Fiecare condamnare a primit-o pentru că s-a urcat la volan fără să aibă permis de conducere; ultima dată a fost prins în punctul de frontieră Borș, în timp ce se îndrepta spre Cehia. Doar că de această dată a prezentat la control un permis fals, obținut de la un necunoscut care își promova afacerea ilegală pe Tik-Tok și care i-a trimis documentul contrafăcut printr-o firmă de curierat.
Fapta pentru care Petru T. a ajuns inculpat într-un dosar soluționat în luna martie de către Judecătoria Oradea s-a petrecut într-o dimineață din luna august 2023, când bărbatul s-a prezentat pe sensul de ieșire din țară, în PTF Borș. Era la volanul unui autoturism și, împreună cu soția sa, se îndreptau spre Cehia, la muncă. Când i-au verificat documentele, polițiștii de frontieră au constatat că permisul de conducere pe care l-a prezentat și pe care era menționat că avea o valabilitate de 3 ani, până în noiembrie 2023, părea a fi contrafăcut.
Suspiciunile agenților au fost confirmate de o verificare în baza de date națională, în care cel de la volan nu apărea ca fiind deținător al unui permis de conducere. Mai mult, seria trecută pe document aparținea unui act emis cu 16 ani în urmă, pe numele altei persoane. Criminaliștii care au analizat permisul prezentat de Petru T. au stabilit că era contrafăcut cu ajutorul tehnicii de calcul.
Permis în două rate
Pus în fața probelor, bărbatul oprit în Borș a recunoscut că l-a obținut de la o persoană care se lăuda pe Tik-Tok că poate „rezolva” un permis de conducere românesc în termen de două săptămâni. A luat legătura cu necunoscutul și, după un schimb de mesaje pe WhatsApp, i-a trimis acestuia fotografii cu cartea sa de identitate și cu propria semnătură.
Conform înțelegerii, a plătit 500 de euro, după care permisul dorit i-a fost trimis printr-o firmă de curierat, ajungându-i în termenul promis, de două săptămâni. În momentul în care a primit documentul, Petru T. a plătit a doua rată de 500 de euro.
„Inculpatul a precizat că nu a urmat cursurile unei şcoli de şoferi şi nu a susţinut niciun examen teoretic şi practic pentru obţinerea permisului de conducere transmis, însă în vara anului 2023 a urmat cursurile unei şcoli de şoferi, dar nu a fost admis în cadrul examenului teoretic”, se menționează în hotărârea Judecătoriei Oradea.
Bărbatul a susținut că nu a păstrat plicul prin care i-a fost trimis acasă permisul contrafăcut și nu și-a amintit adresa la care a expediat banii.
De trei ori condamnat cu suspendare
Acuzat de conducere fără permis, uz de fals și complicitate la fals material în înscrisuri oficiale, Petru T. a fost condamnat la un an și 4 luni de detenție. Judecătoria Oradea a adăugat acestei pedepse una de 2 ani și 8 luni de închisoare, aplicată inițial cu suspendare, în 2023, tot pentru infracțiuni rutiere.
De fapt, acea condamnare a fost dată pentru nu mai puțin de trei situații în care, între 2020 și 2023, bărbatul a fost prins conducând fără să aibă permis. De fiecare dată a scăpat de executarea pedepselor, dar norocul i s-a terminat la instanța din Oradea, care a cumulat condamnările și a decis să-l trimită timp de 4 ani în spatele gratiilor. Sentința nu este definitivă și a fost deja atacată la Curtea de Apel Oradea.
FOTO: arhivă Jurnal bihorean | voceatimisului.ro
Citiți principiile noastre de moderare aici!