BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Peste 2.000 de studenti de la Universitatea Oradea, exmatriculati

Peste 2.000 de studenti de la Universitatea Oradea, exmatriculati

la 29 September 2010 11:31
29 September 2010 11:31
Studenţii orădeni care nu au obţinut numărul minim de credite necesar promovării sunt exmatriculaţi.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Studenţii orădeni care nu au obţinut numărul minim de credite necesar promovării sunt exmatriculaţi.

Trimite articolul

X

Peste 2.000 de studenti de la diferite facultăţi din cadrul Universitatii din Oradea au fost exmatriculati. Aceştia au fost exmatriculaţi pentru că nu au acumulat numărul de credite necesar pentru promovare.

„Cei 2.125 de studenţi au fost exmatriculaţi pentru că au lipsit de la ore, nu au învăţat sau nu şi-au plătit taxa de şcolarizare. Numărul studenţilor exmatriculaţi este în scădere faţă de anul trecut, când au fost exmatriculaţi 2.150 de studenţi”, a declarat rectorul Universităţii din Oradea, Cornel Antal.

Cei mai mulţi studenţi exmatriculaţi sunt de la Facultatea de Medicină şi Farmacie – 703.

Pe locul doi în „topul” exmatriculărilor se află Facultatea de Ştiinţe Economice, de unde au „zburat” 416 studenţi, dintre care 218 au fost la forma de învăţământ ID, urmată de Facultatea de Istorie, Geografie şi Relaţii Internaţionale, de unde au fost exmatriculaţi 298 de studenţi.

„Curăţenie” în acte

„Cei mai mulţi studenţi exmatriculaţi provin de la Facultatea de Medicină şi Farmacie – 703. Aceasta pentru că am mutat una dintre cele mai bune secretare şefe ale Universităţii Oradea, la Facultatea de Medicină şi Farmacie. Ea a mobilizat toate celelalte secretare şi a reuşit să facă ordine în actele de studii. Astfel, au fost găsiţi studenţi care nu frecventau cursurile, deşi erau înscrişi în evidenţele Facultăţii, dar nimeni nu i-a exmatriculat”, a precizat rectorul Antal.

„Toţi studenţii exmatriculaţi se pot reînmatricula în anul de studii pe care l-au pierdut, dacă nu depăşesc cinci ani de la exmatriculare. În caz că au depăşit această perioadă, ei trebuie să participe din nou la concursul de admitere la facultate”, a explicat rectorul.

Crina Dobocan

Trimite articolul

X
Taguri:
exmatriculat ,
student ,
universitatea oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Premierul Ilie Bolojan a participat la slujba de Înviere la o biserică din Sânmartin
    Prim-ministrul a participat la slujba oficiată de părintele Lucian Giga, în cadrul bisericii Parohiei Ortodoxe „Duminica Sfinților Români” din Sânmartin.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Hristos a înviat! Mii de credincioși orădeni au participat la slujba de Înviere
    Paștele este una dintre cele mai importante sărbători ale creștinătății, marcând Învierea lui Iisus Hristos - simbolul triumfului vieții asupra morții.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A doua cerere de comutare a pedepsei formulată de un condamnat la închisoare pe viață pentru 4 crime, respinsă definitiv
    Curtea de Apel Oradea a respins definitiv a doua cerere prin care Ferenc Sütő, un bărbat de 60 de ani condamnat pentru 4 crime și aflat în penitenciarul din Oradea, a solicitat înlocuirea detențiunii pe viață în pedeapsa de 25 de ani de închisoare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Căminul cultural din Fughiu, aproape de finalizare: spațiu modern pentru evenimente
    Lucrările de reabilitare la Căminul Cultural din satul Fughiu, comuna Oșorhei, se află în faza finală, iar redeschiderea spațiului ar urma să aibă loc pe 1 mai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Scandal cu lovituri, amenințări și ordin de protecție. Victime: mamă și fiică
    Un bărbat din localitatea Abrămuț a fost trimis în judecată pentru două infracțiuni de violență în familie și alte două de amenințare, după ce, într-o izbucnire nervoasă, le-a lovit pe concubina lui și pe fiica acesteia, amenințându-le cu moartea.

    Educație

    De undeva trebuie să începi. Cum încearcă Oradea să-și construiască propriul „Silicon Valley”
    Marile centre tehnologice ale lumii nu au apărut peste noapte. Au crescut în jurul universităților și al unor infrastructuri dedicate inovării. La Oradea, Parcul Științific și Tehnologic încearcă să reproducă acest model: nu pentru rezultate imediate, ci pentru a crea, în timp, un ecosistem care să țină specialiștii acasă și să atragă investiții în tehnologie. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X