedicat roboticii.

Trimite articolul

X

Festivalul, organizat la Tallinn, Estonia, în perioada 6-7 decembrie, a reunit peste 2900 de participanți din întreaga lume. Aceștia au concurat în 18 categorii de robotică. În cadrul competiției Sumo Mega, RoboManiacs s-a clasat pe locul al doilea.

Proba Sumo Mega este una dintre cele mai spectaculoase categorii din cadrul festivalului Robotex. Roboții autonomi, construiți de echipele participante, concurează pe un ring circular cu diametrul de 154 cm, încercând să-și împingă adversarii în afara acestuia, în stilul tradițional al luptelor de sumo. Fiecare robot trebuie să respecte dimensiunile maxime de 20×20 cm și greutatea de până la 3 kg, având posibilitatea de a-și modifica forma după începerea luptei. Regulile stricte ale competiției impun funcționarea complet autonomă a roboților, fără intervenția umană, ceea ce pune accent pe programare, strategie și design tehnic avansat.

Echipa care a reprezentat Oradea în competiția Robotex 2024 a fost formată din: Bogdan Popa, student în anul al II-lea la Universitatea din Oradea, Facultatea de Inginerie Managerială și Tehnologică, specializarea Robotică, Ingrid Mărgineanu, elevă în clasa a XII-a la Colegiul Național „Onisifor Ghibu” din Oradea și Robert Moldovan, student în anul al II-lea la Universitatea din Oradea, Facultatea de Inginerie Electrică și Tehnologia Informației, specializarea Electronică Aplicată.

Trimite articolul

X
Taguri:
Echipa RoboManiacs ,
perfomante ,
robotex 2024
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    GALERIE FOTO
    Marius Bodochi şi Răzvan Vasilescu, în dialog cu publicul la proiecţia filmului „Craii de Curtea Veche”, în Parcul Muzeului Ţării Crişurilor
    Filmul regizat de Mircea Veroiu este o ecranizare de atmosferă, rafinată, a capodoperei omonime scrise de Mateiu Caragiale.

    BIHON Sport local

    Vlad Ioan Trip: „Medalia de la Campionatul European U20 de ani a fost mai greu de obținut”
    Revenit de la Campionatul Mondial de Lupte U17 ani de la Baku (Azerbaidjan), sportivul orădean Vlad Ioan Trip, care a cucerit medalia de bronz la categoria 55 kg, ne-a răspuns la câteva întrebări:

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tribunalul Bihor: încă o amânare în cazul sechestrului dispus de DIICOT în dosarul Dumbrava
    Tribunalul Bihor a amânat vineri, pentru a doua oară, să se pronunțe în cazul contestației formulate împotriva sechestrului pus pe sume și bunuri în valoare de 6,4 milioane de euro în dosarul instrumentat de DIICOT – Structura Centrală și care îi vizează pe Viorel Pașca și familia acestuia.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Caz dramatic la Oradea: o pacientă cu meningită, salvată după afectarea a peste 90% din plămâni
    O pacientă de 28 de ani s-a prezentat în data de 21 iulie la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic Județean de Urgență Bihor, acuzând cefalee intensă și vărsături.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Cultură de canabis, descoperită într-un sat din Bihor. Proprietarul a fost arestat
    Peste 80 de plante de canabis au fost descoperite în spatele unei locuințe din localitatea bihoreană Sâniob, în urma a patru percheziții efectuate de polițiștii antidrog din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea, sub coordonarea DIICOT Oradea și cu sprijinul jandarmilor bihoreni.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 05.08.2026 - 08.08.2026 - PL Sacueni + PL Marghita + PL Oradea
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X