BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Peste 184.000 de salariați în Bihor, în luna august. Salariul mediu brut a trecut de 7.000 de lei

Peste 184.000 de salariați în Bihor, în luna august. Salariul mediu brut a trecut de 7.000 de lei

De Ramona Pașcu
la 2 November 2024 09:05
1 Comentarii

Peste 184.000 de salariați în Bihor, în luna august. Salariul mediu brut a trecut de 7.000 de lei

Foto: Alexandru Nițescu
2 November 2024 09:05
Potrivit Direcției Județene de Statistică (DJS) Bihor, la sfârșitul lunii august erau înregistrați 184.835 de salariați, în scădere cu 264 de persoane față de efectivul înregistrat la sfârșitul lunii iulie 2024.
Scris de Ramona Pașcu - Potrivit Direcției Județene de Statistică (DJS) Bihor, la sfârșitul lunii august erau înregistrați 184.835 de salariați, în scădere cu 264 de persoane față de efectivul înregistrat la sfârșitul lunii iulie 2024.

Trimite articolul

X

Câștigul salarial mediu brut în luna august 2024 în județul Bihor a fost de 7.040 lei/persoană. Câștiguri salariale medii brute peste media județului au realizat salariații din servicii care au câștigat lunar 7.368 de lei. Câștiguri salariale medii brute sub media județului au realizat salariații din industrie și construcții care au primit lunar 6.662 de lei și salariații din agricultură, silvicultură și pescuit care au câștigat 5.827 de lei.

Câștigul salarial mediu net în luna august 2024 în județul Bihor a fost de 4.322 lei/persoană. Câștiguri salariale medii nete peste media județului au realizat salariații din servicii – 4.416 de lei. Câștiguri salariale medii nete sub media județului au realizat salariații din industrie și construcții – 4.229 de lei precum și salariații din agricultură, silvicultură și pescuit care au câștigat 3.736 de lei.

Numărul șomerilor înregistrați, existenți în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Bihor la data de 31.08.2024 a fost de 4.914 persoane, în creștere cu 217 față de numărul șomerilor înregistrați în luna iulie 2024.

Pe sexe, din totalul șomerilor înregistrați, 2.418 erau de sex masculin și 2.496 de sex feminin. Față de luna iulie 2024 numărul șomerilor de sex masculin a crescut cu 81 de persoane iar numărul șomerilor de sex feminin a crescut cu 136 de persoane. Rata șomajului la 31.08.2024 a fost de 2,1%. Pe sexe, rata șomajului a fost de 1,8% la persoanele de sex masculin și de 2,4% la persoanele de sex feminin.

Trimite articolul

X
Taguri:
ajofm ,
bihor ,
djs. bihor ,
salariati ,
salariul mediu
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. fan bolo says:
    November 4, 2024 at 9:57 am

    Multumim din inima bugetarilor ca ne ridica media , sa nu parem chiar cei mai prost platiti din tara !

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lucrările de pe Bulevardul Dacia ridică semne de întrebare privind soarta parcărilor și copacilor. Ce spune primarul Florin Birta
    Mai mulți locuitori din zona Bulevardului Dacia, din zona amplasată dincolo de intersecția cu Bulevardul Decebal înspre Șoseaua Borșului, au transmis redacției bihon.ro o serie de sesizări privind lucrările care se desfășoară în aceste zile de-o parte și de alta a arterei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se caută înlocuitor pentru Carp. Licitație pentru desemnarea firmei care să preia conducerea Spitalului Județean Bihor
    Primăria Oradea, împreună cu Consiliul de Administrație al spitalului, a demarat procedura de achiziție publică pentru serviciile de management ale unității medicale. Conducerea spitalului ar urma să fie asigurată de o persoană juridică specializată, selectată prin licitație deschisă, potrivit informațiilor incluse într-un comunicat de presă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Se deschide oficial traficul la pasajul rutier Tram-tren de pe Centura Oradea
    Vineri, 14 august, de la ora 7:00, se va deschide oficial traficul pe pasajul rutier suprateran de pe Centura Oradea, la intersecția cu calea ferată care leagă Oradea de Băile Felix.

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    FC Bihor

    Misiune grea pentru FC Bihor. Echipa roș-abastră va întâlni Farul Constanța în play off-ul Cupei României
    Joi, 13 august a avut loc tragerea la sorți pentru programul meciurilor din play off-ul Cupei României.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    7 ani de închisoare pentru tentativă de omor. Un orădean l-ar fi lovit în gât, cu o sticlă spartă, pe un amic de pahar
    Tribunalul Bihor a hotărât să-l condamne la 7 ani și 10 zile de închisoare, cu executare, pe Attila Csoka, un orădean de 49 de ani, acuzat de tentativă de omor după ce l-a lovit în gât, cu o sticlă spartă, pe un bărbat cu care băuse timp de mai multe ore.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Terminate sau banii înapoi. Doar două treimi din proiectele PNRR din județul Bihor au fost finalizate
    Potrivit unui mesaj transmis de Instituția Prefectului bihor, în data de 13 august a avut loc o videoconferință de lucru a prim-ministrului interimar Ilie Bolojan cu prefecții privind stadiul de recepție a proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X